Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
28 август 2013
Мислења
3.610
Поени од реакции
10.392

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.883
Поени од реакции
32.774
Толку малце земја повратена, а толку многу жртви...
Биди попрецизен, толку жртви за да изгубат грубо уште 500 квадратни километри.
 

Scirea

⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜
Член од
4 август 2010
Мислења
26.047
Поени од реакции
78.139
Муабетот ми беше дека нонстоп не бомбардираат со вести како им се дешава пекол на двете страни (зависи кои медиуми ги читате), едните се пред Киев стигнати, другите пред Москва, а всушност ситуацијата на терен е статус кво, тек тук некои ослободени и некои заробени територии си повраќаат...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.186
Поени од реакции
35.998
Муабетот ми беше дека нонстоп не бомбардираат со вести како им се дешава пекол на двете страни (зависи кои медиуми ги читате), едните се пред Киев стигнати, другите пред Москва, а всушност ситуацијата на терен е статус кво, тек тук некои ослободени и некои заробени територии си повраќаат...
па и не се борат преку цела линија на фронт, само неколку места. У глобала ова е WWI со дронови.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
846
Поени од реакции
1.052
Ретко лоша мапа. Баш ме интересира што значи она "воена зона", Русите на значителен дел од мапава не ни стапнаа.
Е за тебе мапи нема периодов, порано на саат ставаше за секоја нова уличка во Бахмут.

Се гледа на мапите точно што е окупирано и под контрола а што е воена зона, контестирано со артилерија и авијација.

Еве ти и една друга, по официјални позиции на двете страни. ukraine-liberated-areas-1113-Artboard_2.png
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.396
Поени од реакции
16.643
Е за тебе мапи нема периодов, порано на саат ставаше за секоја нова уличка во Бахмут.

Се гледа на мапите точно што е окупирано и под контрола а што е воена зона, контестирано со артилерија и авијација.

Еве ти и една друга, по официјални позиции на двете страни.Прегледај го приврзокот 392810
Според ова мапава треба само црвено да биде, зашто нели, се ова беше Украина. Затоа и се глеа обично временки период.

У суштина после почетните офанзиви, каде Русија освои а потоа Украина поврати голема територија, се навака е турни ме да кинисам. Тепање за 5 улички.
Уште пред една година пишав дека овие линии се најверојатниот епилог во форма на замрзнат конфликт. И двете страни немаат сила да идат онатака.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.707
Поени од реакции
17.873
Е за тебе мапи нема периодов, порано на саат ставаше за секоја нова уличка во Бахмут.

Се гледа на мапите точно што е окупирано и под контрола а што е воена зона, контестирано со артилерија и авијација.

Еве ти и една друга, по официјални позиции на двете страни.Прегледај го приврзокот 392810
Оваа е неспоредливо подобра.

Ставај ги слободно промените ти. Или било кој друг, знате сите од каде ги вадев информациите.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.358
Поени од реакции
75.606
Русија има централно напреднато на едно место и Украина во Роботине. Друго све е израмнување на фронтова линија.

Уште пред една година пишав дека овие линии се најверојатниот епилог во форма на замрзнат конфликт. И двете страни немаат сила да идат онатака.
Украинската офанзива требаше да го скрши тоа некакво си статус кво и да продре создавајќи поголеми стратегиски придобивки.
(што не значи дека можда нема да се деси)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
19.853
Поени од реакции
26.244
....ova se pretvori vo rovovska bitka, i toa do iznemoštuvanje
Уште на почеток на војната повеќе пати кажавме дека ова ќе биде war of attrition или како што ти кажа на нашки - војна на/до изнемоштување. И уште тогаш кажавме дека логистиката, резервите, и состојбата/спремноста и и големината на военоиндустрискиот комплекс - апсолутно не се на страна на западните. Истото останува и сега, шансите се дека војнава ќе се оддолжи уште неколку години (настрана неочекувани идиотски работи) и дека не гледам како РФ би можела да ја изгуби војнава (настрана неочекуваните идиотски работи со кои не само РФ туку сите ние од целото човештво ќе загубиме).
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
2.971
Поени од реакции
3.412
Постојано се говори дека во Украина нема војници-сили на ОТАН кои се вклучени во убивање на Руси.
Бидејќи оваа излезе пред извесно време да прашам има или нема ОТАН војници и дали меѓу нив има и од Северџганистан?


Screenshot 2023-10-03 at 21-59Россијские военные уничтожили Leopard с экипажем из бундесвера в...png

„(Возачот на оштетениот тенк) неколку пати рече дека тој не е платеник, туку војник на Бундесверот и целиот екипаж е од иста единица“, додаде војникот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom