Гласање во странство - минато, иднина, или научна фантастика

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.384
Нека гласаат. Само колку од привремените жители во странство навистина ја знаат реалната ситуација во Македонија? Колку од нив се во тек со случувањата, а колку од нив се можеби погрешно информирани преку медиумите, безразлика дали позитивно или негативно...

Сепак, ако толку сакаат да гласаат - нека дојдат во Македонија и нека го сторат тоа. :wink:
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Acid напиша:
Нека гласаат. Само колку од привремените жители во странство навистина ја знаат реалната ситуација во Македонија? Колку од нив се во тек со случувањата, а колку од нив се можеби погрешно информирани преку медиумите, безразлика дали позитивно или негативно...

Сепак, ако толку сакаат да гласаат - нека дојдат во Македонија и нека го сторат тоа. :wink:
A kolku od onie vo Makedonija se vo tek so slucuvanjata vo makedonija? A kolku od niv vo Makedonija se pogresno informirani od strana na mediumite bez razlika dali pozitivno ili negativno?
Jas sum spremna kladba da stavam deka politickata situacija vo Makedonija ja pratam poise, i imam povekje informacii od 80% od makedoncite vo Makedonija. Stereotip los ti e toa. Informaciite, onie koi gi dobivaat se isti. I onie na strana i onie vo mkd citaat i ucat od isite raboti. A inaku okolu glasanjeto se soglasuvam.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Нема гласања по МК амбасади и конзулати!
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Znaeme deka nema garfieldi, kazi nekoja nova informacija ;)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.384
OBDN напиша:
A kolku od onie vo Makedonija se vo tek so slucuvanjata vo makedonija? A kolku od niv vo Makedonija se pogresno informirani od strana na mediumite bez razlika dali pozitivno ili negativno?
Jas sum spremna kladba da stavam deka politickata situacija vo Makedonija ja pratam poise, i imam povekje informacii od 80% od makedoncite vo Makedonija. Stereotip los ti e toa. Informaciite, onie koi gi dobivaat se isti. I onie na strana i onie vo mkd citaat i ucat od isite raboti. A inaku okolu glasanjeto se soglasuvam.
Не ми е стереотип. Не ме сфаќај погрешно.

Баш алудирав на првиот болдиран дел. Има Македонци во Македонија кои немаат појма што се случува, не па Македонците во дијаспората... Значи тука ако не се информирани, надвор.... :wink:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Не разбирам зошто тапите мозок за нешто кое е сега засега единствено со кое сите политички субјекти во Македонија се сложуваат, а тоа е:
да не се дозволи на дијаспората да гласа, бидејќи така и на тој начин нема никогаш да дојдат лесно, ако воопшто, на власт!
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Ne e vistina deka "site" politicki subjekti ne se soglasuvaat (sem ako 'pod site politicki subjekti ti se samo SE DE SE EM). Ve Me Ro bi sakalo mnogu da moze da glasa dijasporata. I ne mi veli ne -- dokazano u praksa.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Acid напиша:
Не ми е стереотип. Не ме сфаќај погрешно.

Баш алудирав на првиот болдиран дел. Има Македонци во Македонија кои немаат појма што се случува, не па Македонците во дијаспората... Значи тука ако не се информирани, надвор.... :wink:
Nema glasac vo svetot koj e infomiran i koj ikogash donesuva realna, razumna, osnovana vrz znaenja odluka Acid. Toa e fakt! Argumentot kako takov pagja u voda. 99.9% od lugjeto na ovoj svet glasaat na osnova pred-ubeduvanje, ne znaenja. Makedoncite ne se nishto porazlicni.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.384
Токму така. Затоа мислам дека не ни требаат уште повеќе „неинформирани” гласачи. :wink:
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Малку е сурово тоа да не се дозволи на луѓето кои се привремено надвор од својата земја да не гласаат.
Јас сум пријавен дека не престојувам во Македонија и никогаш немам добиено никакво писмо или повик за гласање. Политичката ситуација ја пратам и повеќе од доволно. Секој има некого во својата матична земја, секој одржува контакти, секој има куќа, стан, земја, плаќа даноци за тоа...Сите овие работи му даваат комплетно право на глас.
Ако веќе плаќам даноци и имам семејство, куќи, земји...Сакам да гласам за оној што мислам дека добро ќе „стопанисува“ со мојот имот.

Ммногу земји го практикуваат гласањето во странство, тоа не е ништо ново и чудно, тоа е знак и почит кон своите државјани. Минатата година Естонија како една од првите земји во светот воведе гласање преку интернет.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Не разбирам зошто тапите мозок за нешто кое е сега засега единствено со кое сите политички субјекти во Македонија се сложуваат, а тоа е:
да не се дозволи на дијаспората да гласа, бидејќи така и на тој начин нема никогаш да дојдат лесно, ако воопшто, на власт!
Да се повторам Хуманоид, зошто нашиве големци уплав и ноќно мокрење имаат од гласање на нашите привремени и дијаспорци та са по бајачи и болногледачки киснат, итаат катаден.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
јас ќе објаснам зошто некои од партиите во МК не сакаат дијаспората да гласа...

нема тука МК-пензионери
многу потешко се полнат гласачки кутии
поголем % од дијаспората се исселиле „од зорт„

па не се толкави идиоти Бранко & компанија, сами да си заријат нож во грб...

а оти се дпмне против, и то ми е донекаде јасно...

ама аргументите на ејсид и неколку други не ми се јасни...

шо ве тера да мислите дека знајте поарно која опција е подобра за државата од Македонците во странство?

не секој е 30 години надвор и нема никаква врска со татковината и фамилијата...
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
ve me ro ne e protiv. Najgolemata inicijativa za da strancite glasaat bese za vreme na ve me ro - neznam zoshto Branko go tuzite -- ne im pomina koga oni bea na vlast - se prashuvam zoshto.
 
Член од
7 ноември 2005
Мислења
44
Поени од реакции
0
Do sega nikoj (od bilo koja partija) ne ni odobri da glasame od Dijasporata.

Ednash (na pochetokot) sa pretsedatel na drzhavat (Kiro ili Ljupcho).

Ne se soglasuvam deka Makedoncite vo dijasporata se neinformirani. Mislam deka povekje se informirani od tie shto zhiveat bedno vo bilo koe selo niz republikata. Nashite demokratski prava se gazat na sekoj chekor i zatoa ne e chudno zoshto brojot na zhiteli (etnichki makedonci) postojano se namaluva --> baraat tugji drzhavjanstva). Sekoja demokratska drzhava naogjat mozhnost da glasaat nivnite drzhavjani. Nema vrska za koja partija.
jas sum od Germanija, i ovde (za zhal) ima dosta mnogu lugje koi se za SDSM. No i ima i mnogu koi se za DPMNE. Ednostavno recheno, nikoja od politichkite partii nemora da se plashi od nas. No nashiot glas kje go zgolemi demokratskoto chustvo i brojot na glasachi koi se etnichki makedonci. Avtomatski kje se namali brojot na malcinstvata, shto e dobro da unitarnosta na Makedonia!


Pozdrav,
Palatica
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
glasanje vo stranstvo samo nauchna fantastika prvo za informirani informirani sme zneme se sho se deshava u mkd po telefon ,net vesnici ,televizija , gleame se ama toa za glasanjeto samo ke ostane NAUCHNA FANTASTIKA!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom