Време чекори со времето, следете не

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
ова не се однесува на весникот време, туку на некогаш бесплатниот дневен весник koha, што во превод пак значи време, а насловот на темата во оригинал би бил, како и рекламата која често сте ја слушале на рекламите на а1 меѓу најавата на вести и самите вести: "koha aforon me kohën, në ndiçni", изговорена од lirim dullovi, главниот уредник, кој некогаш работеше на а1 и реши да ја проба идејата на геровски, koha=шпиц

и во еден од броевите од оваа седмица, на насловна страна, новинарите се (или) прашуваат зошто професорите етнички албанци во државните училишта работат со месеци без решение.

па јас знам сигурно 5-6 професорки македонки кои веќе 2 години работат во државни училишта без решение

што сакаат новинариве да кажат, да кажеа зошто граѓаните на државава работат во државни училишта со месеци без решение да ги сфатев дека укажуваат на реален проблем во државава, но ова е дефокусирање на проблемот и терање на ветерот накај своја ветерница

нема иднина со вакви извитоперувања

и уште треба да ги следам, срамота
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
ама остај ти тоа... ние можеме без решенија пош сме мнозинство... тие као малцинство имаат посебни права и МОРААТ да имаат решение
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
има намерна јазична грешка замислена како “провокација“, оние што ќе ме поправат, очекувам да продолжат на суштината на темава и да дадат и мислење

ми скисна од пишување меѓу редови
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Абе на таа карта многу спечалија, зошто не и тој.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
гледам никој не сака да ме исправи, ај ќе си направам автокорекција
haporon
барем да бидам јазично коректен, бидејќи моите обиди за политичка коректност паднаа во вода, ај пишувајте за арачиново, има таква тема

само поентата не ми беше лингвистика туку нешто друго, ама кога немаш соговорник, каков и да е, иако би преферирал самокритичен, поарно да си замолчам

me fat
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
гледам никој не сака да ме исправи, ај ќе си направам автокорекција
haporon
барем да бидам јазично коректен, бидејќи моите обиди за политичка коректност паднаа во вода, ај пишувајте за арачиново, има таква тема

само поентата не ми беше лингвистика туку нешто друго, ама кога немаш соговорник, каков и да е, иако би преферирал самокритичен, поарно да си замолчам

me fat
Ни едно ни друго. Hapëron. Чим веќе си се фатил за лингвистика.

Темата. 25% застапеност. Рамковен. Резултат нема. Тоа сакал да каже писателот.
Албанците, јавно го искажуваат тоа што не чини. Македонците само ќутат, и по кафани се отвараат после втора трета чашка. Бујрум бе друже. Да ти дадам број од Лирим, јави му се, кажи му за тие што ги знаеш ти, ќе напише и за нив, за сите оптан топтан. Ама тоа веќе би било обединување, а тој поим за нас е сеуште Утопија.

Кога албанците зборуваат за шљамот во МВР, тоа го прават чисто дека ги мрзат македонците. Кога македонци зборуваат за исти искуства, со истите луѓе, тогаш МВР не чини.
Кога албанците имаат проблеми со денационализација, тогаш се работи за фалцификувани документи. Кога македонците имаат ист проблем, тогаш одделението не ја врши работата како што треба.
Кога албанец чека на шалтер, само се жали дека (како што вика Тиквана погоре) МОРА да има права. Кога македонецот чека на шалтер, тогаш администрацијата не чини.

Јасно ти е? :)

Албанците урлаат, придружи им се ако нешто не ти чини. Просто е. Се додека народот не урла, караванот ќе врви.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ни едно ни друго. Hapëron. Чим веќе си се фатил за лингвистика.

Темата. 25% застапеност. Рамковен. Резултат нема. Тоа сакал да каже писателот.
Албанците, јавно го искажуваат тоа што не чини. Македонците само ќутат, и по кафани се отвараат после втора трета чашка. Бујрум бе друже. Да ти дадам број од Лирим, јави му се, кажи му за тие што ги знаеш ти, ќе напише и за нив, за сите оптан топтан. Ама тоа веќе би било обединување, а тој поим за нас е сеуште Утопија.

Кога албанците зборуваат за шљамот во МВР, тоа го прават чисто дека ги мрзат македонците. Кога македонци зборуваат за исти искуства, со истите луѓе, тогаш МВР не чини.
Кога албанците имаат проблеми со денационализација, тогаш се работи за фалцификувани документи. Кога македонците имаат ист проблем, тогаш одделението не ја врши работата како што треба.
Кога албанец чека на шалтер, само се жали дека (како што вика Тиквана погоре) МОРА да има права. Кога македонецот чека на шалтер, тогаш администрацијата не чини.

Јасно ти е? :)

Албанците урлаат, придружи им се ако нешто не ти чини. Просто е. Се додека народот не урла, караванот ќе врви.

Обединување пријателе не е мисловна именка, туку можна реалност.
Повкај ти, ќе повикај јас и ќе ни нема крај на моќта.

Точно, додека се молчи, а само попатните пцишта лаат, карванот врви.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Обединување пријателе не е мисловна именка, туку можна реалност.
Повкај ти, ќе повикај јас и ќе ни нема крај на моќта.

Точно, додека се молчи, а само попатните пцишта лаат, карванот врви.
Па тоа е, лично кон Дулови немам некакви симпатии поради други икс причини. Селективен е во написите како и сите други наши "независни" новинари.
Но во тоа што е постирано е буквално на некој начин гласот на народот (кој што за жал, е напишано поради политички причини а не реални).
Знам дека економски случаеви има и кај македонскиот табор. И невработеност, и малверзации. Ама дај бе нека се дере некој. Нека пљука. Нека пука. Ја ќе даам куршуми.
Ама па ...тогаш тоа би било тероризам нели? Голема Албанија жими џими.

Преку курон им е дојдено на некои бе баче...сеа лошото е што сеуште некои луѓе играат на такви карти, а пусти кучиња лаат на коски без месо.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Ни едно ни друго. Hapëron. Чим веќе си се фатил за лингвистика.

Темата. 25% застапеност. Рамковен. Резултат нема. Тоа сакал да каже писателот.
Албанците, јавно го искажуваат тоа што не чини. Македонците само ќутат, и по кафани се отвараат после втора трета чашка. Бујрум бе друже. Да ти дадам број од Лирим, јави му се, кажи му за тие што ги знаеш ти, ќе напише и за нив, за сите оптан топтан. Ама тоа веќе би било обединување, а тој поим за нас е сеуште Утопија.

Кога албанците зборуваат за шљамот во МВР, тоа го прават чисто дека ги мрзат македонците. Кога македонци зборуваат за исти искуства, со истите луѓе, тогаш МВР не чини.
Кога албанците имаат проблеми со денационализација, тогаш се работи за фалцификувани документи. Кога македонците имаат ист проблем, тогаш одделението не ја врши работата како што треба.
Кога албанец чека на шалтер, само се жали дека (како што вика Тиквана погоре) МОРА да има права. Кога македонецот чека на шалтер, тогаш администрацијата не чини.

Јасно ти е? :)

Албанците урлаат, придружи им се ако нешто не ти чини. Просто е. Се додека народот не урла, караванот ќе врви.
дај ми број од лирим, те молам
иако мислам дека тој како новинар т.е. како уредник, пред да дозволи да се објави текст би требал да ја провери ситуацијата во македонија, мислам дека такви можности имал, сепак ако имаш дај ми број да му се јавам, а јас се отворам и после пола чашка
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
дај ми број од лирим, те молам
иако мислам дека тој како новинар т.е. како уредник, пред да дозволи да се објави текст би требал да ја провери ситуацијата во македонија, мислам дека такви можности имал, сепак ако имаш дај ми број да му се јавам, а јас се отворам и после пола чашка
Утре добиваш број. Иначе не се секирај, сите ја знаат ситуацијата во Македонија. Затоа и пишуваат :):)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Па тоа е, лично кон Дулови немам некакви симпатии поради други икс причини. Селективен е во написите како и сите други наши "независни" новинари.
Но во тоа што е постирано е буквално на некој начин гласот на народот (кој што за жал, е напишано поради политички причини а не реални).
Знам дека економски случаеви има и кај македонскиот табор. И невработеност, и малверзации. Ама дај бе нека се дере некој. Нека пљука. Нека пука. Ја ќе даам куршуми.
Ама па ...тогаш тоа би било тероризам нели? Голема Албанија жими џими.

Преку курон им е дојдено на некои бе баче...сеа лошото е што сеуште некои луѓе играат на такви карти, а пусти кучиња лаат на коски без месо.

Знам бе Рамиз (иако ни ја не сум Боро) :)!

Ми се сере од тоа. Го гледам секојдневно.

И на улица и на работа.

Гладни бедници, за коска црвјосана молчат.

Ама се надевам дека како што влеше Перл Бак: ќе доје време кога богатите ќе бидат премногу богати, а сиромашните пресиромашни....!

П.С. И ја не го сакам Лирим од политички причини, продаден е и купен е.

Инаку, Ја Боро, ти Рамиз, заедно, дај куршуми, ја бомби имам и полека, да ја редиме.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Инаку, Ја Боро, ти Рамиз, заедно, дај куршуми, ја бомби имам и полека, да ја редиме.
Ќе станеш терориста а? :):)

Не, шала на страна, да координираа тогаш ОНА со некои македонски структури, па да имаше и македонци во ОНА, можеби некој ќе сфатеше дека тоа беше удар против држава како систем на владеење, а не против татковината. И подруго би било сега. Но...никогаш не е касно за репете. Само овој пат би било поубаво и погласно заеднички. Онака мушки.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
шо ќе ви се куршуми без калашникови или нешто слично
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Па, иако македонец, апен сум од ве различн и власти. И од СДСМ како политички неподобен и од ДПМНЕ иако нивни тогашен приврзаник и член (додуше Д.Д. лично нареди да ме уапсат). Ама, доцна и беше.
Лизна.

Тероризам...не!

Борец за слобода е модерниот термин, нели!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom