Влијанието на социјалните мрежи во врска или брак? * разведени и сингл жени после 35та

Дали социјалните мрежи имаат улога во еден брак или врска?

  • Да

    Гласови: 67 76,1%
  • Не

    Гласови: 21 23,9%

  • Вкупно гласачи
    88
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.782
Поени од реакции
10.334
Ајде да разјасниме и да сумираме некои работи.
...
Освен тоа, Очајна спомна поназад, жена разведена во тие години би погледнала млад мажјак без семејство само ради секс, ниедна не сонува да му изнароди деца на уште некој. .
Првиот пат не те цитирав кога се излизга со коментар, те цитираа неколкумина па темата замина во лични препирки - а не требаше.

Но, исто и тука промаши поента. Им замеруваш на машки дека не сакаат девојки / жени со „багаж“ (деца), а истовремено велиш ниедна не сонува да му изнароди деца на уште некој - за на крај да заклучиш дека сепак се работи за емоции.

Свесна си каков автогол си даваш? Сам себе убио муабетот.

1. Ако се работи за емоции (а кај вас жените или се работи за емоции или за интерес - за жал кај некои мажи исто ова второто е пресудно) тогаш зошто некоја да не му изнароди и на некој помлад од неа уште неколку деца?
Доста и се тие од првиот брак, па некој треба да ја сака затоа што нема да го перцепира како рамноправен партнер со кој сака да изгради иднина + да му подари сопствено (негово потомство) дете? Треба да го осудиме некој што е помлад или само како што викаш ти постар, поискусен, макар сингал или разведен АМА не мора деца да му раѓа. Навистина?

2. Не си единствена со вакво размислување, напротив. Бидејќи секојдневие е многу растурени бракови, знам пар жени кои некои во помлади некои во постари години родиле и се разведиле. Истиот мајндсет. Имам јас маж шо ми е најбитен во животот (тука мисли на син и) уште еден не ми треба да му го берам гајлето ИЛИ ако ме сака сосе дете арно, ако не ме сака кој го врти, пошто и онака не мислам повеќе да раѓам.

Наместо да ја чукнат таа лејката и додека детето или децата се мали да се скрасат со некој подомаќин па тоа дете или деца да живеат во здрава средина со двајца родители. Џабе да разглобаме колку тоа влијае во правилниот развој на едно дете и колку всушност семејството е основата за голем дел од личниот развој на единката.

Така да, наместо да потрошеше време да се расправаш со неколку членови па да стигните до лични препирки требаше да напишиш ве генерализирам мажите исто колку шо не генерализирате вие нас жените заради: лична исфрустрираност, недоволна емоционална интелегенција, пропусти во воспитување, едноставно пошто ве мрзам, феминист сум до коска, не сакам да сум објективна итн. итн. итн. ... или едноставно да речеше, абе кој ве врти ќе биди по мое или никако.

Полегитимно е и ќе ти тежеше муабетот, вака... самоубиство од заседа.

@Хоуп кај те немаше брате по темиве, па уште дојде нецели 2 недели на форумот и кога стига да се истопориш дека си мод, да се испокараш, да затвориш па да отвориш тема во ист ден. Жени, ако ве нема ќе треба да ве измислиме за да е поинтересно инаку ќе цркниме од досада (а и реално нема да има кој да не нервира). :pos: :pos: :pos: :pos:

@JBTgirl ко и стално, пристојна во реплики, не оди адхоминем и горе-долу најконструктивни дискусии води во машко-женските препирки.
@Луси исто, иако никогаш не пиши лектири како нас, туку кратко коментира ама концизно и со поента.

Савиор и Игец, со неш јебат менталитет браќа пичка НЕ гледате!
Бадијала книги, коучи, видеа, цитати. Првата со која ќе седните на муабет, ако не е екстремно глупа од самопочит ќе си стани и замине со изговор дека „ја боли косата“.

@joli1 Имаш батуле 2 опции:
1. Ликови како Очајната и тоа доктурката или ги ставаш на игнор; или пак
2. Им ги скокаш постовите и не ги читаш.

Заштедува на време и ментално здравје.

Инаку, темата одлична. Се сведува на тоа колку е човек изживеан. Како и за се' во животот така и за социјалните мрежи, доколку прошол доволно и бракот му е од љубов, ниту ќе бара внимание (макар и на интернет), ниту пак истото ќе го дава на небитни особи.

Секако дека има поента темава, со социјалните медиуми мнозинството мисли дека некој/а личност е многу заинтересирана за нив лично, пошто X/Y што го имаат по дома е недоволно совршен.
Уствари, од другата страна на екранот стои исто толкаво, ако не и поголемо, говедо или коза од тоа што го имаме по дома- само што повеќе би верувале во илузијата дека ние кој знае колку вредиме и кој знае колку пропуштаме отколку да засукаме ракави и да работиме дома на проблемите кои би ни искрснале во бракот / врската.

ЕДИТ:
@Sussaro, да не те заборавам, се кладиме во кафана дека еден ден сепак ќе извадиш книга? Потајно и го посакуваш и сосема е легитимно. За голем дел од работите си во право, за одреден исто добар процент може здраво да се дебатира и да се оди во длабочина за проблемите во машко-женските односи.
 
Последно уредено:

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.412
Поени од реакции
2.388
@Генерал
Што се однесува до првата точка.
Јас реков прва дека разведена жена не би раѓала повторно, жената само се согласи со мене, и сам доаѓаш до тој заклучок разговарајќи со своите колешки и пријателки кои се разведени и на кои најбитни мажи во животот им се синовите, се сложувам со тоа, така е:love:

Што се однесува до другата поента која јас прва ја спомнав а ти само ја ископира, е тоа дека не е гарантирано дека ако некој се разведе ќе најде подобра замена, баш напротив, може да загази и на полошо.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.800
Поени од реакции
24.707
Првиот пат не те цитирав кога се излизга со коментар, те цитираа неколкумина па темата замина во лични препирки - а не требаше.

Но, исто и тука промаши поента. Им замеруваш на машки дека не сакаат девојки / жени со „багаж“ (деца), а истовремено велиш ниедна не сонува да му изнароди деца на уште некој - за на крај да заклучиш дека сепак се работи за емоции.

Свесна си каков автогол си даваш? Сам себе убио муабетот.

1. Ако се работи за емоции (а кај вас жените или се работи за емоции или за интерес - за жал кај некои мажи исто ова второто е пресудно) тогаш зошто некоја да не му изнароди и на некој помлад од неа уште неколку деца?
Доста и се тие од првиот брак, па некој треба да ја сака затоа што нема да го перцепира како рамноправен партнер со кој сака да изгради иднина + да му подари сопствено (негово потомство) дете? Треба да го осудиме некој што е помлад или само како што викаш ти постар, поискусен, макар сингал или разведен АМА не мора деца да му раѓа. Навистина?

2. Не си единствена со вакво размислување, напротив. Бидејќи секојдневие е многу растурени бракови, знам пар жени кои некои во помлади некои во постари години родиле и се разведиле. Истиот мајндсет. Имам јас маж шо ми е најбитен во животот (тука мисли на син и) уште еден не ми треба да му го берам гајлето ИЛИ ако ме сака сосе дете арно, ако не ме сака кој го врти, пошто и онака не мислам повеќе да раѓам.

Наместо да ја чукнат таа лејката и додека детето или децата се мали да се скрасат со некој подомаќин па тоа дете или деца да живеат во здрава средина со двајца родители. Џабе да разглобаме колку тоа влијае во правилниот развој на едно дете и колку всушност семејството е основата за голем дел од личниот развој на единката.

Така да, наместо да потрошеше време да се расправаш со неколку членови па да стигните до лични препирки требаше да напишиш ве генерализирам мажите исто колку шо не генерализирате вие нас жените заради: лична исфрустрираност, недоволна емоционална интелегенција, пропусти во воспитување, едноставно пошто ве мрзам, феминист сум до коска, не сакам да сум објективна итн. итн. итн. ... или едноставно да речеше, абе кој ве врти ќе биди по мое или никако.

Полегитимно е и ќе ти тежеше муабетот, вака... самоубиство од заседа.

@Хоуп кај те немаше брате по темиве, па уште дојде нецели 2 недели на форумот и кога стига да се истопориш дека си мод, да се испокараш, да затвориш па да отвориш тема во ист ден. Жени, ако ве нема ќе треба да ве измислиме за да е поинтересно инаку ќе цркниме од досада (а и реално нема да има кој да не нервира). :pos: :pos: :pos: :pos:

Јас не ти замервам, ќе ти препишам на хормони како пресна мајка. Честито на рожбата (пошто незнам дали имаш ќерка или син) ама да ти е живо и здраво детето.

@JBTgirl ко и стално, пристојна во реплики, не оди адхоминем и горе-долу најконструктивни дискусии води во машко-женските препирки.
@Луси исто, иако никогаш не пиши лектири како нас, туку кратко коментира ама концизно и со поента.

Савиор и Игец, со неш јебат менталитет браќа пичка НЕ гледате!
Бадијала книги, коучи, видеа, цитати. Првата со која ќе седните на муабет, ако не е екстремно глупа од самопочит ќе си стани и замине со изговор дека „ја боли косата“.

@joli1 Имаш батуле 2 опции:
1. Ликови како Очајната и тоа доктурката или ги ставаш на игнор; или пак
2. Им ги скокаш постовите и не ги читаш.

Заштедува на време и ментално здравје.

Инаку, темата одлична. Се сведува на тоа колку е човек изживеан. Како и за се' во животот така и за социјалните мрежи, доколку прошол доволно и бракот му е од љубов, ниту ќе бара внимание (макар и на интернет), ниту пак истото ќе го дава на небитни особи.

Секако дека има поента темава, со социјалните медиуми мнозинството мисли дека некој/а личност е многу заинтересирана за нив лично, пошто X/Y што го имаат по дома е недоволно совршен.
Уствари, од другата страна на екранот стои исто толкаво, ако не и поголемо, говедо или коза од тоа што го имаме по дома- само што повеќе би верувале во илузијата дека ние кој знае колку вредиме и кој знае колку пропуштаме отколку да засукаме ракави и да работиме дома на проблемите кои би ни искрснале во бракот / врската.

ЕДИТ:
@Sussaro, да не те заборавам, се кладиме во кафана дека еден ден сепак ќе извадиш книга? Потајно и го посакуваш и сосема е легитимно. За голем дел од работите си во право, за одреден исто добар процент може здраво да се дебатира и да се оди во длабочина за проблемите во машко-женските односи.
Затоа и ја завршив реченицата со „кога има емоции, ништо од пишаното не важи, нема правила“!
Ама како да му роди дете на друг маШ? После македонецот ќе зборува дека е курва и има деца од различни мажи. Самото општество ги унаказува жените од старт, што год и да направи, како и да постапи, ќе биде осудувана. Дали има деца, или нема, или е разведена и не сака некој, или пак сака и сака деца... Што повеќе муабет?

Ниту сум феминистка, ниту мразам мажи, напротив.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.412
Поени од реакции
2.388
Е @Artemisia Vulgaris алал да ти е за поентата (y)
Неможеш да му погодиш никако на македончето, како и да е гурабии ќе се јадат.
Шо би рекла баба ми.....родила се маана....
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.782
Поени од реакции
10.334
@Ocajna брате, со тебе и со Кулајрисот ака Доктурката одамна раскрстив на форумот. Не би го трошел сопственото време за да ви реплицирам. Со 90% од твоите ставови не се согласувам и толку имаш фалинки во размислувањето шо ќе ми треба 20 дена да ти објаснам ама џабе ќе е.
Другата, не би ја коментирал посебно, испод чест ми е.

Така да, без да ме сфатиш погрешно, ти пишав и порано, не губи време да ме цитираш, во приватниот живот ти посакувам секое добро (најискрено), но на форум не наоѓам допирна точка со твоите ставови по која би можел да искомуницирам или дебатирам со тебе. Едноставно два различни света сме во размислувањата и ова ти го кажувам ненадмено и со должна почит.

Затоа и ја завршив реченицата со „кога има емоции, ништо од пишаното не важи, нема правила“!
Остај сега ти Македонецот, Французинот, по свадба тапани.
Нема правила ама претходно ќе му го пишиме крстот на некој Трајан?

Пошто нели Стојанка се смета за достојна некој да ја сака и да му ги гледа децата ама Трајан е идиот ако смета дека Стојанка треба да му роди уште едно дете.

Се излизга на два пати и тоа салам, зошто ти си знаеш. Мене не ми смета бе другар, само ти укажвам дека користиш двојни аршини.

Отидов да спијам, се надевам до утре нема пак да ја затворат темата ради ад хоминем напади хахахаха. Кај на форум сме истите 20 лица на 400 теми уште си ебаваме мајки шајки на секоја втора.

Гуд најт.

Едит:

Ниту сум феминистка, ниту мразам мажи, напротив.
Во претходната реченица стои:

Самото општество ги унаказува жените од старт
Премногу генерализираш за некој кој не е феминист, не мрази мажи и е објективен.
По трет пат се излизга. Просто невероватно. :pos: :pos:

Двојни аршини драга Артемиса :cool:
Sleep well.

p.s. До кај ви е тоа вулканот?
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.412
Поени од реакции
2.388
@Генерал
Неможеш така да се изразиш цитирам:
"Имаш фалинки во размислувањата",наместо тоа ќе речеш: "Не се согласуваме и немаме исти гледишта, на некој теми" звучи подипломатски и културно(само зашто не се согласуваш со нечие мислење не значи дека истото е погрешно) еден тип од мене за во иднина.

Друго....ти реплицирав само затоа што крадеш мои поенти, а не дека си нешто посебно логичен во писанието, нешто си читал уназад на темата, напишано од мене и сега копи-пасте правиш во твој пост, мои поенти и заклучоци, како да се твои, биди оригинален и напиши свои ;)

Не ја напаѓај жената и не напаѓај никого за да докажеш поента, нема потреба од тоа. Се надевам ме разбра.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.300
Поени од реакции
29.351
Не знам што е чудно што сакам да проверам месенџер кај мм, мислам сакам да знам со кој пишува и што. Зарем вашите жени не ве проверуваат? Не им е гајле за вас, затоа. :cenzura:
Шо ќе проверува, кога ќе види се мажи и другари како праќаат глупи мемиња помеѓу себе ќе си каже овој мојот е толку смотан шо ни швалерка нема, пак проблем.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.562
Мене господинот, на времето ми ги знаеше сите шифри. Погодете кој на кого најде скриен профил кога се обидуваше да отвори фејсбук страна од веб страница на којашто работевме со неговиот службен меил на којшто детал дотичниот заборавил? Затоа никогаш не се замарам да следам, откривам, изигрувам детектив. Кога има нешто, самото ми излегувало пред очи, нема потреба 2 пати да се нервираш за иста работа. Некогаш премногу ограничување е имање мува на капа, а повремено да ѕирнеш пред него, иако не ми е практика, кога веќе нешто ќе видиш е друго. Сепак ако веќе делиш дом, да бараш малку информација за социјално окружување на човекот со којшто делиш сѐ, не е крај на свет. Усул е пресуден.

Инаку, алал за темава и особено нејзината проширена верзија. Очигледно е премногу актуелна и прави прашалници во глава за коишто треба да дискутираме и да се спознаеме еден со друг и нашите очекувања и потреби. Со мизоандрија, мизогинија, плачки и Хелсиншки комитети :D не го решаваме проблемот. Тие сме кои сме и треба да научиме да живееме заедно на еден квалитетен начин кадешто сите ќе се трудат да си ги поправат недостатоците.
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.892
Ти си трета што еднострано бега од дискусија, како треба да се перцепира тоа?

И кога веќе сакаш генерализација: не сте глупи, туку баш итри и површни ванаби манипулаторки со јасна цел која сакаат да се постигне, барајќи изговори и виновници во другите (најчесто мажи) ако некој домашен есап не ви излезе на пазарот т.е. не ја постигнете целта.

Пример тема за влијание на социјални мрежи во врските, колешка ти @Artemisia Vulgaris ја упропасти со нејзин комплекс за како (според неа!) мажите гледале разведени жени како шугави кучиња само затоа што ги одбиваат поради преголем ризик. Бесрамен и очаен обид за манипулација!
Автоматски споено мислење:


Мора да е нејзиното височество жената… или сепак не ќе да се врти се околу жената? Хм којзнае :icon_lol:
Не бегам од дискусија, напротив прва сум за тоа кога дискусијата е на пристојно ниво и има некаква поента. А на темава едноставно сфатив дека нема потреба да докажувам ништо на некој што ги проектира своите недостатоци и мизогинија врз мене и врз цел женски род.
Едноставно нема потреба да се расправам со мажи кои не умеат да слушнат што има да каже една жена, само заради тоа што е жена. Секоја чест на исклучоци.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.394
Поени од реакции
35.935
и главната причина за тоа е генетиката.
...не би рекла како главна причина во денешно време, жената најчесто сака да изгледа идеална пред мажот пред сексот, од секси долна облека до депилирана, вештачко исончана, педикир, маникир, фризура итн, а сето тоа таа не може да го скоцка и да биде спремна секој ден, а мажот не му е важно ако дотичната партнерка му ги види скинати гаќите, ниту се замара како изгледа, важно да ја руши во кревет и тој секогаш е спремен да изневери ако нешто му се допадне, а и жената такоџе, ама ја кочи неспремноста да изгледа идеално! :kafence:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.263
Поени од реакции
40.031
секогаш кога жените ќе ги соочиш со факти и реалност тоа е мизогинија и слично. Своите недостатоци ги прават дека тоа е само една лепенка намерно ставена да ги оцрни и спушти доле.
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
556
Поени од реакции
2.471
Кои црни факти, заклучивме сите дека жена што е изреализирана со факултет, работа, што сама се крепи финансиски и не зависи од никого, па дури и деца да гледа сама нема да ја бива според некои тука, само затоа што гледала очајни домаќинки у слободно време или била зачленета у Авон. Или пошто не го прочитала Кафка. Небитно ви е ако ја интересираат други тематики. Ако нема заеднички интереси со вас по дифолт е проста и глупа. Ако не го слуша поткастот на вашиот омилен тип исто е глупа и само шминки и нокти ја интересираат.
Лонг стори шорт и обратно секако: типот (било кој) колку сака нека го чита Кафка, ако се весели на Аца Лукас и остала тешка шабанерија - глуп е. Simple as that.
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Кои црни факти, заклучивме сите дека жена што е изреализирана со факултет, работа, што сама се крепи финансиски и не зависи од никого,
На ниту еден маж што држи до себе финансиската ситуација на жената не му значи апсолутно ништо. Буквално е последното за кое што се интересира.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Кои црни факти, заклучивме сите дека жена што е изреализирана со факултет, работа, што сама се крепи финансиски и не зависи од никого, па дури и деца да гледа сама нема да ја бива според некои тука, само затоа што гледала очајни домаќинки у слободно време или била зачленета у Авон. Или пошто не го прочитала Кафка. Небитно ви е ако ја интересираат други тематики. Ако нема заеднички интереси со вас по дифолт е проста и глупа. Ако не го слуша поткастот на вашиот омилен тип исто е глупа и само шминки и нокти ја интересираат.
Лонг стори шорт и обратно секако: типот (било кој) колку сака нека го чита Кафка, ако се весели на Аца Лукас и остала тешка шабанерија - глуп е. Simple as that.
Ќе го буквализираме Сусаро и ќе ставаме хехенца…
Или ќе го адресираме слонот среде соба, каде никој не ги чепна тие реализирани, паметни жени?
Почнавме да бараме врски меѓу социјалните мрежи, expusure-от и светогледот на една андер-авериџ Трајанка, и сите Трајанки на форумов рипнаа како попарени да извртуваат факти, изјави, да импутираат мизогонии, маЌедончиња, простаклуци, мали куриња..

Дојде Луси, кажа два збора… мамара!
Чолисмо, виде колку е саатот..
Генерал им нацрта како на мали деца!
Чао пријатно!
 
D

Diferans

Гостин
Во однос на темава, влијанието на социјалните мрежи врз врските, мислам дека тоа е последното нешто врз кое влијаат. Не дека немаат влијание, но општо делуваат на целиот социјален живот а и врз психичкиот и емотивниот пејсаж на поединецот.

Пред некое време разлистав едно книже (не можам ваквите да ги дочитам) со наслов "Навлечени" каде како врвен маркетиншки дострел се истакнува креирањето на социјални апликации каде поединецот едноставно очекува после секое отварање на апликацијата да биде награден со ново, шарено светликаво бонбонче - содржина која постојано се менувам. И форумот може да се каже дека спаѓа тука :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom