Возачка на 16 години само за одлични: Дискриминација или не?

Статус
Затворена за нови мислења.

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Дискриминација е заради разликите во образованието од Мали места , од Албански места и од Скопје ...
 
М

Мартин`

Гостин
Idejata e genijalna.
Generalno (znaci generalno ne zboruvam za isklucoci i ne mi kazuvajte deka znaete lugje i deka ne znaete lugje ), odlicnite ucenici se posmireni i posvesni od ostanatite ucenici vo nashata drazava. Kako dokaz za ova, sporedete ja disciplinata na ucenicite vo Korcagin i vo GUC. Samite znaeme deka ednite se primerni ucenici koi se kulturni (zboruvam za odlicnite) a drugite se bagabonti, odnosno slepoto crevo na obrazovniot sistem vo drzavata. I ocenkite (povtorno GENERALNO) se direktno povrzani so intelegencijata i snaodlivosta na ucenikot. Ako tie shto ne se odlicni, se smetaat za pametni, togash mozat so PREKU SILA 30 minuti dnevno ucenje, da gi dobijat istite ocenki kako tie deca koi slabite ucenici smetaat deka ucat 24 chasa vo denot. Obrazovniot sistem e tolku glupav shto i najglupaviot moze da gi ima site petki. Taka da, ako sakate vozacki, ucete. Kje bidete posmireni, i kje znaete da pisuvate. :)
Каква врска имаат оценките со возењето жити се, демек посмирени и слично.. па со тестот кога ќе го полагаат и тие и тие ќе го проверат своето знаење ако според тебе тој што не е одличен не учи и незнае (демек не е интелегентен) нема ни да го научи тестот и ќе падне а истото се однесува и на часевите што ќе ги зима за возење. За возењето ти треба пред се искуство, рефлекс, визуелност па и храброст а не дали си имал 5ка Македонски или Математика.. познавам деца кои од 5ка оценка друга никогаш не добиле а во некои области ништо не се разбираат, пример сите 5ки му се учи информатика а незнае мејл како да си направи или пак како да си смени лозинка на мејл, фејсбук итн. :facepalm:
 
П

Пепси_

Гостин
Треба да се донесе закон да не смее да се предлагат вакви закони,залудно го трошат времето наместо да се концентрират на нешто по битно. Ама не им се работи па ајде ќе дрнкаме се и сешто за занимација.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Idejata e genijalna.
Generalno (znaci generalno ne zboruvam za isklucoci i ne mi kazuvajte deka znaete lugje i deka ne znaete lugje ), odlicnite ucenici se posmireni i posvesni od ostanatite ucenici vo nashata drazava. Kako dokaz za ova, sporedete ja disciplinata na ucenicite vo Korcagin i vo GUC. Samite znaeme deka ednite se primerni ucenici koi se kulturni (zboruvam za odlicnite) a drugite se bagabonti, odnosno slepoto crevo na obrazovniot sistem vo drzavata. I ocenkite (povtorno GENERALNO) se direktno povrzani so intelegencijata i snaodlivosta na ucenikot. Ako tie shto ne se odlicni, se smetaat za pametni, togash mozat so PREKU SILA 30 minuti dnevno ucenje, da gi dobijat istite ocenki kako tie deca koi slabite ucenici smetaat deka ucat 24 chasa vo denot. Obrazovniot sistem e tolku glupav shto i najglupaviot moze da gi ima site petki. Taka da, ako sakate vozacki, ucete. Kje bidete posmireni, i kje znaete da pisuvate. :)
Генерално одличните ученици се и поповлечени/поплашливи, ако генерализираме.И склони се да испаничат во опасна ситуација.Мое мислење е дека генерално учениците со послаб успех и малолетните возачи кои земале кола без знаење на родителите се подобри возачи и поснаодливи.Од друга страна, генерално во пракса се е можно.А генерално и неодличните, а се сметаат за паметни деца можат со 30 минути дневно да запамтат, точно.Ама можда не им е кеиф.И ништо не е чудно дека генерално децата со послаби оцени се попаметни, нивното IQ се развивало на практичен начин, а не теоретски.Поврзаноста на учишниот просек и возењето кола е како споредба на ладен чај со Чернобил.
Имаше пред некое време една вест по интернетов дека најголем процент од жените алкохоличарки (или склони кон конзумирање поголема количина алкохол) се со високо образование.Како ќе возат таквите, генерално гледано 'пијаници'?

Генерално, сега сите ќе се запнат за петки и генерално ќе одат по било кој начин до високиот 'успех'.Генерално, успехот на поедин ученик нема да е вистински одраз на неговите способности (како и досега, сега уште побетер), туку на неговата снаодливост, упикливост и тато/мама.Генерално, ќе гледаме професори кои уште толку ќе си го преценат предметот и ќе бидат уште понапорни на учениците (ќе создадат отпор, место желба), а други попустливи професори ќе пишат добри оцени лесно.И генерално, ова индиректно би придонесло до намалување на квалитетот на образованието.

Напишав и на некој друг подфорум исто, како да не пратат на форуми какво ни е мислењето и само контра ни одат институцииве.Се глупост по глупост.

Дискриминација е заради разликите во образованието од Мали места , од Албански места и од Скопје ...
Ај малку подетално :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562



Нема крај на овие, едноставно им нема крај.
Критериум за возачка и поттик за учење возачка дозвола. Од сега на оглас ќе барам професионален шофер со одличен успех во средна школа.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837



Нема крај на овие, едноставно им нема крај.
Критериум за возачка и поттик за учење возачка дозвола. Од сега на оглас ќе барам професионален шофер со одличен успех во средна школа.
Што се секираш,Уставен е тука да ги бутне , ко и увек :X3:
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Поттик за лошите ученици,што и реално во изобилство се,а сакаат да возат коли ваму-таму.
За мене интересна идеја е ова, и не разбирам зошто после секој коментар мешаш/те баби жаби, што врска имаше пензијава ...... :confused:
Кога тој лош(читај со слаб успех) ученик,ќе види дека педерчињата и дебилите од клас возат кола(што не верувам дека така ќе биде,ама ајде) ќе ја краде и он од дома,ќе вози брзо за да ја врати на паркинг,да не му зафатат место,и тука ќе се прават сообраќајќите..незнам колку си упатен,повеќето несреќи по патиштава се од малолетници,без дозвола...
--- надополнето: 22 март 2012 во 23:39 ---
Idejata e genijalna.
Generalno (znaci generalno ne zboruvam za isklucoci i ne mi kazuvajte deka znaete lugje i deka ne znaete lugje ), odlicnite ucenici se posmireni i posvesni od ostanatite ucenici vo nashata drazava. Kako dokaz za ova, sporedete ja disciplinata na ucenicite vo Korcagin i vo GUC. Samite znaeme deka ednite se primerni ucenici koi se kulturni (zboruvam za odlicnite) a drugite se bagabonti, odnosno slepoto crevo na obrazovniot sistem vo drzavata. I ocenkite (povtorno GENERALNO) se direktno povrzani so intelegencijata i snaodlivosta na ucenikot. Ako tie shto ne se odlicni, se smetaat za pametni, togash mozat so PREKU SILA 30 minuti dnevno ucenje, da gi dobijat istite ocenki kako tie deca koi slabite ucenici smetaat deka ucat 24 chasa vo denot. Obrazovniot sistem e tolku glupav shto i najglupaviot moze da gi ima site petki. Taka da, ako sakate vozacki, ucete. Kje bidete posmireni, i kje znaete da pisuvate. :)
Не би било лошо и ти да се научиш со Македонска подршка да пишуваш,како за почеток
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Што се секираш,Уставен е тука да ги бутне , ко и увек :X3:
Wоши, wоши судии се контра им одат не оти се глупи законите, туку оти ги мразат.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: `V`
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Wоши, wоши судии се контра им одат не оти се глупи законите, туку оти ги мразат.
Исто како и за субвенциите за 3-то дете.. и тој закон глуп беше , wош wош..
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Многу мрчите,озбилно...

сите тука се прават големи батковци и дади,или татковци и мајки,а сите вие сте ја краделе колата на стариот од паркинг,за да свртите едно кругче,сте се прашувале зашто немате дозвола и зашто не идете во школо со кола...а сега тука нешто драпате мадиња,продавате мозок за бубрег...

демек сите се грижите вие,примерни возачи сте,паметни,све супер...ма немој да ме јебеш бре...

танга нација ебате...за све мрчите,што луѓе ќе бевте...све не ви е погодено,све е погрешно,све вие знаете...како тогаш сте на форумов,а имате по 20+ години,и ај што сте на форум,све супер,ама и за све мрчите ? а сте толку паметни и бистри и полни со идеи ?

да ги потикнеле за учење...оф мори мајко :facepalm:
 
I

Iblis

Гостин
16 години. Експериментирање со алкохол. Кола.
И јас би играл вака.
ЕДД кога ја "крадеш" се тресеш и на ветерот кога подунува, вака со возачка од 16 си буџа.
:)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Исто како и за субвенциите за 3-то дете.. и тој закон глуп беше , wош wош..
Гледам денешнава статистика што излезе колку се зголеми бројот на децата во Македонија, сите само деца прават. Тоа оти поттикот беше добар, да не беше којзнае дали толку ќе се зголемеше бројот.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Гледам денешнава статистика што излезе колку се зголеми бројот на децата во Македонија, сите само деца прават. Тоа оти поттикот беше добар, да не беше којзнае дали толку ќе се зголемеше бројот.
Не пратам вести,ама прееска дур гледав преживеан го слушнав Латас,кажа нешто дека се повеќе се намалувал бројот на деца...


Или,иронија беше твојов пост ? :D
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Во друга насока забегавте.Како да немавте 16 години и да не знаете дете на тие години што размислува.Не е муабетот дали некој знае или не знае добро да вози,на крај краева неможе секој да е добар возач.Секој поминал низ тој период и знае дека на децата му се прават "филмови" во тие години.Работата е да се вози според правилата и прописите.Дете на 16 години што не е заинтересирано за училиште не барај да размислува во склоп со правилата во сообраќајот.(има и исклучоци ама во главно така е).
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Исто како и за субвенциите за 3-то дете.. и тој закон глуп беше , wош wош..
Тој мн им беше про-македонски -.- затоа што важеше само за општините со мал или негативен природен прираст :) ц ц ц.. па решија да го напраат и за општини со пакистански природен прираст -.- катастрофи
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom