Возачка на 16 години само за одлични: Дискриминација или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 октомври 2011
Мислења
83
Поени од реакции
22
Генерално одличните ученици се и поповлечени/поплашливи, ако генерализираме.И склони се да испаничат во опасна ситуација.Мое мислење е дека генерално учениците со послаб успех и малолетните возачи кои земале кола без знаење на родителите се подобри возачи и поснаодливи.Од друга страна, генерално во пракса се е можно.А генерално и неодличните, а се сметаат за паметни деца можат со 30 минути дневно да запамтат, точно.Ама можда не им е кеиф.И ништо не е чудно дека генерално децата со послаби оцени се попаметни, нивното IQ се развивало на практичен начин, а не теоретски.Поврзаноста на учишниот просек и возењето кола е како споредба на ладен чај со Чернобил.
Имаше пред некое време една вест по интернетов дека најголем процент од жените алкохоличарки (или склони кон конзумирање поголема количина алкохол) се со високо образование.Како ќе возат таквите, генерално гледано 'пијаници'?

Генерално, сега сите ќе се запнат за петки и генерално ќе одат по било кој начин до високиот 'успех'.Генерално, успехот на поедин ученик нема да е вистински одраз на неговите способности (како и досега, сега уште побетер), туку на неговата снаодливост, упикливост и тато/мама.Генерално, ќе гледаме професори кои уште толку ќе си го преценат предметот и ќе бидат уште понапорни на учениците (ќе создадат отпор, место желба), а други попустливи професори ќе пишат добри оцени лесно.И генерално, ова индиректно би придонесло до намалување на квалитетот на образованието.

Напишав и на некој друг подфорум исто, како да не пратат на форуми какво ни е мислењето и само контра ни одат институцииве.Се глупост по глупост.


Ај малку подетално :)
Tocno e deka se poplaslivi. Megjutoa da bides plasliv e mnogu podobro otkolku da ne pocituvas zakon i da vozis so 120 po partizanska ili neshto slicno. Jas ne kazuvam deka loshite ucenici vo momentov vozat podobro od odlicnite, samo sakam da kazam deka odlicnite ucenici spored site statistiki i bilo kakvi istrazuvanja imaat mnogu pogolemi shansi da uspeat da napravat bilo shto vo zivotot. I ako nego go mrzi da nauci 10 strani za da dobie 5ka, za nashiot glupav obrazoven sistem, kje go mrzi da pushti zmigavec nekogash. Generalno, teoretski i spored kariera i uspeh vo zivotot: Odlicni ucenici >> Neodlicni ucenici
--- надополнето: 24 март 2012 во 15:03 ---
Ќе крадат повеќе колата од дома.

Просто.
Nema da ja kradat povekje. Kje ja kradat isto kako shto ja kradele do sega.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Tocno e deka se poplaslivi. Megjutoa da bides plasliv e mnogu podobro otkolku da ne pocituvas zakon i da vozis so 120 po partizanska ili neshto slicno. Jas ne kazuvam deka loshite ucenici vo momentov vozat podobro od odlicnite, samo sakam da kazam deka odlicnite ucenici spored site statistiki i bilo kakvi istrazuvanja imaat mnogu pogolemi shansi da uspeat da napravat bilo shto vo zivotot. I ako nego go mrzi da nauci 10 strani za da dobie 5ka, za nashiot glupav obrazoven sistem, kje go mrzi da pushti zmigavec nekogash. Generalno, teoretski i spored kariera i uspeh vo zivotot: Odlicni ucenici >> Neodlicni ucenici
--- надополнето: 24 март 2012 во 15:03 ---

Nema da ja kradat povekje. Kje ja kradat isto kako shto ja kradele do sega.
Ќе се краде повеќе,не ми кажувај.

И тие што возеле со дозвола од дома,со договор од дома,до таму и таму,до толку и толку и назад,сега ќе крадат,пошто дебилите и педерите од клас ќе возат кола,а они ќе доаѓаат со бус.

Логика е во прашање.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.632
Поени од реакции
17.273
Tocno e deka se poplaslivi. Megjutoa da bides plasliv e mnogu podobro otkolku da ne pocituvas zakon i da vozis so 120 po partizanska ili neshto slicno. Jas ne kazuvam deka loshite ucenici vo momentov vozat podobro od odlicnite, samo sakam da kazam deka odlicnite ucenici spored site statistiki i bilo kakvi istrazuvanja imaat mnogu pogolemi shansi da uspeat da napravat bilo shto vo zivotot. I ako nego go mrzi da nauci 10 strani za da dobie 5ka, za nashiot glupav obrazoven sistem, kje go mrzi da pushti zmigavec nekogash. Generalno, teoretski i spored kariera i uspeh vo zivotot: Odlicni ucenici >> Neodlicni ucenici
--- надополнето: 24 март 2012 во 15:03 ---

Nema da ja kradat povekje. Kje ja kradat isto kako shto ja kradele do sega.
1.Ако се поплашливи, да, ќе пазат доста на знаците.Ама пазењето до ситница е и психички товар.И полесно ќе испаничат во дадена ситуација.

2.Трета или четврта средно имав 4 кеца и 3 двојки на полугодие, завршив со 4 просек.Без врски и слично.То не кажвит дека сум лош или добар ученик или проблематичен или татино дете.Едноставно не бев заинтересиран за нешто повторувано со години.Ама шо би кажало за професорите шо ми поправале од 1 на 4 и како изгледало кај тие секогаш спремни за 5? :icon_lol:
Како би изгледало сега кај ученици со 4,48 просек да не можат да одат на возачки испит, а некој со 4,51 да и како би се осеќале првите?Можда некој е заинтересиран за полагање возачки испит, можда ќе му е потребен на работа како дистрибутер на 17, а не толку за школото, лимеси нема да му помогнат практично.
Сега ќе гледаме попусти на ученици од сожалување или поголеми препишувања за висока оцена, материјата верувај нема да ја научат тие шо не им е интересна.Или професорите ќе си ги преценат предметите па ќе пишат нереално слаби.Само поголем проблем во образованието.
Познавам случаи луѓе со просек на факултет доста работат мизерни работи или не работат.А луѓе со завршено 8-мо одделение или средно работат супер во големи и јаки фирми.Не е се до просекот и голема е разликата од пракса во теорија.Ајнштајн мислеле дека е глуп како дете.

Без разлика на оцени, психата генерално кај 16 годишници е слична.Моето мислење е дека добро си е по старо со полагање од 18.АМА, ако веќе решиле со 16, нека е за сите така.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.050
Поени од реакции
4.939
Ме боцна во око темава ... па ај викам ке се приклучам :)))
Според мене ... прво што е дискриминирачки тоа да, но од друга страна кој воопшто го смисли овој закон ? Јас лично сметам дека овој закон треба да се измени или евентуално избрише од законикот. Јас на пример (да би бил родител) не би дозволил син ми / керќа ми да почне да вози уште од 16 години ма бил и со сите кецови у средно. Зошто ? Тоа се години во кои децата треба да израснат ( читај пример ) спортувајќи, дружејки се, шетајки низ паркови и едноставно пубертетот како секундарна причина. Понатаму, мислам дека 16 години се премалку едно дете да започне да учи да вози кола. Што го знам утре кај ке ме закачи? Или недај боже ме удри некаде кадешто јас преминувам на означено место а тој натепал гас до даска ?
Јас сум против овој закон ... лично не ми се допаѓа воопшто и сметам дека треба да се измени! (n):unsure: кој мисли дека не сум у право ... нека пише :) и критики прифаќам :)
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Се изначитав смешки на темава, особено од 16годишњациве што кажуваат искуството немало врска со рефлексите и собраќајките зошто ако не си направил досега собраќајка незнаеш, нека седнат да повозат па нека зборуваат. Искуството е еден од најбитните елементи во возењето, со искуството си во далеку пдобра ситуација да предвидиш што би се случило во спорна ситуација и предвреме да реагираш да ја избегнеш истата, со текот на годините минеш низ секакви ситуации и свесно или несвесно ствараш рефлекси кој и те како знаат да помогнат во возењето. А тука некаде се и годините, знам дека мала е разликата меѓу 16 и 18 години но сепак има разлика, на 18 си полнолетен и колку толку повеќе си свесен за последиците од некоја можна глупост и дека за истите одговараш како возрасен човек. Исто така треба да донесат попратно со овој закон, ако некој положи на 16 да можеш и да го истепаш на 16 год ако направи глупост и со тоа те оштети, исто така и да одговара и за прекршоците или недај боже кривичните дела. Кога бев јас 16год, имав 20 казни за неносењ кацига на скутер и сите на суд ми ги поминуваа без со образложение дека сум малолетен, да не бидам сватен погрешно ама баш никакви врски немам во судот или пак пробував да фаќам. Едноставно судијата ти пишува прекор и тоа е тоа.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.217
Ами овака :)
Сосема е неважно дали е некој одличен или не, за да знае да вози и да знае да почитува правила.
Јас би предложила некаква проценка на личност, и тоа не само за 16 годишници (за кои лично не сум сигурна дека треба да возат) туку и за секој кој сака да вози. Чисто за да се утврди колку е тој способен да почитува авторитети (како што е семафор, пешачки, знак... во сообраќајот).
И тука во обзир не би го земала просекот на училиште, иако прочитав неколку добри теории :)

Навистина не би требало да одиме во ,,индивидуални случаи,, , но кога прочитав ,,одлични ученици,, на памет ми дојде едно девојче кое со мене заврши средно. Беше првенец на генерација (во едно од најдобрите училишта во Скопје.. барем така викаат ;) ). Но покрај тоа што беше најодлична од цела генерација, имаше вкупно една 4 на полугодие во 3та година, не беше способна ништо друго да направи. Моментално е студентка со 10.00 просек, ама татко и ја носи до амфитеатар.
И ваков човек да вози, а некој, што завршил многу добар, не?!
 

Koko Roko

Oh Mr. Topper!!!!!!
Член од
21 јуни 2010
Мислења
623
Поени од реакции
563
Моментално е студентка со 10.00 просек, ама татко и ја носи до амфитеатар.
И ваков човек да вози, а некој, што завршил многу добар, не?!
Нешто како во 1.35
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
83
Поени од реакции
22
Ќе се краде повеќе,не ми кажувај.

И тие што возеле со дозвола од дома,со договор од дома,до таму и таму,до толку и толку и назад,сега ќе крадат,пошто дебилите и педерите од клас ќе возат кола,а они ќе доаѓаат со бус.

Логика е во прашање.
Vidi, celata poenta na zakonov e da se nagradat na nekoj nacin odlicnite(generalno pointelegentnite) ucenici i da se motiviraat poslabite i mrzlivite da ucat. Toa e produktivno za site, za cela drzava. A tie shto vozele kola i shto im davale od doma nelegalno da ja zemaat, pak kje im davaat, do tamu i tamu, do tolku i tolku i nazad. I kako toa odlicnite ucenici se pederi i debili?
--- надополнето: 26 март 2012 во 13:52 ---
Ами овака :)
Сосема е неважно дали е некој одличен или не, за да знае да вози и да знае да почитува правила.
Јас би предложила некаква проценка на личност, и тоа не само за 16 годишници (за кои лично не сум сигурна дека треба да возат) туку и за секој кој сака да вози. Чисто за да се утврди колку е тој способен да почитува авторитети (како што е семафор, пешачки, знак... во сообраќајот).
И тука во обзир не би го земала просекот на училиште, иако прочитав неколку добри теории :)

Навистина не би требало да одиме во ,,индивидуални случаи,, , но кога прочитав ,,одлични ученици,, на памет ми дојде едно девојче кое со мене заврши средно. Беше првенец на генерација (во едно од најдобрите училишта во Скопје.. барем така викаат ;) ). Но покрај тоа што беше најодлична од цела генерација, имаше вкупно една 4 на полугодие во 3та година, не беше способна ништо друго да направи. Моментално е студентка со 10.00 просек, ама татко и ја носи до амфитеатар.
И ваков човек да вози, а некој, што завршил многу добар, не?!
Obicno se soglasuvam so tvoite mislenja, ama malce kontra mora :D
Generalno, ucenicite shto imaat odlicen prosek podobro znaat da pocituvaat avtoriteti.
A da, sekogash kje se izbaci nekoja tipka ili tip na koj zivotot mu e vo ucenje. Ama toa e negov izbor.
I realno, vo nashava drzava, denes, ako nemas odlicen uspeh vo sredno... skoro i da si hopeless. Odnosno, mrza belosvetska si i nishto ne sakas da pravis osven da se izlezavas.(ili eventualno ako treniras nekoj sport i ako si uspesen(i na ovie bi im dal da vozat))
--- надополнето: 26 март 2012 во 13:54 ---
Ме боцна во око темава ... па ај викам ке се приклучам :)))
Според мене ... прво што е дискриминирачки тоа да, но од друга страна кој воопшто го смисли овој закон ? Јас лично сметам дека овој закон треба да се измени или евентуално избрише од законикот. Јас на пример (да би бил родител) не би дозволил син ми / керќа ми да почне да вози уште од 16 години ма бил и со сите кецови у средно. Зошто ? Тоа се години во кои децата треба да израснат ( читај пример ) спортувајќи, дружејки се, шетајки низ паркови и едноставно пубертетот како секундарна причина. Понатаму, мислам дека 16 години се премалку едно дете да започне да учи да вози кола. Што го знам утре кај ке ме закачи? Или недај боже ме удри некаде кадешто јас преминувам на означено место а тој натепал гас до даска ?
Јас сум против овој закон ... лично не ми се допаѓа воопшто и сметам дека треба да се измени! (n):unsure: кој мисли дека не сум у право ... нека пише :) и критики прифаќам :)
I eve, imam 16 godini i sum mnogu protiv ovoj zakon :D
Jas znam deka ako se izglasa, epten mnogu povekje kje se pazam na ulica i nema ni da probam da vozam do 18 :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.217
Obicno se soglasuvam so tvoite mislenja, ama malce kontra mora :D
Generalno, ucenicite shto imaat odlicen prosek podobro znaat da pocituvaat avtoriteti.
A da, sekogash kje se izbaci nekoja tipka ili tip na koj zivotot mu e vo ucenje. Ama toa e negov izbor.
I realno, vo nashava drzava, denes, ako nemas odlicen uspeh vo sredno... skoro i da si hopeless. Odnosno, mrza belosvetska si i nishto ne sakas da pravis osven da se izlezavas.(ili eventualno ako treniras nekoj sport i ako si uspesen(i na ovie bi im dal da vozat))
Не ми е мене муабетот за неодличните, туку за одличните.
Неодличниот може не почитува семафор, ама проф. му е авторитет.
А има (повеќе од многу) одлични, на кои мама и тато им средиле такви да бидат.
Тие, ни професори не гледаат како авторитет, а не па пешачки премин.

Затоа би ја исклучила опцијата ,,училишен просек,, и би вовела проценка на личност.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
83
Поени од реакции
22
1.Ако се поплашливи, да, ќе пазат доста на знаците.Ама пазењето до ситница е и психички товар.И полесно ќе испаничат во дадена ситуација.

2.Трета или четврта средно имав 4 кеца и 3 двојки на полугодие, завршив со 4 просек.Без врски и слично.То не кажвит дека сум лош или добар ученик или проблематичен или татино дете.Едноставно не бев заинтересиран за нешто повторувано со години.Ама шо би кажало за професорите шо ми поправале од 1 на 4 и како изгледало кај тие секогаш спремни за 5? :icon_lol:
Како би изгледало сега кај ученици со 4,48 просек да не можат да одат на возачки испит, а некој со 4,51 да и како би се осеќале првите?Можда некој е заинтересиран за полагање возачки испит, можда ќе му е потребен на работа како дистрибутер на 17, а не толку за школото, лимеси нема да му помогнат практично.
Сега ќе гледаме попусти на ученици од сожалување или поголеми препишувања за висока оцена, материјата верувај нема да ја научат тие шо не им е интересна.Или професорите ќе си ги преценат предметите па ќе пишат нереално слаби.Само поголем проблем во образованието.
Познавам случаи луѓе со просек на факултет доста работат мизерни работи или не работат.А луѓе со завршено 8-мо одделение или средно работат супер во големи и јаки фирми.Не е се до просекот и голема е разликата од пракса во теорија.Ајнштајн мислеле дека е глуп како дете.

Без разлика на оцени, психата генерално кај 16 годишници е слична.Моето мислење е дека добро си е по старо со полагање од 18.АМА, ако веќе решиле со 16, нека е за сите така.
Se soglasuvam za povekjeto raboti. Vidi, jas ne kazuvam deka SITE deca shto nemaat odlicen prosek nema da uspeat ili nema da rabotat vo jaka firma ili slicno. Samo sakam da kazam deka podobrite ucenici imaat pogolemi shansi za toa. I ne e tochno deka psihata kaj site 16 godishnici e slicna. Ima zreli, ima i nezreli(ovie se generalno poslabite ucenici). :)
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Vidi, celata poenta na zakonov e da se nagradat na nekoj nacin odlicnite(generalno pointelegentnite) ucenici i da se motiviraat poslabite i mrzlivite da ucat. Toa e produktivno za site, za cela drzava. A tie shto vozele kola i shto im davale od doma nelegalno da ja zemaat, pak kje im davaat, do tamu i tamu, do tolku i tolku i nazad. I kako toa odlicnite ucenici se pederi i debili?
--- надополнето: 26 март 2012 во 13:52 ---


Obicno se soglasuvam so tvoite mislenja, ama malce kontra mora :D
Generalno, ucenicite shto imaat odlicen prosek podobro znaat da pocituvaat avtoriteti.
A da, sekogash kje se izbaci nekoja tipka ili tip na koj zivotot mu e vo ucenje. Ama toa e negov izbor.
I realno, vo nashava drzava, denes, ako nemas odlicen uspeh vo sredno... skoro i da si hopeless. Odnosno, mrza belosvetska si i nishto ne sakas da pravis osven da se izlezavas.(ili eventualno ako treniras nekoj sport i ako si uspesen(i na ovie bi im dal da vozat))
--- надополнето: 26 март 2012 во 13:54 ---

I eve, imam 16 godini i sum mnogu protiv ovoj zakon :D
Jas znam deka ako se izglasa, epten mnogu povekje kje se pazam na ulica i nema ni da probam da vozam do 18 :)
Лошо си разбрал ти очигледно.

Работата е да се НАУЧАТ малолетниците на возење и почитување на знаци,бидејќи незнам од колку сообраќајќи,повеќето,голем процент, е од малолетници,нормално без дозвола.

сфаќаш ?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
83
Поени од реакции
22
Лошо си разбрал ти очигледно.

Работата е да се НАУЧАТ малолетниците на возење и почитување на знаци,бидејќи незнам од колку сообраќајќи,повеќето,голем процент, е од малолетници,нормално без дозвола.

сфаќаш ?
Realno, ne treba voopsto da vozat lugje pod 18 godini.
Drugo, ednostavno treba ogromni i rigorozni kazni za tie 'kradci' koi pravat sobrakjajki.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
83
Поени од реакции
22
Или ова,законов.


инаку,во повеќето земји се зима возачка на 16,јас како што знам...
Na 16 se zema samo vo Kanada i USA :)
Vo Norveska na 16 mozes traktor da vozis
Vo meksiko na 15 mozes da vozis kola, megjutoa moras da imas vozrasen covek so najmalku 10 godini iskustvo CELO vreme so tebe :)
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Na 16 se zema samo vo Kanada i USA :)
Vo Norveska na 16 mozes traktor da vozis
Vo meksiko na 15 mozes da vozis kola, megjutoa moras da imas vozrasen covek so najmalku 10 godini iskustvo CELO vreme so tebe :)
Нека направат така бе,што.

Нека дадат трактори,кога можат циганине со коњи по улици до контејнери,ние со трактори до школи,и решен проблем.:icon_lol:
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom