Влијанието на социјалните мрежи во врска или брак? * разведени и сингл жени после 35та

Дали социјалните мрежи имаат улога во еден брак или врска?

  • Да

    Гласови: 67 76,1%
  • Не

    Гласови: 21 23,9%

  • Вкупно гласачи
    88
J

joli1

Гостин
@joli1 религијава ја користиш само за љубов или општо за се во животов?
Пошто јас ко што знам, Господ вели да го почитуваш секој човек, особено некој што е постар од тебе, а ти ако добро памтам рече дека нема што да почитуваш бумери само затоа што се постари од тебе.

Друга работа, атеисти од времето на комунизмот веќе не постојат, додека огромен дел од тие кои раснеле во истиот комунизам а денес имаат по 50-60 години се сеуште религиозни ликови кои си ја поштуваат верата и традицијата.

Малце глуп муабет од млад човек да се фаќа за религија у смисла дека тоа ќе му донесе помирен и поубав живот, и љубов.

Најлицемерни луѓе се религиозните фанатици, у црква пред Бога Да да, доека смртта не не раздели, у добро и у зло а у слободно време и набива рогови, лаже, краде и ги праи сите нечовечни работи.
Битно ќе се прекрсти и ќе се теши дека Господ ќе му помогне.
ne sum idealen, no periodov se trudam kolku što možam da implementiram od religijata vo mojot sekojdneven život, no toa ne znači deka sum izoliran od grešenje i od grevovi, no sepak se trudam istite da gi minimaliziram.

počitta sprema postari e default, no toleriranje na disrespekt od postari lugje koi ne si gi priznavaat greškite i plukaat po mladinata koja e rezultat na nivni greški i odluki samo poradi toa što imaat x broj na godini ne e moja karakterna osobina.

mojot pat e od militantski ateist vo minatoto kako i lik koj što do skoro (možebi) živeel epten greven život ispolnet so zavisnosti, zloupotreba na supstanci i nekoi drugi raboti koi ne bi gi otkrival na javen forum, do čovek koj što denes raskrstil so tie raboti, se kae za nekoi greški vo minatoto, go osetil Gospod i traži proštevanje na sopstvenite grevovi, a pritoa denes namesto nemir i omraza, se čuvstvuva mirno i e ispolnet so ljubov sprema najbliskite i okolinata.

milo mi e epten što ne sum edinstven i što nekoi moi poznanici i bliski koi živeeja sličen život gi srekjavam na liturgija i istite se skroz psihofizički, no i duhovno promeneti na podobro.

mnozinstvoto od tie ateisti od komunizmot točno deka denes ili ne se živi ili pak se vo stari godini, no sepak nivnoto neveruvanje e preneseno na nivnite potomci koi denes se navodno vernici samo zatoa što prodolžuvaat tradicii, bez voopšto da gi razberat tie tradicii, pa od tamu e i taa kontradiktornost koja se frla vrz vistinskite vernici.

sekomu religijata mu nosi različni raboti vo životot, mojata diskusija so členot e vo vrska so sekularizmot, a mojot argument beše deka odredeni devijantni pojavi vo opštestvoto se rezultat baš na sekularizmot i nedostigot na religijata vo životite na lugjeto, kako i vo samoto opštestvo i institucii.

jas sum siguren deka voopšto i ne go razbirate poimot fanaticizam, tuku kvazi vernicite gi smetate za fanatici, a fanatici deka voopšto i nemate sretnato vo životot, zatoa što vo našeto opštestvo nažalost istite se mnogu mal broj.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.239
Поени од реакции
57.076
mojot pat e od militantski ateist vo minatoto kako i lik koj što do skoro (možebi) živeel epten greven život ispolnet so zavisnosti, zloupotreba na supstanci i nekoi drugi raboti koi ne bi gi otkrival na javen forum, do čovek koj što denes raskrstil so tie raboti, se kae za nekoi greški vo minatoto, go osetil Gospod i traži proštevanje na sopstvenite grevovi, a pritoa denes namesto nemir i omraza, se čuvstvuva mirno i e ispolnet so ljubov sprema najbliskite i okolinata.

milo mi e epten što ne sum edinstven i što nekoi moi poznanici i bliski koi živeeja sličen život gi srekjavam na liturgija i istite se skroz psihofizički, no i duhovno promeneti na podobro.
За болдов ме интересира, како?
Што значи тоа и како изгледа.

За другово, сам одлучи да се запознаеш со Бога или принудно те однесоа на запознавање?
Пошто не верувам ја у вакво просветлување или како и да го викате, ејј иам Х години се дрогирам праам све и одеднаш ми текнува чек бе не е убаво ова, дај да видам у црква што праат.
 
J

joli1

Гостин
За болдов ме интересира, како?
Што значи тоа и како изгледа.

За другово, сам одлучи да се запознаеш со Бога или принудно те однесоа на запознавање?
Пошто не верувам ја у вакво просветлување или како и да го викате, ејј иам Х години се дрогирам праам све и одеднаш ми текнува чек бе не е убаво ова, дај да видам у црква што праат.
тоа е премногу интимно за јас да го споделам тука, како што кажав, сепак форумов е јавен и постовите ми ги читаат луѓе кои што ме познаваат во реалниот живот и нема да си дозволам на истите да им дадам можност моето минато и одредени ситуации да ги искористат против мене во иднина, но скоро секој човек со кој што сум разговарал на различен начин го има осетено истото, дали преку одредени (нешизофренички) гласови, дали преку сон, дали преку одредени мисли, дали преку одредени дешавки кои се премногу чудни за да бидат случајност, преку луѓе, итн, итн, што значи дека истото е ептен индивидуално и зависно од ситуацијата во која што се наоѓаш.

сам сум одлучил да се запознаам со Господ, никој никаде принудно не ме однел ниту пак сум посетувал манастири се со цел да се излечам од некои психички зависности спрема супстанци и да решам некои нерешени прашања во самиот себеси, би рекол баш дека запознавањето со Господ било тоа што ме тргнало од супстанци и од специфичен начин на живеење.

не ни верувам дека некој може да те принуди да се запознаеш со Господ или пак да расчистиш со супстанци и одреден начин на живот, доколку самиот немаш желба за истото.
Со супстанците побрзо ќе се поврзеш со госпо, тие баш сега ти требаат најмногу за да немаш пречки во комуникацијата.
халуциогените дроги можат да ти покажат дека не е се така како што изгледа и истите ги ,,красат" одредени феномени од типот на ego death кои /можеби/ ќе те одведат на правиот пат спрема тражење и откривање на духовниот свет во себе, а можеби и не.

не постои ништо што ќе го убрза процесот или ќе те принуди да се поврзеш, доколку немаш вистинска желба за истото.

не те разбирам за какви пречки во комуникација.
Ова се буди и баш ми е мило за тебе ако најде мир. Но тоа на сила не може да се разбуди кај сите... напротив баш треба криза да се помине.
ептен се сложувам со последниот дел од реченицата. :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.137
Поени од реакции
21.775
зашто да не?

зарем да ги лишиме од можноста истите психофизички и духовно да се прочистат и да станат продуктивни членови на општеството со сопствени фамилии?

на колку само такви луѓе религијата им го има спасено нивниот живот, како и животите на нивните фамилии кои ги имаат носено на разноразни психотерапии, психолози и психијатри, за на крај спасот да го пронајдат по манастири и во религијата?

според мене воопшто истото не е погрешно, секој човек треба да има шанса за нов почеток, како и за нов живот изолиран од грешките, зависностите и гревовите кои што ги правел во минатото.
Se to vo red, samo da ne pobaraat uteha i duseven mir vo druga religija pa utre namesto da se frlaat po krstot, da se frlat vo trgovski ili vo tolpa vikajki alah akbar :cautious: .
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.413
Поени од реакции
2.392
Мразам да зборам во прво лице но ,ајде еве ќе зборнам, сте се втилиле во социјалните мрежи, а ако не се социјалните мрежи како сега ние тука ќе се препираме и вреѓаме м?

Еве јас како постара генерација 86 ќе ви кажам дека го имам искусено времето кога не постоеја социјални мрежи ака фејсбук, мојот прв дечко не го запознав на социјални мрежи, туку на први мај не запозна заеднички пријател, т.е школски другар на мојата најдобра пријателка и комшивка, е....
.... Тоа беше далечната 2004 година. Значи пред точно 20 години, од тој момент до сега, сите, ама баш баш сите, дечковци мои, кои сум ги имала, вклучувајќи го и мојот сегашен сопруг, сум ги запознала на социјални мрежи, две долги врски тука на форум, а мојот сегашен сопруг на фејсбук, арно ама пак конекцијата е форумов, е како ќе праша некој, епа така, преку братучедот на пријателот форумџија, кој ми требаше за странство да ме упути кај да одам, го имав на фејсбук, и така братучед негов на форумџијава ме адна на фејсбук го прифатив, а потоа негов колега( мојот сегашен сопруг) му излегло во френд сугестии моето име и ме адна, значи се зспознавме на фејсбук, тој беше во Германија, а јас не бев, потоа отидов Германија, директно кај него и така започнува нашата приказна, ете толку за социјални мрежи.
Денешните врски и бракови се 80% преку фејсбук склопени, читајте статистика ќе видите....
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.725
Поени од реакции
11.962
Од влијание на социјалните мрежи врз врските и бракот стигнавме до цркви и манастири :popce:
Дај барем споете ја темата со "колку пари се потребни во Македонија за пристоен живот" и да си ги извадиме очите ко луѓе, кад је бал нек је маскенбал :LOL:
Сега тоа и јас си мислев. Од насловот на темата, до психоанализа на женскиот карактер (шо е најблиску до идејата), па се до религијата со оние злосреќни психотропни супстанции и прекурзори. Што всушност и не е лошо оти не е досадно, плус ако се задумаш, ќе се најде нишка што ќе ги поврзе сите заедно со првичната замисла...
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
Многумина, без разлика на пол, возраст, раса и нација, сакаат да имаат топол дом и да го делат со партнер, Не сите, нормално.
Проблем е што на форумов разведени жени со деца, или оние „стари моми“ како што ги викаат, се третирани како улични шугави кучиња.

Сва среќа овакви затупавени размислувања ги има само во Македонија и Блискиот Исток.
Иницијалниот машки инстинкт е нагон за секс и создавање свое потомство. Во таква едноставна ситуација, женски индивидуи во поодминати години и со дете/деца од друг(и) мажи се воглавно неатрактивни за дом и партнер за мажите, може само за секс.

Овој твој очаен крик за третман како улични шугави кучиња е нереален, маж не би сакал да има секс со улично шугаво куче.
Од друга страна, може жените да се чувствуваат така кога ќе бидат одбиени за тоа што тие си замислиле дека треба да го добијат. Тоа би дошло како срдечно добредојде во светот на просечен маж.

Аналогно, дали ова значи дека просечен маж е третиран како шугаво куче од страна на жените? :unsure:

Посебна категорија се жени кои имаат сменето голем број на сексуални партнери (пример над 10), без разлика на поранешен или сегашен брачен статус. Нивото на промоскуитет е преголемо кај таквата жена за маж да ја перцепира сериозно за партнер и семејство, единствено би ја прифатил некој ако има и друг интерес (да е богата и слично), ако и тој шара настрна или пак ако е апла загорен (Станко од ФИНКИ што би рекол Сусаро).

Тие т.н. ливадарки од другата тема, тоа се потешки дијагнози и од улични шугави кучиња, тие жени се општествено дно. Но истовремено, се ѝ исклучетелно мал процент, во рамки на статистичка грешка.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.800
Поени од реакции
24.717
Иницијалниот машки инстинкт е нагон за секс и создавање свое потомство. Во таква едноставна ситуација, женски индивидуи во поодминати години и со дете/деца од друг(и) мажи се воглавно неатрактивни за дом и партнер за мажите, може само за секс.

Овој твој очаен крик за третман како улични шугави кучиња е нереален, маж не би сакал да има секс со улично шугаво куче.
Од друга страна, може жените да се чувствуваат така кога ќе бидат одбиени за тоа што тие си замислиле дека треба да го добијат. Тоа би дошло како срдечно добредојде во светот на просечен маж.

Аналогно, дали ова значи дека просечен маж е третиран како шугаво куче од страна на жените? :unsure:

Посебна категорија се жени кои имаат сменето голем број на сексуални партнери (пример над 10), без разлика на поранешен или сегашен брачен статус. Нивото на промоскуитет е преголемо кај таквата жена за маж да ја перцепира сериозно за партнер и семејство, единствено би ја прифатил некој ако има и друг интерес (да е богата и слично), ако и тој шара настрна или пак ако е апла загорен (Станко од ФИНКИ што би рекол Сусаро).

Тие т.н. ливадарки од другата тема, тоа се потешки дијагнози и од улични шугави кучиња, тие жени се општествено дно. Но истовремено, се ѝ исклучетелно мал процент, во рамки на статистичка грешка.
Значи со жена што има над 30, или е разведена со дете, не можеш да имаш свое потомство? Не знаев..
Што е просечен маж?

(јоли извини за оф топиков)
 
Последно уредено:

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.413
Поени од реакции
2.392
Иницијалниот машки инстинкт е нагон за секс и создавање свое потомство. Во таква едноставна ситуација, женски индивидуи во поодминати години и со дете/деца од друг(и) мажи се воглавно неатрактивни за дом и партнер за мажите, може само за секс.

Овој твој очаен крик за третман како улични шугави кучиња е нереален, маж не би сакал да има секс со улично шугаво куче.
Од друга страна, може жените да се чувствуваат така кога ќе бидат одбиени за тоа што тие си замислиле дека треба да го добијат. Тоа би дошло како срдечно добредојде во светот на просечен маж.

Аналогно, дали ова значи дека просечен маж е третиран како шугаво куче од страна на жените? :unsure:

Посебна категорија се жени кои имаат сменето голем број на сексуални партнери (пример над 10), без разлика на поранешен или сегашен брачен статус. Нивото на промоскуитет е преголемо кај таквата жена за маж да ја перцепира сериозно за партнер и семејство, единствено би ја прифатил некој ако има и друг интерес (да е богата и слично), ако и тој шара настрна или пак ако е апла загорен (Станко од ФИНКИ што би рекол Сусаро).

Тие т.н. ливадарки од другата тема, тоа се потешки дијагнози и од улични шугави кучиња, тие жени се општествено дно. Но истовремено, се ѝ исклучетелно мал процент, во рамки на статистичка грешка.
Ако според тебе цитирам:" иницијалниот машки инстинкт е создавање на потомство" Во тој случај, зарем не е посигурен изборот на баш таква разведена со деца, жена, за која знаеш дека сто посто ќе ти роди затоа што е плодна, веќе родила, .....земајќи го предвид оооогромниот процент на неплодни жени во модерново време. Ај размисли, нема логика во твоево писание..... :свиркам:
Сам себе се убијал....
:oftopik: ај едно сори и од мене
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
Значи ако жена има над 30, или е разведена со дете, не можеш да имаш свое потомство? Не знаев..
Не е дека не можеш, ама секој маж 100/100 ќе избере помлада без деца пред постара со деца во случај сите други параметри да се исполнети и кај двете.
Жените бираат кој ќе ебе, мажите бираат која ќе носи прстен. Фигуративно кажано.

Магичниот збор е одбивање. Голем дел од жените доцна го доживуваат тоа, па одбивањето го сфаќаат дека некој ги гледа како шугаво куче. Grow up, that’s life.

Што е просечен маж?
Секој маж кој не е во топ 20% мажи посакувани од мнозинството жени. Некои велат станувало збор за топ 10%, ама ајде да не бидеме толку строги.
 
J

joli1

Гостин
(јоли извини за оф топиков)
не ми делува на оф топик, па дури и да е, се дур се говори за машко женските односи мене не ми смета. :)

Ако според тебе цитирам:" иницијалниот машки инстинкт е создавање на потомство" Во тој случај, зарем не е посигурен изборот на баш таква разведена со деца, жена, за која знаеш дека сто посто ќе ти роди затоа што е плодна, веќе родила, .....земајќи го предвид оооогромниот процент на неплодни жени во модерново време. Ај размисли, нема логика во твоево писание..... :свиркам:
Сам себе се убијал....
:oftopik: ај едно сори и од мене
да, но ниту еден маж не сака да гледа туѓи деца, т.е деца на друг маж.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.413
Поени од реакции
2.392
ама секој маж 100/100 ќе избере помлада без деца пред постара со деца.
Егзекли мај поинт. Повторно сам се себе убијал...ако е млада не значи и дека е плодна, има млади 18 годишни кои неможат да родат,се лечат од стерилитет со децении џабе, а има и 50+ кои забременуваат од еден однос без проблем....
Автоматски споено мислење:

не ми делува на оф топик, па дури и да е, се дур се говори за машко женските односи мене не ми смета. :)


да, но ниту еден маж не сака да гледа туѓи деца, т.е деца на друг маж.
А зошто мислиш дека жените сакаат да гледаат туѓи деца??? оф бееее па не се разликуваме во тој однос.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
Ако според тебе цитирам:" иницијалниот машки инстинкт е создавање на потомство" Во тој случај, зарем не е посигурен изборот на баш таква разведена со деца, жена, за која знаеш дека сто посто ќе ти роди затоа што е плодна, веќе родила, .....земајќи го предвид оооогромниот процент на неплодни жени во модерново време. Ај размисли, нема логика во твоево писание..... :свиркам:
Сам себе се убијал....
:oftopik: ај едно сори и од мене
Се нема целосно истото чувство како за свое потомство и семејство. Дополнително, се јавува чувството дека жената само сака да се вдоми некаде без било какво чувство за тебе како маж, нешто што и така вие жените скоро и да го немате генерално а со тек на годините се намалува и исчезнува.
(Не)плодноста е медицинска состојба и кај машка и кај женска индивидуа, тоа се комуницира пред создавање заедница без разлика на возраста.
 
J

joli1

Гостин
Егзекли мај поинт. Повторно сам се себе убијал...ако е млада не значи и дека е плодна, има млади 18 годишни кои неможат да родат,се лечат од стерилитет со децении џабе, а има и 50+ кои забременуваат од еден однос без проблем....
Автоматски споено мислење:


А зошто мислиш дека жените сакаат да гледаат туѓи деца??? оф бееее па не се разликуваме во тој однос.
да, но поголема е шансата 18 годишна девојка да може да има деца затоа што е во најплодните години, отколку 50 годишна жена со брак и деца позади себе.

биолошки ни е да преферираме помлади жени од буквално таа причина, а од друга страна ниту еден маж не сака товарот на жената од претходниот брак да си го носи во сопствениот живот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom