Второто Христово доаѓање

Член од
25 јули 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
Ќе дојде не се обесхрабрувајте. Денес едноставно имаме премногу измешано вистина со лага и не знаеме во што да веруваме.

Но, да се држиме до Библијата и Бог ќе ни помогне
 
Член од
29 јуни 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Isus ke dojde

Taka i vie sega ste nazaleni,no pak ke ve vidam,pa ke se zaraduva vaseto srce,i taa vasa radost nikoj ne ke moze da vi ja odzeme.Vo onoj den nema da Me prasuvate za nisto.Vistina,vistina vi velam:stoi da pobarate od Tatkoto vo moe ime,ke vi dade.Dosega nisto ne baravte vo Moe ime;barajte i ke dobiete,ta vasata radost da bide celosna". Ev.po Jovan 16:22-24 Kakvi zborovi na nadez i uteha,2000 godini ne odrzuvaat hristijanite.

--- надополнето ---

Verata e nesto posebno,ne se zalazuvajte sekojdnevno ja upotrebuvate,a za banalni raboti.Za verata vo Bog dobivkata e golema sto ve ceka,vecen zivot,bez problemi,so celosna sigurnost.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Едно време верував и јас дека ќе дојде ама веќе не. Тоа негово второ доаѓање според мене е симболично, се мисли на нас самите, кога вистински и еднаш засекогаш ќе ја прифатиме вистината. Тоа е вистинска вера, остварена, а не некое пусто верување и очекување на нешто. Инаку, верувам дека Исус го чекале уште во 666-та година.
Што би ни рекол Исус? Веројатно нешто слично ко на своите апостоли кога не можеле да излечат некој болен - до кога ќе ве учам, до кога ќе чекате на мене, неверно племе, или така нешто.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.546
Поени од реакции
1.102
Што би ни рекол Исус? Веројатно нешто слично ко на своите апостоли кога не можеле да излечат некој болен - до кога ќе ве учам, до кога ќе чекате на мене, неверно племе, или така нешто.
Има напишано што ќе каже.

ОТКРОВЕНИЕ НА ЈОВАН
Глава 14

9 И друг, трет, ангел дојде по него, велејќи со силен глас: „Ако некој му се поклони на Ѕверот, и на неговиот лик, и прими ознака на своето чело или на својата рака,

10 и самиот ќе пие од виното на Божјиот гнев, што е налеано чисто во чашата на Неговиот гнев, и ќе биде мачен со оган и сулфур, пред светите ангели и пред Јагнето.

no-time1.jpg
Откровение: 10:6 и се заколна во Оној, Кој живее во вечни векови; Кој го создаде небото и што е во него, и земјата и што е на неа, и морето и што е во него: дека не ќе има веќе време;:costumed2
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
При второто доаѓање, Исус ќе убие веднаш една третина од населението, (или денес ако дојде то би било над 2 милијарди народ) и после ќе има судење и на живите и на мртвите, затоа што како и живите, и мртвите чекаат суд.
На тоа судење ќе се отвори повторно ковчегот на заветот и ќе му се суди на луѓето по тие закони. Кој начинил прељуба, кој не го почитувал бога, кој не ја чувал Саботата како ден божји....
 
T

theTinule

Гостин
При второто доаѓање, Исус ќе убие веднаш една третина од населението, (или денес ако дојде то би било над 2 милијарди народ) и после ќе има судење и на живите и на мртвите, затоа што како и живите, и мртвите чекаат суд.
На тоа судење ќе се отвори повторно ковчегот на заветот и ќе му се суди на луѓето по тие закони. Кој начинил прељуба, кој не го почитувал бога, кој не ја чувал Саботата како ден божји....
Таа една третина од народот нема да умре кога Тој ќе дојде. Ќе умре во времето на т.н. големите маки. Тоа е период кога антихристот ќе владее со целата планета. Пред големите маки, Исус доаѓа на Земјата и ја зема со Него црквата (верните луѓе). За време на големите маки, верните луѓе се на небото. Откога ќе завршат големите маки (не само што ќе изумрат една третина туку и нема да има вода за пиење, ќе има земјотреси, сонцето ќе пржи...итн итн...) црквата повторно слегува на Земјата и тогаш настапува Милениумот. Тоа е период од илјада години кога нема да има смрт, болести и болка. Земјата ќе биде обновена и ќе им биде дадена втора шанса на оние кои ги преживеале големите маки, да поверуваат и да се спасат. Задачата на верните луѓе кои се симнаа однебото ќе биде да го шират словото и преку нив да се обратат што е можно повеќе луѓе.
После сето ова следува судот.

Откровението е неверојатно тешка книга за разбирање. Треба да имаш неверојатно познавање на сите делови на Светото Писмо за да ја разбереш, или некој кој има големо познавање, да ти прераскаже, што точно како ќе се случи.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Има напишано што ќе каже.

ОТКРОВЕНИЕ НА ЈОВАН
Глава 14

9 И друг, трет, ангел дојде по него, велејќи со силен глас: „Ако некој му се поклони на Ѕверот, и на неговиот лик, и прими ознака на своето чело или на својата рака,

10 и самиот ќе пие од виното на Божјиот гнев, што е налеано чисто во чашата на Неговиот гнев, и ќе биде мачен со оган и сулфур, пред светите ангели и пред Јагнето.

Прегледај го приврзокот 31594
Откровение: 10:6 и се заколна во Оној, Кој живее во вечни векови; Кој го создаде небото и што е во него, и земјата и што е на неа, и морето и што е во него: дека не ќе има веќе време;:costumed2
А како ќе изгледа Исус? Како ќе го препознаеме? Ќе биде ко што беше у филмот Исус од Назарет, ко Роберт Пауел? :)
Го виделе и не поверувале, јаделе со него, ги виделе сите чуда и уште немале вера во него. Јас сум сигурен дека и денес би го, ако не распнале, тогаш исмеале. Да го откриеме во себеси, брат. Можеби си баш ти он. :)
 

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
При второто доаѓање, Исус ќе убие веднаш една третина од населението, (или денес ако дојде то би било над 2 милијарди народ) и после ќе има судење и на живите и на мртвите, затоа што како и живите, и мртвите чекаат суд.
На тоа судење ќе се отвори повторно ковчегот на заветот и ќе му се суди на луѓето по тие закони. Кој начинил прељуба, кој не го почитувал бога, кој не ја чувал Саботата како ден божји....
Да не не ти е арно?:salut:Не личиш на себе...:)
 
Член од
5 септември 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Според пророкот Даниел,во Библијата е кажано. Даниел: 9:25 Знај и разбери: Од мигот кога ќе излезе словото: „Нека се вратат и нека го изградат пак Ерусалим па до Кнезот Помазаник ќе бидат седум седмици, и тогаш шеесет и две седмици, и пак ќе бидат изградени улиците и окопот и тоа во тешки времиња.
И според ова кажување на Даниел,познатиот научник Исак Њутн истражувајќи го Даниел го заклучил следново, прв пат се наредило да се изгради Ерусалим во 445та година пред нашата ера,од страна на еден персиски крал(не се сеќавам на името).Њутн пресметал 69 седмици од тоа време и му испаднала годината кога Христос се појавил во јавноста 29та година од нашата ера.(69*7=483години од по 360 дена т е хебрејски години).Но Њутн претпоставувал дека евреите повторно ќе се вратат и изградат Ерусалим и во наше време.Така и се случило наредба повторно да се изгради Ерусалим имало во 1967 година.и на таа точка од времето Њутн ја додал преостанатите 7 седмици(7*7=49)години,и му испаднало дека Христос ќе се врати во 2016та.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Ако е барем малку интелигентен и научил нешто од првото негово појавување подобро за него да не се појавува инаку тешко него ќе биде, или можда ќе стане некоја позната фаца на мета на исмејување.
Шала на страна не си бладајте бе луѓе какво доаѓање какви бакрачи, тоа ти е само простиот народ да се држи во надеж и да не се буни многу многу за нештата што се случуваат наоколу, како на пример ако јас ке се мучам сега, но за брзо време ќе дојде Исус и ке ме спаси мене, а сите што ми згрешиле тешко нив.
Од кога се чека неговото доаѓање и се додека постои христијанството ке се чека бидејки е абсурдно такво нешто, едноставно не реално е :tapp:

П.С. Извинете што ви го вознемирив сонот али таа е реалноста, а кој сака може да си продолжи со хрчењето:sleep:
 
M

Muranyi

Гостин
Џабе и да дојде,како ќе знаете дека е тој?Може да биде Антихристот или Деџалот,како сакате наречете го.По што ќе го препознаете Исус,пишува ли во светите книги?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
.

Џабе и да дојде,како ќе знаете дека е тој?Може да биде Антихристот или Деџалот,како сакате наречете го.По што ќе го препознаете Исус,пишува ли во светите книги?
.

„Ви реков, и не верувате. Делата што ги вршам Јас во Името на Мојот Отец, тие сведочат за Мене.
Но вие не верувате, бидејќи не сте од Моите овци, како што ви реков.
Моите овци го слушаат Мојот глас и Јас ги познавам; и тие одат по Мене,
и Јас ќе им дадам вечен живот; и никогаш нема да загинат; и никој не ќе ги истргне од раката Моја.
Мојот Отец, што Ми ги даде, е поголем од сите; и никој не може да ги грабне од раката на Мојот Отец.
Јас и Отецот сме Едно!

(Ев.Јован 10)

.
Според пророкот Даниел,во Библијата е кажано. Даниел:9:25 Знај и разбери: Од мигот кога ќе излезе словото: „Нека се вратат и нека го изградат пак Ерусалим па до Кнезот Помазаник ќе бидат седум седмици, и тогаш шеесет и две седмици, и пак ќе бидат изградени улиците и окопот и тоа во тешки времиња.
И според ова кажување на Даниел,познатиот научник Исак Њутн истражувајќи го Даниел го заклучил следново, прв пат се наредило да се изгради Ерусалим во 445та година пред нашата ера,од страна на еден персиски крал(не се сеќавам на името).Њутн пресметал 69 седмици од тоа време и му испаднала годината кога Христос се појавил во јавноста 29та година од нашата ера.(69*7=483години од по 360 дена т е хебрејски години).Но Њутн претпоставувал дека евреите повторно ќе се вратат и изградат Ерусалим и во наше време.Така и се случило наредба повторно да се изгради Ерусалим имало во 1967 година.и на таа точка од времето Њутн ја додал преостанатите 7 седмици(7*7=49)години,и му испаднало дека Христос ќе се врати во 2016та.




Секој кој што пробува да го дознае или пресмета денот на повторното доаѓање (како што прават и правеле многумина досега) се прават попаметни од Исус, Кој изричито не’ опоменува тоа да не го правиме!



„Не е ваше да ги знаете времињата или часот што Отецот ги поставил во Своја власт; но ќе примите сила од Светиот Дух, Кој ќе слезе на вас и ќе Ми бидете сведоци во Ерусалим и во цела Јудеја и Самарија, и се до крајот на земјата.”

(Дела Ап. 1:7-8)


п.с. Влечки дури Му спремиле следбениците на крвавите кураиши и (без да знаат дека го чекаат лажниот) тие Го чекаат да им се појави во Св. Аврамовиот храм во Дамск, кој што тие насилно (со грозоморно крвопролевање) го зграбија од правните сопственици и од него направија џамија, кадешто до ден денешен се учи и шири лажно учење за лажен месија.

Зашто ќе се појават лажни месии и лажни пророци, и ќе покажат големи знаци и чуда, за да ги прелажат, ако е можно, дури и избраните.
Ете, однапред ви кажав.
И така, ако ви речат: ,Ете, Тој е во пустината‘ - не излегувајте; или, ,ете, во тајна соба е‘ - не верувајте!
Зашто, како што молњата излегува од исток и се гледа дури до запад, така ќе биде доаѓањето на Синот Човечки.

(Ев.Матеј 24:24-27 )


.

.
 
M

Muranyi

Гостин
.



.

„Ви реков, и не верувате. Делата што ги вршам Јас во Името на Мојот Отец, тие сведочат за Мене.
Но вие не верувате, бидејќи не сте од Моите овци, како што ви реков.
Моите овци го слушаат Мојот глас и Јас ги познавам; и тие одат по Мене,
и Јас ќе им дадам вечен живот; и никогаш нема да загинат; и никој не ќе ги истргне од раката Моја.
Мојот Отец, што Ми ги даде, е поголем од сите; и никој не може да ги грабне од раката на Мојот Отец.
Јас и Отецот сме едно!

(Ев.Јован 10)

.
Ништо не ми одговори Спиросе,стиховиве се премногу општи.Знаеме дека Антихристот ќе има моќи со кои ќе го залаже народецот,ќе мислат дека е Исус.Е како ќе го познаете кој е?Еве ти веруваш во него,како би знаел кој е Исус кој е неговиот противник,има ли упатство за препознавање во Библијата?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Исус коа че се слимне на земјата мислам ќе слета со сателит е тогаш маф ви е работата пак ќе почне да збори до кога вака пизда ви материна само едно зборите а друго праите и со тоа ззз ласерско оружје прво курвите све ќе ги сотре и децата нивни до трече колено после тоа мафиозите и тоа криминалците све ззз ќе ги сотре и нив и после ќе ги рестартира сите шо му се у меморија шо умреле од порано и рај све чиста околина зеленило температура највиже 25 целзиус и така.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
.

Ништо не ми одговори Спиросе,стиховиве се премногу општи.Знаеме дека Антихристот ќе има моќи со кои ќе го залаже народецот,ќе мислат дека е Исус.Е како ќе го познаете кој е?Еве ти веруваш во него,како би знаел кој е Исус кој е неговиот противник,има ли упатство за препознавање во Библијата?
.

>> Без Светиот Дух човекот никогаш за вистинскиот Господ неможе да има вид и слух <<​


Светиот Дух е најголемиот можен дар кој што вистинските чеда БОЖЈИ Го добиваат од Небесниот Отец и Цар!


А Утешителот, пак, Духот Свети, Кого што Отецот ќе Го испрати во Мое Име, Тој ќе ве научи на се’ и ќе ви напомни за се’ што сум ви зборувал.

(Ев.Јован 14:26)



.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom