Воведување на "такса влез" во супермаркети и продавници како и во Трговските центри

Член од
11 април 2014
Мислења
92
Поени од реакции
179
...ме потсети нешто..., кога оние лажни словеначки преваранти со име ЕРА, ќе го вратат саемон и целиот тој простор..во сопственост на градот???
Тие лоповчуги го добија за ситна пара, плус локација ко дваесет фудбалски стадиона со лажно ветување дека ќе го направат белосветски саем, па ќе изградат уште незнам што..мислам дека и светски трговски центар со нешто ко Таџ Махал у средина беше во пописот.
Ништо од тоа..дури и еден селски панаѓур е поатрактивен од нивните манифестации.
Не ми е јасно што праат овие задолжени за тоа у влада, спијат или се задавиле од словеначки шумски мед.., па не можат да гукнат?????
Глумецот што го пратија во бучим не може да постигне на сите страни а и во словенија потешко се наоѓал некој таков, мала земја секој со секого се знае.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Глумецот што го пратија во бучим не може да постигне на сите страни а и во словенија потешко се наоѓал некој таков, мала земја секој со секого се знае.
Словенците се топ преваранти !
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.161
Поени од реакции
5.088
...ме потсети нешто..., кога оние лажни словеначки преваранти со име ЕРА, ќе го вратат саемон и целиот тој простор..во сопственост на градот???
Тие лоповчуги го добија за ситна пара, плус локација ко дваесет фудбалски стадиона со лажно ветување дека ќе го направат белосветски саем, па ќе изградат уште незнам што..мислам дека и светски трговски центар со нешто ко Таџ Махал у средина беше во пописот.
Ништо од тоа..дури и еден селски панаѓур е поатрактивен од нивните манифестации.
Не ми е јасно што праат овие задолжени за тоа у влада, спијат или се задавиле од словеначки шумски мед.., па не можат да гукнат?????
Ти па уште веруваш дека словенец го купил? Имаш мн примери се сеќаваш на Аквапура на преспанското езеро, купија неколку километри обала ја заградија и така остана еве сега актуелно ти е СВ Наум Љубаништа
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.699
Ти па уште веруваш дека словенец го купил? Имаш мн примери се сеќаваш на Аквапура на преспанското езеро, купија неколку километри обала ја заградија и така остана еве сега актуелно ти е СВ Наум Љубаништа
..апсолутно не е битно кој ги купил, прашање е дали ги исполнил условите кои ги ветил , а на основа на што му е продадено...Би требело некој повикан за тоа... ГЛАСНО ДА ПРАША...и "продавачите" и "купувачите" ;)
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
222
Поени од реакции
216
Ајде отвори очи. Јас веќе сум разговарал со многу фирми и се готови да го имплементираат. Во крајна сметка ако немаш пари и одиш да шеташ значи им го губиш времето на вработените и си потенцијален ризик. Секако целта на тоа е фокус кон вистинските клиенти. И ако идеш да купиш на пример патики не е проблем да платиш 30 денари такса влез во Молот или супермаркетот и секако кога ќе ги купиш патиките на пример на касата ќе ти вратат 25 денара. 5 денара се такса од која ќе се платат чистачките, одржавањето на молот и слично.
Идиот прва лига.
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
23
Поени од реакции
19
Тоа е таа проста македонска раја. Направи едноставна пресметка или пак на тие "фирми" со кој ти си разговарал прати им го линков од темата и види дека 99% од лугево тука НЕМА да влезат во таков трговски центар/продавница.

Еве ја ке ти направам пример : од 100 луге што пишаа на темава 99 нема да платат влез само ТИ ке платиш. 99 потенцијални муштерии загубени.

А сеа замисли ти од тие 100 луге 50 да се прошетаат во продавницата а другите 50 пак да купат нешто? Не знам со кои фирми ти си правел муабет ама ете прво нешто кога ја видов темата ги прашав клиентите што ги застапуваме за идејава и ми се изнасмеаа во лице.

Второ имаш закон за заштита на потрошувачите прочитај го па после ке правиме муабет.
 
Член од
14 јануари 2014
Мислења
37
Поени од реакции
18
Не ми е јасно како им текнуваат овакви глупави работи на луѓево ,ако може да се каже дека се воопшто луѓе...
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
909
Поени од реакции
1.254
Врнежлив ден, нема кај да идеш си викаш ај до мол да видам што има, можда некој попуст и сл. Шеташ дури и ништо ако не купиш си шетал ти се пие вода сок, може чоколатце некој кроасан, битно како и да е ќе оставиш некој денар, а да се плаќа влез и да сакаш да купиш нешто нема да отидеш
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
307
Идејава ќе заработи полека полека
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.267
Поени од реакции
9.981
Ова го има сегде низ светов, ништо ново ништо страшно.
Аирлија нека е.
 

NafuraN

Infinity is my Limit!!!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
286
Поени од реакции
24
Баш напротив, ваква идеја колку што е последица на капитализмот, толку лесно може да биде и збришена од истиот систем. Доколку еден трговски, или некој оператор, воведе ваква такса, конкуренцијата лесно ги придобива сите потрошувачи кои не се спремни да ја плаќаат. Доколку се воведе во сите центри и продавници , тоа е веќе комунистички потег на институциите задолжени за заштита на купувачите. Значи слободниот пазар е против тежа на ваквите идеи формирани од една глава за сите фирми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom