Гласање во странство - минато, иднина, или научна фантастика

Член од
12 јануари 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
ВМРО-ДПМНЕ силно се залага македонската дијаспора конечно да добие право да гласа на избори за парламент и претседател на Македонија.

Тоа ми е познато, а и јасно.
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
ВОЈВОДАТА напиша:
ВМРО-ДПМНЕ силно се залага македонската дијаспора конечно да добие право да гласа на избори за парламент и претседател на Македонија.

Тоа ми е познато, а и јасно.
ja ne sum simpatizer na dpmne ali silno ja podrzuvam nivnata ideja :cuc:

vo hrvatska taka e reseno prasanjeto i eve tatko mi za sekoi izbori ide u ambasada i si glasa.zadni put glasase za stipe mesic :je:
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
Не само хрватите.

Забележи во дневните весници дека секогаш кога има избори во некоја од европските држави или САД и Канада, ги повикуваат своите граѓани да гласаат во нивните дипломатско-конзуларни претставништва.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
ВОЈВОДАТА напиша:
ВМРО-ДПМНЕ силно се залага македонската дијаспора конечно да добие право да гласа на избори за парламент и претседател на Македонија.

Тоа ми е познато, а и јасно.
да не фати само кила од толкавото силно залагање?

кај се иницијативите во собрание?

или ќе ни се овозможи да гласаме на изборите во 2186?
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
98 -ma god baram bese taka imase letovi Avioimpex za badijala da stignis doma za da glasash .
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
humanoid напиша:
Малку е сурово тоа да не се дозволи на луѓето кои се привремено надвор од својата земја да не гласаат.
Јас сум пријавен дека не престојувам во Македонија и никогаш немам добиено никакво писмо или повик за гласање. Политичката ситуација ја пратам и повеќе од доволно. Секој има некого во својата матична земја, секој одржува контакти, секој има куќа, стан, земја, плаќа даноци за тоа...Сите овие работи му даваат комплетно право на глас.
Ако веќе плаќам даноци и имам семејство, куќи, земји...Сакам да гласам за оној што мислам дека добро ќе „стопанисува“ со мојот имот.

Ммногу земји го практикуваат гласањето во странство, тоа не е ништо ново и чудно, тоа е знак и почит кон своите државјани. Минатата година Естонија како една од првите земји во светот воведе гласање преку интернет.
Се слагам ептен.
Иначе точно дека многу од македонците што живеат надвор со децении не се добро информирани, ама па има многу такви и внатре во државава, така да тој аргумент некако не ми држи баш.
Од друга страна, особено во последниве години има се повеќе млади, едуцирани паметни луѓе што привремено живеат надвор од Македонија, особено тие што студираат, и стварно е неправедно да се лишат од правото на глас.
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Ako e na privremen prestoj nekoj vo red, ama ako nekoj zivee vo stranstvo ne bi sakal toj da mi ja resava sudbinata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom