Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

Член од
5 септември 2024
Мислења
42
Поени од реакции
32
Сега ние ли сме криви што вие сте мешани?

Димитар Благоев за народността на Македонците пред Бугарскиот парламент во 1917
  • Која историја? Таа ли, која вие ја фалсификувате? Таква историја ние не признаваме, бидејќи целите на војната не се за никакво „обединување на бугарското племе“, туку за бугарска хегемонија на Балканот, поточно да се завладеат местата што и се неопходни на бугарската буржоазија за да може да излезе на големите водни патишта и на Егејско Море.“
  • „Јас сум родом од Загоричане, меѓутоа јас не сум Бугарин, јас сум Македонец, македонски Славјанин! ...И како таков, ако сакате да знаете, јас сум за Македонија како словенска земја, која ќе има сопствена управа.“[2]
  • „Ако сте вие убедени дека во Добруџа живеат Бугари, дека во Моравско, дека во Македонија живеат Бугари, дека во Сер, Драма и Кавала се Бугари, зошто тогаш се плашите од формулата на рускиот цар, „мир без анексии, без обесштетување и со право на народите на самоопределување“. Ако сте убедени дека некаде има Бугари, нека се спроведе референдум и да видиме што ќе кажат.“
  • “Зошто кревате врева? Значи несигурни сте, значи има нешто што ве тревожи, има некои области завладеани од вас, кои ако се подложат на референдум ќе ви се измолкнат од рацете.“
Забелешка:

При печатењето на неговите целокупни дела во 1962 година, издавачите од Софија, од стенографските белешки го исфрлиле делот од говорот на Благоев за неговото македонско потекло и за идентитетот на Македонците.

Абе џабе ова
Курлево прочитало некој фејсбук коментар . Тито дека не направил и тоа е вистината остај ти ова
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.404
Поени од реакции
5.165
Абе џабе ова
Курлево прочитало некој фејсбук коментар . Тито дека не направил и тоа е вистината остај ти ова
Ако нека си чита што се зборувало во бугарскиот парламент, затоа никогаш никој Македонец нема да ги смета за словени.

Благоев: Македонските Склавинии во VIII и IX век под власта на Византија имаат статус на потчинети, но независни во својот внатрешен живот.



Некој од левицата: Не заборавајте ја историјата.



Д. Благоев: Која историја? Таа ли вие што ја фалсификувате? (С м е а.) Таква историја ние не признаваме. Ние гледаме како е во стварноста. Факт е, г.г. народни претставници, дека имало голема борба меѓу бугарските и словенските племиња на Балканскиот Полуостров. И тој процес, за кој ни говори г. Сак'зов (водач на бугарските широки социјалисти) и којшто го поддржуваат и други, не е за обединување на бугарското племе туку за завладување на словенските племиња на Балканскиот Полуостров што масовно се преселуваат во Византија и Мала Азија, и од друга страна одат на југ кон Македонија, во која имено се запазува долго време словенското племе.

Еве нека објасни што значи овој дел од говоров, кој е словен а кој е нешто друго.
 
Член од
5 септември 2024
Мислења
42
Поени од реакции
32
Ако нека си чита што се зборувало во бугарскиот парламент, затоа никогаш никој Македонец нема да ги смета за словени.

Благоев: Македонските Склавинии во VIII и IX век под власта на Византија имаат статус на потчинети, но независни во својот внатрешен живот.



Некој од левицата: Не заборавајте ја историјата.



Д. Благоев: Која историја? Таа ли вие што ја фалсификувате? (С м е а.) Таква историја ние не признаваме. Ние гледаме како е во стварноста. Факт е, г.г. народни претставници, дека имало голема борба меѓу бугарските и словенските племиња на Балканскиот Полуостров. И тој процес, за кој ни говори г. Сак'зов (водач на бугарските широки социјалисти) и којшто го поддржуваат и други, не е за обединување на бугарското племе туку за завладување на словенските племиња на Балканскиот Полуостров што масовно се преселуваат во Византија и Мала Азија, и од друга страна одат на југ кон Македонија, во која имено се запазува долго време словенското племе.

Еве нека објасни што значи овој дел од говоров, кој е словен а кој е нешто друго.
Да имаме јака власт ќе ги решиме одма гнидиве и нема да не замараат со пропаганди насекаде
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.404
Поени од реакции
5.165
Да имаме јака власт ќе ги решиме одма гнидиве и нема да не замараат со пропаганди насекаде
Доволно е само ние да си ги воспитуваме децата со вистината и со спомените на нашите пра дедовци и пра баби.
Да си го чуваме Македонското име и род.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom