Вук Драшковиќ: За 10-15 години поделба на Македонија

B

Black Guard

Гостин
Македонија е веќе рамковна и како таква добра е(на многу им е криво што успева моделот) не верувам да дојде до поделба,едноставно дури и албанците не сакаат.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
nam ni si potrebni pari imeto ne znaci nista .
Се повеќе млади немаат интерес за името ....што може Македонија да изгуби од разграничувањето со Албанците и промена на името ...баш ништо и тако во Македонија живеат разни народи ( Албанци,Срби,Македонци,Турци,Власи,Роми) .
Во чие име го тврдиш ова и како тоа во множина зборуваш. Иди наспиј се, па да не трескаш глупости сабајле
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Многу силно речено от господинот Драшковик. За 10-15 години ако продолжи ваквиот застоj треба да кажеме со сигурност дека на Балканот ке останат само 3 држави со неjaсна перспектива - Косово,БиХ и може би РМ. Во таа група може да се придружи и Србиja. Зависи от околностите около Косово и неjниот став. Ако се стигне до вакво сценарио - последиците не са многу jaсни и тежко да може да се прави прогноза.
Трпението на албанската заедница во РМ ке се изцрпа во моментот когато Албаниja задмине РМ во евроинтеграциониот процес, а ке се изостри,когато преговорниот процес за Албаниja приклучи и получи датум за членство. Не ми се сака да верувам,дека во този момент РМ се уште нема да е получила датум за почнуване на преговорите.
Ако пишуваш на друг јазик пишувај го како што треба или само тие 3-4 збора ги знаеш па паламудиш.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
синко дај прибери се...нема што да ти земат, освен ако своеволно не им дадеш.....
и дај вака не паничи и не срами го името Македонско....
у реду е брат иронија е
 
M

Muranyi

Гостин
Нема шанси да се помалку од 25 % за некоја година ќе бидат околу 27-28%.
--- надополнето: Oct 12, 2011 8:27 PM ---
Политиката на европа на дозволува да бидат под 25% ( и да не се ) тие се без никакви утопистички идеи 25 % .
--- надополнето: Oct 12, 2011 8:36 PM ---

Како ќе одговори кога веќе изгуби око 40% ( пола Скопље,Тетово,Гостивар,Дебар и Струга ) да не се лажеме тоа е реалност ( која не ми се допаѓа ) .
Еленче се надевам дека ќе ми го опростиш мојот простотилук,ама ти девојче си изгубено во реалноста и не заслужуваш да живееш во оваа држава.Прочитав коментар твој и за името и топло би ти препорачал да ги напуштиш овие македонски простори и да се гониш на запад некаде и да се приклучиш во некоја самоубиствена секта.
Инаку за темата,ние мораме и ќе живееме со Албанците во оваа држава и мора заедно да ја градиме нашата иднина,та преку глава од војни и поделби кои видовме дека ништо добро не донесоа на Балканов.Искрено се надевам дека барем поголем дел од Албанците ја сватија лекцијата што ја добија Србите-дека нема место за големи држави на Балканот.
 

saman

Раскажувачот
Член од
1 август 2009
Мислења
367
Поени од реакции
91
Како одат работите не е далеку од вистината. за 10-15 години можеби нема да има голема Албанија со дел од Македонија но, веројатноста за кантонизација на Македонија е голема. Ние и денес имаме два премиера еден е Груевски друг е Ахмети, досега Груевски нема сменето ниту еден министер Албанец, тие и самите јавно кажуваат дека се одговорни само пред нивниот лидер. Доколку Албанија добие датум за преговори пред Македонија, тогаш ќе биде нај интересното поглавје на Балканот.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
29
Поени од реакции
1
Еленче се надевам дека ќе ми го опростиш мојот простотилук,ама ти девојче си изгубено во реалноста и не заслужуваш да живееш во оваа држава.Прочитав коментар твој и за името и топло би ти препорачал да ги напуштиш овие македонски простори и да се гониш на запад некаде и да се приклучиш во некоја самоубиствена секта.
Инаку за темата,ние мораме и ќе живееме со Албанците во оваа држава и мора заедно да ја градиме нашата иднина,та преку глава од војни и поделби кои видовме дека ништо добро не донесоа на Балканов.Искрено се надевам дека барем поголем дел од Албанците ја сватија лекцијата што ја добија Србите-дека нема место за големи држави на Балканот.
Vidi sega gospodine jas sum i te kako svesna za relnosta vo koja se naoga Makedonija za razlika od utopistickiot nihilizam vo koj zivee tvoeto malo mozoce ne svesno za relalnosta vo koja se naoga Makedonija .Makedonija nazaduva vo odnos na evro integraciite i namesto da se vodi od progresivni ideii vidni puleni na bugarsizmot ( Miloseski,Gerogievski itd ) ja vracaat Makedonija vo stadium na mentalna geneza.Fakt e deka 2001 godina Makedonija je federalizirana i deka brojot na Albancite nikako i nikogas ne moze da bide pod 25 % .Makedonija treba da se razgranici so Albancite i Srbite vo Makedonija pod hitno.
 

saman

Раскажувачот
Член од
1 август 2009
Мислења
367
Поени од реакции
91
Vidi sega gospodine jas sum i te kako svesna za relnosta vo koja se naoga Makedonija za razlika od utopistickiot nihilizam vo koj zivee tvoeto malo mozoce ne svesno za relalnosta vo koja se naoga Makedonija .Makedonija nazaduva vo odnos na evro integraciite i namesto da se vodi od progresivni ideii vidni puleni na bugarsizmot ( Miloseski,Gerogievski itd ) ja vracaat Makedonija vo stadium na mentalna geneza.Fakt e deka 2001 godina Makedonija je federalizirana i deka brojot na Albancite nikako i nikogas ne moze da bide pod 25 % .Makedonija treba da se razgranici so Albancite i Srbite vo Makedonija pod hitno.
Како мислиш да разграничи со Албанците и Србите ?
 
P

PewDiePie

Гостин
Vidi sega gospodine jas sum i te kako svesna za relnosta vo koja se naoga Makedonija za razlika od utopistickiot nihilizam vo koj zivee tvoeto malo mozoce ne svesno za relalnosta vo koja se naoga Makedonija .Makedonija nazaduva vo odnos na evro integraciite i namesto da se vodi od progresivni ideii vidni puleni na bugarsizmot ( Miloseski,Gerogievski itd ) ja vracaat Makedonija vo stadium na mentalna geneza.Fakt e deka 2001 godina Makedonija je federalizirana i deka brojot na Albancite nikako i nikogas ne moze da bide pod 25 % .Makedonija treba da se razgranici so Albancite i Srbite vo Makedonija pod hitno.
Убаво ти кажаа претходно,јас олку глупости на едно место немам прочитано а сум бааги време на форумов.
Како прво албанци нема 25% туку од прилика 17-18% во ова лично те уверувам затоа што оваа информација ми е кажана од личност која во тоа време била вработена во Министерство за внатрешни работи,а што Бранко Црвенковски ги направи 25% за да не падне во вода рамковниот договор е друга работа,се надевам дека Груевски нема да ја повтори таа грешка.
Како второ како мислиш да се разграничи ? Да им дадеме одредена територија и тие да си живеат посебно ?
Трето,како може да назадуваме во Евро-атланскиот пат,зар не го прочита извештајот. А и реално што ќе ни е Европа ? Да воведеме евро да завршиме како грција, некој ќе рече инвестиции,најголема инвестиција ќе биде правилно раководење со државата,финансиски стоиме стабилно а тоа е најважно.
Четврто,ги спомнуваш Георгиевски(политички мртва личност што се дозакопа со последниве избори)и спомнуваш срби......многу е голем бројот на србите во МК да.

ОН-ТОПИК Чудо е колку глупав народ ги направи национализмот србиве. 20 години ја делат Македонија па гледам ја поделија,територијалната сигурност на Македонија ја гарантира Америка убав договор си потпишавме со нив тогаш после ветото во Букурешт.
Едиствено делење како што се одвиваат работиве на Балканот,може да дојде на територии на Србија,и посебно Грција,нив кога ќе им се собере финансискиот долг,плус после тужбата во Хаг,одлуката по се изгледа ќе биде во наша корист а финансиски немаат шанса да ни надоместат,а јасно другата опција е територијално наплаќање..........да не биде во 2011 си пеевме наше ќе биде и Солунско поле а во 2012 наше си е и Солунско поле.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Ova e neminovnost brojot na Albancite ovde e okolu 27 % mozebi i povece.
Мислам дека нема потреба вие Шипците да се регистрирате под македонски јузери и да јадете гомн@;).Ве научивме веќе,а ако другите тоа не го укочпаа им порачувам да не наседнуваат .Артан Груби олади малку,иди дрви го на шќиптарски форуми не овдека.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846

Засега добро си живееме, и мислам дека нема да има поделба. А Вук треба малце во неговата држава да си гледа и кажува, да не им ја земат и Војводина(а блиску се и до тоа), а не да гледа во тацната на тој до него.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Убаво ти кажаа претходно,јас олку глупости на едно место немам прочитано а сум бааги време на форумов.
Како прво албанци нема 25% туку од прилика 17-18% во ова лично те уверувам затоа што оваа информација ми е кажана од личност која во тоа време била вработена во Министерство за внатрешни работи,а што Бранко Црвенковски ги направи 25% за да не падне во вода рамковниот договор е друга работа,се надевам дека Груевски нема да ја повтори таа грешка.
Како второ како мислиш да се разграничи ? Да им дадеме одредена територија и тие да си живеат посебно ?
Трето,како може да назадуваме во Евро-атланскиот пат,зар не го прочита извештајот. А и реално што ќе ни е Европа ? Да воведеме евро да завршиме како грција, некој ќе рече инвестиции,најголема инвестиција ќе биде правилно раководење со државата,финансиски стоиме стабилно а тоа е најважно.
Четврто,ги спомнуваш Георгиевски(политички мртва личност што се дозакопа со последниве избори)и спомнуваш срби......многу е голем бројот на србите во МК да.

ОН-ТОПИК Чудо е колку глупав народ ги направи национализмот србиве. 20 години ја делат Македонија па гледам ја поделија,територијалната сигурност на Македонија ја гарантира Америка убав договор си потпишавме со нив тогаш после ветото во Букурешт.
Едиствено делење како што се одвиваат работиве на Балканот,може да дојде на територии на Србија,и посебно Грција,нив кога ќе им се собере финансискиот долг,плус после тужбата во Хаг,одлуката по се изгледа ќе биде во наша корист а финансиски немаат шанса да ни надоместат,а јасно другата опција е територијално наплаќање..........да не биде во 2011 си пеевме наше ќе биде и Солунско поле а во 2012 наше си е и Солунско поле.
Точно,Македонија нема повеќе од 18% Шќиптари.Тоа и мало дете го знае.Плус Албанците,Турците,Ромите 3 пати повеќе емигрираат од Македонците во странство.Тоа се докажа со последните избори кога изгубија 7 пратеници и имаше драстично помала излезеност на избори.Не е проблем во процентот,најголем проблем е масовното емигрирање на Македонците од Северозападна Македонија во другите краеви на државата.Македонците масовно продаваат имоти и се селат во претежно македонски населби со што само им го олеснуваме патот на федерализација на Шќиптарите.Тоа е најголем проблем,а не некакви проценти или било што.Да останеа сите Македонци да живеат во Тетово,Гостивар,Дебар,Струга денеска би биле мнозинство,но со масовното продавање имоти направивме тие да се мнозинство.На територијално ниво Шќиптарите се максиум 18%,плус наталитетот им е во големо опаѓање последните 10 години,но што вреди тоа кога ако се продолжи во ова темпо на емигрирање на Македонците за 2-3 децении Тетово,Гостивар,Дебар,Струга,дел од Куманово,Скопје ќе бидат етнички чисти градови.Чаир имаше 40% македонско население до пред војната,а сега оди види колку Македонци живеат.Што вреди тогаш дали се толку или толку проценти.Гледано од таа страна сме многу бедна нација.Ја правиме истата грешка како Србите на Косово којашто многу ќе не чини.Алчниот газ на Македончето многу ќе не чини.Драшковиќ можеби е будала,но збори работи коишто и нам ни се јасни.Кога сме куртон држава и народ што може друго да оекуваме.Државата нема никаква стратегија да го заштити тоа население што живее таму.
--- надополнето: Oct 14, 2011 8:35 AM ---
Засега добро си живееме, и мислам дека нема да има поделба. А Вук треба малце во неговата држава да си гледа и кажува, да не им ја земат и Војводина(а блиску се и до тоа), а не да гледа во тацната на тој до него.
Како прво не трескајте глупости.Војводина ја сочинува 85% српско население и никој нема никаква намера да се дели во таква смисла каква што мислите вие.Разликата меѓу Нови Сад и Белград е тоа што Србија е премногу централизира и сите пари се слеваат во Белград,ист случај како кај нас.Сите трпат за да Скопје се гради и живее.Во Војводина живее многу цивилизирано и културно население и сакаат нивните пари да си ги трошат во своите општини,а не Белград да се гради со нивни пари.Затоа тие сакат поголема автономија и власт,а не заради национални разлики.
 
M

Muranyi

Гостин
Vidi sega gospodine jas sum i te kako svesna za relnosta vo koja se naoga Makedonija za razlika od utopistickiot nihilizam vo koj zivee tvoeto malo mozoce ne svesno za relalnosta vo koja se naoga Makedonija .Makedonija nazaduva vo odnos na evro integraciite i namesto da se vodi od progresivni ideii vidni puleni na bugarsizmot ( Miloseski,Gerogievski itd ) ja vracaat Makedonija vo stadium na mentalna geneza.Fakt e deka 2001 godina Makedonija je federalizirana i deka brojot na Albancite nikako i nikogas ne moze da bide pod 25 % .Makedonija treba da se razgranici so Albancite i Srbite vo Makedonija pod hitno.
Како да разграничи со Албанците и Србите?На што целиш со оваа реченица?
Знаеш колку сум загрижен што назадуваме со евроинтеграциите?Воопшто не сум,напротив,среќен сум.Што ако влеземе во ЕУ,ќе почне мед и млеко да тече?Девојко,потребна е акција,потребно е да се работи,а не да се седи по кафичи и дискачи секој ден до 4 сабајле и да се чека од матичната партија вработување.Треба да почнеме сами да си се средуваме а не да чекаме од Европа да не средува,која видовме низ текот на историјата колку не средија и колку не сакаат,мамата ни се расплака.Мене повеќе не ми е потребно нивното лицемерие,не знам за тебе можеби си мазохиста.
--- надополнето: Oct 14, 2011 4:34 PM ---
Тие проценти во некој друг живот,можеби.Навистина не ми е јасно зошто цело време се обидуваат да го засерат пописот,сигурно се плашат да ни објават дека се 30%:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom