Влез во Грција со новите услови од мај 2021

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.413
Поени од реакции
29.908
Друштво, касни одлуката во службен весник поради празникот. Но тоа е тоа.

Веќе официјално од денес, по копнен, бродски и воздушен пат е слободен влезот во Грција за сите, без потреба од поседување на било каков сертификат/тест. Истото и Управата за цивилно воздухопловство го објави на нивниот сајт, што е доволно официјално.
**Слободен превод
"Управата за цивилно возухопловство и соопштува на јавноста, дека од денес 1ви мај 2022 година, се укинати здравствените ограничувања во однос на Ковид, за сите домашни и меѓународни летови.
Отсега за сите домашни и меѓународни летови (слетувања/полетувања), единствена мерка за патниците е носење на заштитна маска во внатрешноста на терминалот и во текот на летот."

Имајте убаво лето, пасошот во рака и правец кон Грција. :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.916
Поени од реакции
15.902
Друштво, касни одлуката во службен весник поради празникот. Но тоа е тоа.

Веќе официјално од денес, по копнен, бродски и воздушен пат е слободен влезот во Грција за сите, без потреба од поседување на било каков сертификат/тест. Истото и Управата за цивилно воздухопловство го објави на нивниот сајт, што е доволно официјално.
**Слободен превод
"Управата за цивилно возухопловство и соопштува на јавноста, дека од денес 1ви мај 2022 година, се укинати здравствените ограничувања во однос на Ковид, за сите домашни и меѓународни летови.
Отсега за сите домашни и меѓународни летови (слетувања/полетувања), единствена мерка за патниците е носење на заштитна маска во внатрешноста на терминалот и во текот на летот."

Имајте убаво лето, пасошот во рака и правец кон Грција. :)
угаво, ама од година има и лоша вест...7 евра при секој ВЛЕЗ во ЕУ ќе плаќаат нонЕУ цитизен.... дополнителна Дубара за вадење блгарски пашапорти
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.042
Поени од реакции
10.741
угаво, ама од година има и лоша вест...7 евра при секој ВЛЕЗ во ЕУ ќе плаќаат нонЕУ цитизен.... дополнителна Дубара за вадење блгарски пашапорти
не беше при секој влез него еднаш се плаќа и ке трае 3 години мислам


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.916
Поени од реакции
15.902
не беше при секој влез него еднаш се плаќа и ке трае 3 години мислам


Sent from my iPhone using Tapatalk
https://trebinjelive.info/2022/04/20/od-2023-za-ulazak-iz-bih-u-hrvatsku-placace-se-sedam-evra/
Zbog uvođenje sistema ETIAS za svaki ulazak u EU moraće se podnijeti elektronski zahtjev, a obrada će trajati i do 30 dana. To vrijedi i za državljane Srbije, Crne Gore i BiH, ali i izuzetaka.
.....ETIAS je nastao tako što je u novembru 2016. predloženo uspostavljanje evropskog sistema za informacije o putovanjima i odobravanje putovanja radi jačanja bezbjednosnih kontrola osoba koje bez vize putuju u EU, što se trenutno odnosi na državljane više od 60 zemalja.

ако Хрватска мора да го уведе не знам како Грција ќе го ескивира..
а има и друго, 3месеци максимум престој за период од 9 месеџи, практично и тие што имаат викендици и јахти таму, НЕМА од април до октомври
... е сега ќе ваѓаат блгарски пашапорт :mad:
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.687
Актуелните мерки т.е. немањето никакви мерки за влез и движење низ Грција требаше да важат до 1ви Септември! Како е ситуацијата после 1ви септември дали се најавени некои рестрективни мерки дека ќе се враќаат или се е продолжено да си функционира нормално?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.916
Поени од реакции
15.902
Актуелните мерки т.е. немањето никакви мерки за влез и движење низ Грција требаше да важат до 1ви Септември! Како е ситуацијата после 1ви септември дали се најавени некои рестрективни мерки дека ќе се враќаат или се е продолжено да си функционира нормално?
ковид има, мерки нема... брисови праи аптекарка пред аптека... во некој аптеки се носат маски, во автобус грчки никој
 

Kajgana Shop

На врв Bottom