Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.016
Поени од реакции
32.039
^^ Несомнено, но да не продолжуваме во офтопик кога си има посебна тема за тоа.
Автоматски споено мислење:





 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.864
Поени од реакции
7.095
^^ Несомнено, но да не продолжуваме во офтопик кога си има посебна тема за тоа.
Автоматски споено мислење:





Ќе се адаптираат Русите на ова несомнено, впрочем Американците уште ги гаѓаат со дронови и ништо не прават. А кутриве Украинци свршуваат за еден брод, додека им се случува цел крах на фронтот и додека се случува масовна мобилизација на сè живо и диво...
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.863
Поени од реакции
9.044
Ќе се адаптираат Русите на ова несомнено, впрочем Американците уште ги гаѓаат со дронови и ништо не прават. А кутриве Украинци свршуваат за еден брод, додека им се случува цел крах на фронтот и додека се случува масовна мобилизација на сè живо и диво...
Британците мислат нивна е Одеса па некои договори прават со Украина...у таа насока е и овој напад, ова е британска провокација. Русиве до сега лабаво реагираат не знам до кога....мојата теорија од пред година и кусур е дека чекаат цело стратешко наоружување да им биде у фул капацитет пред да почнат да реагираат на вакви провокации. Ќе има страшни огномети....ама ајде, да не давам лоши прогнози.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.112
Поени од реакции
12.817
Британците мислат нивна е Одеса па некои договори прават со Украина...у таа насока е и овој напад, ова е британска провокација. Русиве до сега лабаво реагираат не знам до кога....мојата теорија од пред година и кусур е дека чекаат цело стратешко наоружување да им биде у фул капацитет пред да почнат да реагираат на вакви провокации. Ќе има страшни огномети....ама ајде, да не давам лоши прогнози.
Ќе има страшни огномети,прав си.
Дубаи,Њу Јорк,Сиднеј за дочек на 2024та ќе имаат најјаки огномети ако се држат до традицијата години наназад што ја тераат.


Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.863
Поени од реакции
9.044
Ќе има страшни огномети,прав си.
Дубаи,Њу Јорк,Сиднеј за дочек на 2024та ќе имаат најјаки огномети ако се држат до традицијата години наназад што ја тераат.


Sent from my SM-S918B using Tapatalk
И?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.016
Поени од реакции
32.039
Ќе се адаптираат Русите на ова несомнено, впрочем Американците уште ги гаѓаат со дронови и ништо не прават. А кутриве Украинци свршуваат за еден брод, додека им се случува цел крах на фронтот и додека се случува масовна мобилизација на сè живо и диво...
Доволно ќе беше руска алтернатива на аваксите/риперите да почнеше да лета над Јемен. Ако ги рушеа руските, тогаш ќе се почнеше и со рушење на аваксите/риперите над Црно море... Веројатно една од причините зошто „моќните“ САД се откажаа од бранење против племето Хути. Си седат како пловечки мети и соборуваат 20.000$ дронови со 2+ милиони долари ПВО проектили... Очигледно не можат да продолжат така, и дека нешто ќе попушти (веројатно сфингтерот). :unsure:
Автоматски споено мислење:

Колку да подбуцне нешто.
(и за справување со кoгнитивнaта дисoнaнца од моментот дека MAD никогаш не бил поблиску)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.591
Поени од реакции
36.538
Сонуваат дека ги мочаат од керамиди. Кога ќе се разбудат, ќе сфатат дека у гаќи мочале цело време.
Да да секако дека сонуваат. Преку 60 илјади руси ги оставија коските во Украина додека натовците оставија старо железо. Влажен сон што стана реалност..
Автоматски споено мислење:

Изгубиле војска а добиле неколку милиони популација украинци кои се веќе со руски ЛК. Воена техника претежно од СССР и нешто ново а у меѓу време штанцаат нова опрема како луди. Инвестиции на хеџ фондови од типот Блек Рок хахах немој не ме радуј. Влијание у Европа немале никад, све овде е вазал на САД. Финска у НАТО...кур се тресе у ладна вода. Од Украина ништо нема да остане....у кратки црти тоа е.
Ова е од еден аспект на гледање на работите, може да го погледнеме и од културолошки, геополитички па и идеолошки ако сакаш. Ова е борба на две идеи кои го обликуваат светов у моментов....ако Украина изгуби НАТО е финито. Што правиме со Блиски Исток, Африка, Тајван и т.н.
Заборави да кажеш дека Русија доби радикално непријателски настроена земја која се вооружува од нато и не се срами да ги нападне базите во Крим и длабоко во Русија.

Исто заборави да кажеш дека во Црното Море каде што Русија до вчера царуваше сега мора бродовите во подрум да ги чуваат зашто може некоја британска крстосувачка ракета да ги шлакне.

Саде успеси се редат.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.016
Поени од реакции
32.039
Автоматски споено мислење:

Заборави да кажеш дека Русија доби радикално непријателски настроена земја која се вооружува од нато и не се срами да ги нападне базите во Крим и длабоко во Русија.
Штом САД од самураите во Јапонија направија кучка што е 24/7 зината за deep throat, кажи ми повеќе дека овие во Украина на кои им е прекурчено од војна и гинење на најблиските, дека ќе биле „радикално непријателски настроени“.... Мислам еј, гледај само САД што нам ни прават, па колкумина од нас (од вас) сме/сте „радикално непријателски настроени“... Треба копиум, разбирам, ама не мора баш толку ларпање.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.863
Поени од реакции
9.044
Заборави да кажеш дека Русија доби радикално непријателски настроена земја која се вооружува од нато и не се срами да ги нападне базите во Крим и длабоко во Русија.

Исто заборави да кажеш дека во Црното Море каде што Русија до вчера царуваше сега мора бродовите во подрум да ги чуваат зашто може некоја британска крстосувачка ракета да ги шлакне.

Саде успеси се редат.
Ќе го јадат курот, историјата се повторува. До Москва стигале и пак го јаделе неколку пати. Иста приказна е и сега...исти сојузи, истаа идеологија и на крај иста судбина ќе биде. Проблем за нас како држава е што сме на погрешната страна на историјата. Тоа е тоа што треба да не загрижува.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.016
Поени од реакции
32.039
^^ Скроз не му е јасно, и не само на него туку и на сите нив - дека класичната морнарица го заврши своето, и ако не се развијат значајни противмерки за асиметричното војување, дека дефинитивно станува дел од историјата.

Пази ова е морнарица со руско ПВО, во моментов најдобро ПВО на планетата. Првиот момент кога мети ќе станат американската и општо западната морнарица, ќе следи промената на парадигма која очигледно им доцни. Додатен фактор е тоа што руските се помали пловила (полесни за бранење од мали закани), а меѓу американските има и огромни пловила кои буквално се седечки мети за асиметрично војување.
Поздрав и до @Human
Автоматски споено мислење:



 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Да дојдеше Блек Рок и Монсанто како што планираа сигурно ќе се зборуваше за отровите у земјата хахах, какви пациенти има. Убаво србите имаат израз, прљавом курцу и длака сметају.
Да, за нив навивав да дојдат. и немаше да ми сметаат. Ме откри, нема шанси некој да пропуштите со Ванлок да не откриете. Уште неможам да се помирам што Блек Рок нема да дојде во Часов Јар и околината.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.016
Поени од реакции
32.039
Автоматски споено мислење:

Да, за нив навивав да дојдат. и немаше да ми сметаат. Ме откри, нема шанси некој да пропуштите со Ванлок да не откриете. Уште неможам да се помирам што Блек Рок нема да дојде во Часов Јар и околината.
Што е битно зошто навиваш за западните... Но факт е дека една од причините за западното вмешување таму (не главната ама сепак причина), е и корпоративниот грабеж на украинските ресурси.

Така да шегата ти е на твоја сопствена сметка. :D
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.452
Поени од реакции
22.402
Да да секако дека сонуваат. Преку 60 илјади руси ги оставија коските во Украина додека натовците оставија старо железо. Влажен сон што стана реалност..
Cisto informativno NATO zemjite pokraj takanarecenoto staro zelezo koe pred da stani takvo bese game changer spored vas , ima ostaveno samo eden gospod znae kolku voeno iskusni, obuceni i iskaleni platenici dokazani vo vojna koi zlato vredat. Bukvalno zlato vredat.
Toj kadar ne izleguva od voena skola, cunkim to so pisi knigata ne ragja nivata.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.101
Поени од реакции
17.969
Cisto informativno NATO zemjite pokraj takanarecenoto staro zelezo koe pred da stani takvo bese game changer spored vas , ima ostaveno samo eden gospod znae kolku voeno iskusni, obuceni i iskaleni platenici dokazani vo vojna koi zlato vredat. Bukvalno zlato vredat.
Toj kadar ne izleguva od voena skola, cunkim to so pisi knigata ne ragja nivata.
Imas pravo, samo eden gospod znae. Mozhe e 1, mozhe se milion. I kako kje se objasnime kolku se, koa bas i nemame tocni informacii? Za drugovo gore dole ima i videa i sliki.
Автоматски споено мислење:

Сонуваат дека ги мочаат од керамиди. Кога ќе се разбудат, ќе сфатат дека у гаќи мочале цело време.


Се понашаат како да не го знаат.
Баш напротив, се понашаат ко точно да знаат. Секое оружје и наредна ескалација е внимателно избрана, за постепено да се зголеми притисокот и Русите да не напраат некој неочекуван потег. Никој не западот нема да си ја ризикува својата благосостојба за Украина. Целта е да ја напраат Русија да плати скапо за што и да пробува да оствари таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom