Вреди ли да се бориш за љубов?

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.482
Поени од реакции
5.747
ЉубоФ не е ништо поише од хемикалија која ја снемува после 2-3 години максимум така да.................
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Edna zaednica e koga obajcata zaedno finansiski pridonesuvaat. Brakot ne e parazitski odnos vo koj zivee zenata na grbot na mazot, gleda turski serii, spie do pladne i se kleca so nekoj "shutrak".Tvoeto sfkanje za zenata vo brakot e mnogu porazlicno od moeto. Jas nikogas ne bi dozvolila da me izdrzava mazot ako sum zdrava i prava, da bidam nekomu teret bez da pridonesuvam vo finansiite. Togas e problem vo mazot, ne vo zenata...Neka si cuva kuce doma poevtino ke go koshta namesto zena...
Секако дека бракот е заедница во која двајцата придонесуваат ама природата на работата бара мажот работно да биде по зафатен а вишокот слободно време може да биде штетен
Има жени што зборуваат дека не сааат да бидат финансиски зависни од сопругот,бараат работа ама никако да ја најдат работа која ќе им одговара односно барам работа молам да не ја најдам.
Има многу вакви случаи во кои навидум проблем е мажот кој не сака да чува куче
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Така да, да не лупаме за џабе постови и да се пишуваат страници. Тоа што го мислев ти го напишав аргументирано погоре. Доста ќе да е мислам :)

живели :ајнапиво:[/quote]
Ај вака, да кажам у неколку збора. Јас не претендирам ни полигамија, ни моногамија, ни верство ни неверство. Претендирам СЛОБОДА. Внатрешна слобода пред се. Како ситуацијата природно ке налага така нека си биде. Ама реалноста е дека ни се наметнати идеи бе бате, кои сме ги прифатиле здраво за готово и тие идеи управуваат со нас. :ајнапиво:
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Мислам дека некои учесници во дискусијата мешаат поим на брак и поим на љубов
Nuptiae autem sive matrimonium est viri et mulieris coniunctio, individuam consuetudinem vitae continens. (Just. Inst. -1, 9, 1).
Бракот е врска меѓу мажот и жената направена поради трајна животна заедница.
Nuptias non concubitus, sed consensus facit. (Ulpianus -D. 50, 17, 30).
Бракот не е полов однос, туку согласност да се живее во брачна заедница
Љубовта е нешто сосема друго:
Amantium caeca iudicia sunt.
Размислувањата на вљубените се слепи

Има мажи и жени кои поради слепа љубов ќе се одкажат од брачната заедница.
Но на повеќето од нас тоа не ни се случува
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
tebe sosema korektno bi ti bilo zenata tvoja da se pleska so nekogo kaj tebe doma i ti da gi zateces? ke im reces samo mnogu ubava interakcija si imate?
А ако не ги фатиш?

Значи пази, имаш една акција, ситуација 1 - таканаречено „варање“. Ги фаќаш, сосема случајно. Следи развод, делење од децата, ја мразиш најмногу на свет, избрзуваш ја удираш неа или него, па на суд, па затвор...

Ситуација 2: Те „вара“, не ја фаќаш. Животот оди понатаму, раснеме деца, одиме на одмор Грчка, Сицилија ова она, смеење, филмови гледање, сакање... Се на се, испаѓа дека тоа варањето не било баш толку страшно да заврши како во ситуацијата погоре.

Значи за едно исто дејство, две ситуации кои во КРАЈНОСТ се разликуваат. Како што вика членот Говинда, навикнати сме да гледаме на ова во некои рамки, а не сфаќаме дека пресериозно го сфаќаме. Нека не биде примерот со неа. Еве, ти биди тој што „вара“. Вара е во наводници цело време со намера. Зошто за некоја си вечер во диско кајшто сме испиле повеќе од што треба, и се десило да разменувам нежности со друга женка, да ми пропадне се што сум имал до сега со девојка ми со која, да речеме сме заедно 4 години? Ако дознае, да биде хаос, а ако не се да биде одлично! Како може да им два толку различни исходи, а дејството е исто?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
А ако не ги фатиш?

Значи пази, имаш една акција, ситуација 1 - таканаречено „варање“. Ги фаќаш, сосема случајно. Следи развод, делење од децата, ја мразиш најмногу на свет, избрзуваш ја удираш неа или него, па на суд, па затвор...

Ситуација 2: Те „вара“, не ја фаќаш. Животот оди понатаму, раснеме деца, одиме на одмор Грчка, Сицилија ова она, смеење, филмови гледање, сакање... Се на се, испаѓа дека тоа варањето не било баш толку страшно да заврши како во ситуацијата погоре.

Значи за едно исто дејство, две ситуации кои во КРАЈНОСТ се разликуваат. Како што вика членот Говинда, навикнати сме да гледаме на ова во некои рамки, а не сфаќаме дека пресериозно го сфаќаме. Нека не биде примерот со неа. Еве, ти биди тој што „вара“. Вара е во наводници цело време со намера. Зошто за некоја си вечер во диско кајшто сме испиле повеќе од што треба, и се десило да разменувам нежности со друга женка, да ми пропадне се што сум имал до сега со девојка ми со која, да речеме сме заедно 4 години? Ако дознае, да биде хаос, а ако не се да биде одлично! Како може да им два толку различни исходи, а дејството е исто?
[DOUBLEPOST=1443742898][/DOUBLEPOST]Фала Богу имало и други шо размислиуваат како мене - ненормални, замисли! :roker:
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
А ако не ги фатиш?

Значи пази, имаш една акција, ситуација 1 - таканаречено „варање“. Ги фаќаш, сосема случајно. Следи развод, делење од децата, ја мразиш најмногу на свет, избрзуваш ја удираш неа или него, па на суд, па затвор...

Ситуација 2: Те „вара“, не ја фаќаш. Животот оди понатаму, раснеме деца, одиме на одмор Грчка, Сицилија ова она, смеење, филмови гледање, сакање... Се на се, испаѓа дека тоа варањето не било баш толку страшно да заврши како во ситуацијата погоре.

Значи за едно исто дејство, две ситуации кои во КРАЈНОСТ се разликуваат. Како што вика членот Говинда, навикнати сме да гледаме на ова во некои рамки, а не сфаќаме дека пресериозно го сфаќаме. Нека не биде примерот со неа. Еве, ти биди тој што „вара“. Вара е во наводници цело време со намера. Зошто за некоја си вечер во диско кајшто сме испиле повеќе од што треба, и се десило да разменувам нежности со друга женка, да ми пропадне се што сум имал до сега со девојка ми со која, да речеме сме заедно 4 години? Ако дознае, да биде хаос, а ако не се да биде одлично! Како може да им два толку различни исходи, а дејството е исто?
Togas koja e pricinata da bidis vo brak ili vo vrska.Voopsto nema potreba od vrzuvanje za nekogo pa nikoj nikogo nema da vara!?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Togas koja e pricinata da bidis vo brak ili vo vrska.Voopsto nema potreba od vrzuvanje za nekogo pa nikoj nikogo nema da vara!?
Секако дека нема. Но има и повеќе видови и причини за такозвано варање. Еве, што ако си бил пијан? И без тоа дека не било изговор, секој испил еднаш во животот повеќе од потребно за да не се ни сеќава ништо утредента. И што ако таа вечер некоја девојка решила да го искористи тоа што ти не знаеш каде се наоѓаш а не па со кого си? Вреди ли поради тоа да се уништи брак или фолга врска? А, знаеме дека ти не си ти кога ди пијан.

И да не е пијанство, можеби сте во лоши односи, може од нервоза, од небрежност да ти се случи. И што праиме? Назад нема, и се се заснова на тоа дали ќе се дознсе или не. Има случаи за врски полни со "неверства" што функционираат најдобро, а има и такви што пиради мал момент на невнимание се распаднале а можело многу да биде.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
може од нервоза, од небрежност да ти се случи.
Bo aфект беше!

или случајно пример женската лежи на земја гола расчепатена, ти исто гол со масивна ерекција онака врвиш по своја работа, оп се сопињаш и директ влетваш во неа... и сега шопрајме?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Така да, да не лупаме за џабе постови и да се пишуваат страници. Тоа што го мислев ти го напишав аргументирано погоре. Доста ќе да е мислам :)

живели :ајнапиво:
Ај вака, да кажам у неколку збора. Јас не претендирам ни полигамија, ни моногамија, ни верство ни неверство. Претендирам СЛОБОДА. Внатрешна слобода пред се. Како ситуацијата природно ке налага така нека си биде. Ама реалноста е дека ни се наметнати идеи бе бате, кои сме ги прифатиле здраво за готово и тие идеи управуваат со нас. :ајнапиво:[/quote]

прво, мило ми е што предизвикав реакција...
второ, пак мислиме различно :D

малку и забегавме од темата но ете поврзани се со неверството овие работи...

сепак, дефинирањето на слобода како прашање на избор е ОК, само има еден мал проблем. Ако така често се дешаваат излети од слободна природа во една врска или во еден брак.... тогаш what the fuck?
Не може генерално да кажеме.... еј се деси, јбг сега, живот иде даље... и така во недоглед ;) Затоа и во претходните постови некаде ти реков, прашање на избор т.е. одлука дали нешто ќе направиш или не, а ако се оправдува неверство од причина на слобода или било кој друг „идеал“ тогаш испаѓа дека не вреди да се бориме за љубов.... која љубов :D

поврзано е едно со друго ;)

кажавме доста, има простор да се изјаснат и другите... ние 2 ко некои тетки изнапишавме тоа што мислиме...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom