Вреди ли да се бориш за љубов?

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Секоја свесна девојка со два грама мозок не би го ни погледнала пошто не знае една просто-проширена реченица да сврзе, а не па нормален муабет.

Тие што спијат со него нема да ги коментирам, нивен живот.
А исто нема да ги коментирам и мажите кои гледаат идол во него и кои сакаат да го имаат неговиот живот, заедно со неговото насилничко, искомплексирано однесување.

Доста беше од дебатирање со тебе.

Дан Близеријан и тие околу него ми ги даде ко валиден пример. Крај.:pos:
Еј, за ова ќе извинеш. Прво не постои маж на светот што не сака да биде Дан Б. Спие на наследени пари, плус пари напраени на покер + пари напраени од ебење пички шо коа ќе ги видиш цицката ти испушта душа идеш у ќош и плачеш две недели. Било кој муж шо ќе каже дека не сака да го има тој живот е сериозно оштетен у мозокот. И муабетот "нормална девојка бла бла" моеш само да го сањаш. Вака у теорија, на форум, супер звучи, фемдом а у, girl power куроф ми ленче, али у реалноста да ти се појави поранешен Navy Seal (една од нај елитните воени единици у свет) пун ко брод и lifestyle на рок ѕвезда пичката Нијагара ќе ти се деси само ако ти намигне, ќе те бркаме со виледи. Единствена причина поради која те болат очи коа го глеаш е пошо Знаеш шо прави. И тоа боли. Коа ќе видиш Муж као ја врти наопаку ситуацијата, до вчера си глумела недостижна, детски сказни романтики, маженца без куренца ти се треселе едвај се скрпуеле една ружичка да ти купат, и сеа го глеаш овој како доаѓа, ебе 6 пички 6 пати појаки од тебе у 6 минути и ги фрла искача и си купуе нови. Неможе да ти се свиѓа таков чоек, у есенција те моча, те разбирам. Сфаќаш дека немоеш на него да му кажеш да си ги собира чорапите у соба и да му мењаш канал на теве за да глеаш очајни домаќинки. Пошо те фрла од кров у базен, пошо му се може, пошо пари. Ниедна нормална девојка не може него да го сака, не пошо многу сте јаки демек, туку пошо знаеш дека не вредиш за курац у неговите очи. Немаш шо да понудиш шо он неможе да купи. Сфаќаш? Your pussy power is overrated.Знаеш колку го заболе за твојот PhD? Демек само ти си фина на светов, само ти знаеш муабет да напраиш? ...
Мислам, не си прајте филмови, ве молам. Ме заболе курот и за Дан и за Ман неам ни Фб ни Инста ни идоли ни курац, ама вака коа си трипкате чичко Ежењак по 'рбет ме проаѓа.
Поздрав
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
А што ако те вара? Што те повредува, егото?
Ако ти е убаво и си среќна и се е како што треба, значи типот навистина го бива....
А ако не те вара и ти си несреќна, не заинтересиран за ништо, кого би одбрала тогаш?
Нормално ако е умен и дискретен.Па која логика е некој да биде верен 30-40 години?
Изневерувањето не е толку трагично колку сфаќањето дека љубовта не е битна туку битен е интересот....
И демек имаш некој реализиран маж, даса што би се рекло и така ти со децата дома све ок супер фино, а тој на страна кеца нешто.... и тоа ок би било?


Па и јас да сум во кревет со прекрасен гол маж и да знам дека нема да дознае, што мислиш што би направила а? :vozbud:
јебеш му матер на таков брак/врска, што и да е...


Vredi da se boris za se sto veruvas i te pravi sreken, nezavisno dali e ljubov ili maceto ostaveno na ulica. Vredi da napravis se sto mozes zada se usrekis.
absolutely agree. :)

Еј, за ова ќе извинеш. Прво не постои маж на светот што не сака да биде Дан Б. Спие на наследени пари, плус пари напраени на покер + пари напраени од ебење пички шо коа ќе ги видиш цицката ти испушта душа идеш у ќош и плачеш две недели. Било кој муж шо ќе каже дека не сака да го има тој живот е сериозно оштетен у мозокот. И муабетот "нормална девојка бла бла" моеш само да го сањаш. Вака у теорија, на форум, супер звучи, фемдом а у, girl power куроф ми ленче, али у реалноста да ти се појави поранешен Navy Seal (една од нај елитните воени единици у свет) пун ко брод и lifestyle на рок ѕвезда пичката Нијагара ќе ти се деси само ако ти намигне, ќе те бркаме со виледи. Единствена причина поради која те болат очи коа го глеаш е пошо Знаеш шо прави. И тоа боли. Коа ќе видиш Муж као ја врти наопаку ситуацијата, до вчера си глумела недостижна, детски сказни романтики, маженца без куренца ти се треселе едвај се скрпуеле една ружичка да ти купат, и сеа го глеаш овој како доаѓа, ебе 6 пички 6 пати појаки од тебе у 6 минути и ги фрла искача и си купуе нови. Неможе да ти се свиѓа таков чоек, у есенција те моча, те разбирам. Сфаќаш дека немоеш на него да му кажеш да си ги собира чорапите у соба и да му мењаш канал на теве за да глеаш очајни домаќинки. Пошо те фрла од кров у базен, пошо му се може, пошо пари. Ниедна нормална девојка не може него да го сака, не пошо многу сте јаки демек, туку пошо знаеш дека не вредиш за курац у неговите очи. Немаш шо да понудиш шо он неможе да купи. Сфаќаш? Your pussy power is overrated.Знаеш колку го заболе за твојот PhD? Демек само ти си фина на светов, само ти знаеш муабет да напраиш? ...
Мислам, не си прајте филмови, ве молам. Ме заболе курот и за Дан и за Ман неам ни Фб ни Инста ни идоли ни курац, ама вака коа си трипкате чичко Ежењак по 'рбет ме проаѓа.
Поздрав
дај не заебавај, од кога Дан е репер? Дури и сето ова што го напиша и да има толку голема поента колку што ја претставуваш (во смисла на реализиран маж, ако парите воопшто може да се сметаат за репер кој колку е реализиран) сигурен сум дека и ти не веруваш баш во ова... ;)


btw. сè во животот за што се бориш, вредно е. па така и љубовта.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
660
Зборот ми беше дека во животот има многу различни периоди и секогаш не е мед и млеко, посебно во бракот кога има деца. И неверството е период, кое треба да се извага во смисол ако останатите функции и обврски на мажот кон семејството и кон жената не се пореметени , може да се премолчи во интерес на децата. Не е крај на светот . Па и да клеца на страна не може да клеца толку долго колку жената има трпение кога се во прашање децата. Да не се залажуваме , да не очекуваме од човекот дека е безгрешен, години се во прашање и многу искушенија.[DOUBLEPOST=1443079075][/DOUBLEPOST]
А што ако те вара? Што те повредува, егото?
Ако ти е убаво и си среќна и се е како што треба, значи типот навистина го бива....
А ако не те вара и ти си несреќна, не заинтересиран за ништо, кого би одбрала тогаш?
Нормално ако е умен и дискретен.Па која логика е некој да биде верен 30-40 години?
Изневерувањето не е толку трагично колку сфаќањето дека љубовта не е битна туку битен е интересот....
За овој пост ми беше претходниот коментар.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Зборот ми беше дека во животот има многу различни периоди и секогаш не е мед и млеко, посебно во бракот кога има деца. И неверството е период, кое треба да се извага во смисол ако останатите функции и обврски на мажот кон семејството и кон жената не се пореметени , може да се премолчи во интерес на децата. Не е крај на светот . Па и да клеца на страна не може да клеца толку долго колку жената има трпение кога се во прашање децата. Да не се залажуваме , да не очекуваме од човекот дека е безгрешен, години се во прашање и многу искушенија.[DOUBLEPOST=1443079075][/DOUBLEPOST]
За овој пост ми беше претходниот коментар.

Можам да се согласам, точно. Не е лесно да одржиш брак, особено не во денешно време и особено не долги години. Но, доколку се деси неверство во право си треба да се извага сè што е на тацна... и ајде да простиш... некако. Во секој случај ако се деси неверство повеќе од еднаш тогаш случајноста преминува во намера, а тоа е сосема друго.... ;)

Така да, тука некаде сме со размислувањето :D
 
M

Moon Child

Гостин
Не сфаќам да се бориш за љубов? Зошто би се борел?
Дали тоа подразбира да си заљубен во некој кој во тебе не е, и ти го натераш, ја превртиш земјата и небото, да се заљуби во тебе? Не гледам зошто некој би се борел.
На пример ако сум била, зборувам минао време, затоа што сум веќе омажена, заинтересирана за некој, пробувам да дознаам дали е и тој за мене. Ако е, најверојатно патиштата ќе ни се вкрстат, дали сме се потрудиле или спонтано се случило. Ако не е, никому ништо, нема да го молам, ни да го правам невозможното да се заљуби во мене.
Ако е некој створен за тебе, и ти за него, не постои сила што ќе ве спречи да се будите еден покрај друг. Се запознавате, одреден период се дружите, сфаќате дека си одговарате, дека тоа е тоа и нема борење. Борење има само по шпанските и турските серии, каде разни лоши и злобни ликови сплеткарат за да ја уништат љубовта на двајцата. Во реалниот живот, то го нема. Кога двајца се сакаат, наоѓаат начин. Нема борба, нема магија, нема сплетки. Наоѓате разумен компромис и живеете среќно и весело до крајот на вашите животи.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Каква борба? Кога двајца не се компатибилни и не се прифакаат еден со друг такви какви што се, се борат да го променат другиот да биде нешто шо не е, или сами се прилагодуваат и глумат нешто шо не се и тоа има резултат одредено време, пошто неможе да глуме цело време. Таа борба у име на "љубовта" е само манипулација. Љубовта е нешто кое што е потполно извртено. Љубовта не е у себичното чуство на припаѓање кое секојпат резултира со љубомора која е најтешка себична болест. Стварта е у прифаќање на личноста таква каква што е без обиди за промена.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
660
Можам да се согласам, точно. Не е лесно да одржиш брак, особено не во денешно време и особено не долги години. Но, доколку се деси неверство во право си треба да се извага сè што е на тацна... и ајде да простиш... некако. Во секој случај ако се деси неверство повеќе од еднаш тогаш случајноста преминува во намера, а тоа е сосема друго.... ;)

Така да, тука некаде сме со размислувањето :D
Ne e namera tuku alarm deka nekoj e mnogu nesreken i neznae da se spravi so svojata nesreka. Sreknite lugje ne pravat neverstva. Ako nekoj e ispolnet so toa sto go ima vo vrskata i taa razmena na energija i emocii so partnerot mu ja polni dushata , veruvaj i nejubavoto sustestvo da mu se dade na tacna , nisto nema da napravi....
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Најинтересното нешто е шо идејата "неверство" е потпуно неприродна и наметната од црквената манипулација. Такозванито "неверство" уопште не е неверство у права смисла на зборот, туку тоа е само еден контакт, една интеракција, игра меѓу две личности. Ама заразени сме од тешки ментални вируси - "неверство" и "љубомора" и гледаме на стварите сосема изобличено.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.184
Поени од реакции
39.905
Најинтересното нешто е шо идејата "неверство" е потпуно неприродна и наметната од црквената манипулација. Такозванито "неверство" уопште не е неверство у права смисла на зборот, туку тоа е само еден контакт, една интеракција, игра меѓу две личности. Ама заразени сме од тешки ментални вируси - "неверство" и "љубомора" и гледаме на стварите сосема изобличено.
tebe sosema korektno bi ti bilo zenata tvoja da se pleska so nekogo kaj tebe doma i ti da gi zateces? ke im reces samo mnogu ubava interakcija si imate?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
tebe sosema korektno bi ti bilo zenata tvoja da se pleska so nekogo kaj tebe doma i ti da gi zateces? ke im reces samo mnogu ubava interakcija si imate?
Ocekuvav vakov nagonski odgovor, a ne tolku brzo :)
Uopste ne ja sfakjas poentata. Ne deka e nesfatliva, ama treba malce da se izlezes od ramkite na koi se sme navniknati da razmisluvame.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom