Глупи реклами

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Не знаев каде и дали има нешто околу ова и ако не е за овде админи проштевајте:D
Вака ме интересира оние глупине реклами Почитувај го сообраќајот почитувај го животот
Колку се исправни и дали воопшто се правилно смислени? Зошто се емитуваат во било кое време а кога почнуваат син ми (нема ни 3 год) сака да ги гледа а гледа крвови и пиштоли и ред други глупости. Иако се трудам да не гледа такви работи не секогаш успевам да реагирам навреме, а дете ко дете тоа што му браниш по правило најмногу го бара. Не знам можеби грешам ама мислам дека можно е да имаат негативно влијание во развој на дете. Многу се морбидни и не знам дали такво нешто придонесува за целта за која е направено или има контра ефект бидејќи содржи сцени за кои во други тв форми има нагласок дека содржат такви и такви сцени???
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Сите реклами се глупи, нема паметни реклами.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Незнам што глупо гледаш во овие реклами. Мене сто пати поглупо и понепрофесионално изработено ми изгледаат рекламите за павлаката на Маестро, сретството Ајакс што чистело буквално се, сјаевите за садови кои со една капка ги миеле се...............:)

Овие реклами прво ми се допаѓаат што се професионално изработени.............., не викам дека не изгледаат морничаво и грозно, но ако не друго бар може ќе направат малце да им светне во главата на некои возачи.
А и децата нека ги гледаат............ уште од мали нозе нека знаат дека е добро да си добар и совесен возач, а не несовесен и невнимателен возач:)
 

TheMessenger

Кодош
Член од
18 февруари 2012
Мислења
370
Поени од реакции
473
Боб, интересно ти е да го гледаш тој ендемски вид што ’’кажува’’ како не треба да се однесуваш?


И дали според тебе има нешто поучно и професионално во рекламата?
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Богат сум, па можам да си дозволам да плаќам за глупи реклами. Мислам, оти да не.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Незнам што глупо гледаш во овие реклами. Мене сто пати поглупо и понепрофесионално изработено ми изгледаат рекламите за павлаката на Маестро, сретството Ајакс што чистело буквално се, сјаевите за садови кои со една капка ги миеле се...............:)

Овие реклами прво ми се допаѓаат што се професионално изработени.............., не викам дека не изгледаат морничаво и грозно, но ако не друго бар може ќе направат малце да им светне во главата на некои возачи.
А и децата нека ги гледаат............ уште од мали нозе нека знаат дека е добро да си добар и совесен возач, а не несовесен и невнимателен возач:)
Професоонално дали се или не се не знам, не се разбирам ни од реклами, ни од режија,аудио ефекти или што знам што...ама тоа дека треба да ги гледаат деца со пиштол на чело??? Ако имаш деца ти пуштај им ги веројатно ќе ги направиш добри возачи
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Незнам што глупо гледаш во овие реклами. Мене сто пати поглупо и понепрофесионално изработено ми изгледаат рекламите за павлаката на Маестро, сретството Ајакс што чистело буквално се, сјаевите за садови кои со една капка ги миеле се...............:)

Овие реклами прво ми се допаѓаат што се професионално изработени.............., не викам дека не изгледаат морничаво и грозно, но ако не друго бар може ќе направат малце да им светне во главата на некои возачи.
А и децата нека ги гледаат............ уште од мали нозе нека знаат дека е добро да си добар и совесен возач, а не несовесен и невнимателен возач:)
И јас сум добар по душа од реклами гледање, во животов досега ниту едно чоколадо немам украдено од продавница.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Не знаев каде и дали има нешто околу ова и ако не е за овде админи проштевајте:D
Вака ме интересира оние глупине реклами Почитувај го сообраќајот почитувај го животот
Колку се исправни и дали воопшто се правилно смислени? Зошто се емитуваат во било кое време а кога почнуваат син ми (нема ни 3 год) сака да ги гледа а гледа крвови и пиштоли и ред други глупости. Иако се трудам да не гледа такви работи не секогаш успевам да реагирам навреме, а дете ко дете тоа што му браниш по правило најмногу го бара. Не знам можеби грешам ама мислам дека можно е да имаат негативно влијание во развој на дете. Многу се морбидни и не знам дали такво нешто придонесува за целта за која е направено или има контра ефект бидејќи содржи сцени за кои во други тв форми има нагласок дека содржат такви и такви сцени???
Може да се направат во цензурирана верзија до 18:30-19 а по тоа време нека ги дадат во оригиналност или па нека ги даваат само во одреден период со предупредување. Пораката од прилика ќе биде иста. Во Германија беа такви, каде што имаше крв и слични некој незгодни сцени беа заматени каде што се гледаше трагата. Инаку тоа дали ќе влијаат негативно или позитивно мислам дека денес децата се раѓаат во таква ера каде што се им е достапно на дланка па ако не гледа крв на ТВ ќе гледа на нет и тоа уште полоши работи.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
187
Поени од реакции
76
Ако ја некој најде на Јутуб реклмата на ЛЕПТЕН од пред многу годнии што почнвуше со (!) EA GAMES, CHALLENGE EVERYTHING...мислам..втф, кој врв на глупоќа беше таа..
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Таа со Горазд за прашокот за перење која одеше пред 10ина година .. Still a reigning champion after all these years, според мене.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.130
Рекламиве со ендемсиве видови се „реклами на декадата“.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073

Kajgana Shop

На врв Bottom