Влашко лоби

Член од
18 септември 2007
Мислења
2.547
Поени од реакции
33
На кој јазик? На влашки сигурно не.
Нема разлика помеѓу Влашки и Аромански. Кај нас јазикот е попознат како Влашки, а во науките за јазикот фигурира како Аромански.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Вчера бев на влашка свадба....тибам цициите...
 
Член од
10 септември 2008
Мислења
140
Поени од реакции
2
abe nemojte vlasite najpozelno malcinstvo e na popisi kako makedonci se pisat, tolku dobro si se integrirale vo nasheto opshtestvo shto ne mozes da prepoznajsh dali e nash ili ne) :jaj:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Akcija reakcija, brat...sto poveke nekoj pluka po tvoeto poteklo, tolku poveke kaj tebe se ragja revolt da go branis i da se distancitas,osobeno sto ti na plukacot go smetas za brat, a toj tebe za tugjinec i za konspirator koj raboti protiv nego.

Запамти ја реченицава, и друг пат кога ќе ти дојде да обвиниш нешто албанците, потсети се, прочитај се сам себе :) Чисто онака...као совет :)
 
F

FilipMacedon

Гостин
Sto dokazi be, koga vo Dnevnik pred dva meseci so statija i slika i imeto na Grcki mu go procitavme na spomenikot za padnatite zrtvi Nikolaos Grujos?
Ako sakas dokazi odi sam baraj gi, a ne kako nekoe tele, veruvas vo ona sto kabinetot na Gruevski ke ti go kaze.
Gi sobra site Bugarofili okolu sebe(od Protugjer do Milososki) i demek glumi patriota za Makedonija...a nema madinja edna odluka za priznavanje na Kosovo sam da ja donese.A ne pak da pokrene inicijativa vo ON, za ustavnoto ime na ovaa zemja i narod.Se PICKA do PICKA!!!

Грците изградија и споменик на Александар на грчки и за што за тоа што Александар искасапил 20 000 Грци на Хајронеа и за тоа што уште толку искасапил во Теба и што сега има споменик на грчки и готово тој е Грк.Исто прават и бугарите ,затоа мисли малку или очигледно дека реченицата Власите се паметни е само обична пропаганда

Второ партиски никогаш не сум бил определен,а докази ти барам тебе затоа што никаде не најдов докази за тоа што ти го тврдиш

И трето
Според тебе Македонците не смеат да имаат одбранбен став кон својата татковина бидејќи во спротивно сите ке бидат Бугарофили зошто затоа што ја бранат Македонија, а според твоето мислење македонија е бугарска земја и затоа се бугарофили.така:tapp:Бистар момак нема што
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Тоа е страшното...
А кој го има тоа право себе си да се нарече Македонец во ова држава а да не биде подложен на критика и ставен под опсервација на вашето будно (демек) патриотско око, драги "Македонци" ?

Дали мислите дека ви е поголема македонштината ако плукате на сите околу вас.....ви се зголемува егото ли....либидито.....? стварно неможам да разберам.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
А кој го има тоа право себе си да се нарече Македонец во ова држава а да не биде подложен на критика и ставен под опсервација на вашето будно (демек) патриотско око, драги "Македонци" ?

Дали мислите дека ви е поголема македонштината ако плукате на сите околу вас.....ви се зголемува егото ли....либидито.....? стварно неможам да разберам.
...jebiga....jas si kupiv cador..za tebe neznam.. :)
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Sto dokazi be, koga vo Dnevnik pred dva meseci so statija i slika i imeto na Grcki mu go procitavme na spomenikot za padnatite zrtvi Nikolaos Grujos?
Абе глупак дебилен. Знаеш ли колку Македонци имаат изгинато додека служеле грчка војска? Знаеш ли дегену дека греко-Италијанската војна во Албанија ја добија Макдонските војници додека гркоциганчињата ко пизди и целосно измрзнати се криеја во дупчешки дупки? Дедо ми мој е учесник на тој фронт. Со подсмев зборуваше за “храброста“ и “воинственоста“ и на гркоцигојнерите, а богами и на Италијанчичи. Па никогаш и никаде дедо ми не се изјаснил за усран грк а уште помалку да бил борец за грчката кауза. Напротив. А татко му негов погинал пред Истанбул, повторно борејки се и тој во грчката војска. Тоа што дедо му на Гвујо и моите дедо и прадедо и едно чудо други Македонци се бореле и гинеле за грција зборува само за тоа какви пизди се гркоцигојнерите и ништо друго. Секогаш други ги воделе нивните битки, од Александар наваму. Се извинувам кон другите форумџии ако бев малку оштар, ама прашањево на екстремниов лично ме погоди, па затоа и таква нагла реакција!
 
N

n/a

Гостин
Абе глупак дебилен. Знаеш ли колку Македонци имаат изгинато додека служеле грчка војска? Знаеш ли дегену дека греко-Италијанската војна во Албанија ја добија Макдонските војници додека гркоциганчињата ко пизди и целосно измрзнати се криеја во дупчешки дупки? Дедо ми мој е учесник на тој фронт. Со подсмев зборуваше за “храброста“ и “воинственоста“ и на гркоцигојнерите, а богами и на Италијанчичи. Па никогаш и никаде дедо ми не се изјаснил за усран грк а уште помалку да бил борец за грчката кауза. Напротив. А татко му негов погинал пред Истанбул, повторно борејки се и тој во грчката војска. Тоа што дедо му на Гвујо и моите дедо и прадедо и едно чудо други Македонци се бореле и гинеле за грција зборува само за тоа какви пизди се гркоцигојнерите и ништо друго. Секогаш други ги воделе нивните битки, од Александар наваму. Се извинувам кон другите форумџии ако бев малку оштар, ама прашањево на екстремниов лично ме погоди, па затоа и таква нагла реакција!
Е добро бе пријател... вака да те прашам јас:
Ај препрочитај си го текстот уште еднашка и одкога малку ќе одмориш направи извод кој е неинтелигентен и непресметан?
Еве... дај и да ти подцртам на кои делови да се сконцентрираш.

Треба втора помош?
Нема проблем. :)
Дај ми еден извод каде што е спомнато дека некакви македонци ја добиле,или барем учествувале во грчко-италијанската војна?
Само еден.
Да се разбереме.
:toe:
Јас ти верувам дека е така.
Ама кое фајде?
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Абе глупак дебилен. Знаеш ли колку Македонци имаат изгинато додека служеле грчка војска? Знаеш ли дегену дека греко-Италијанската војна во Албанија ја добија Макдонските војници додека гркоциганчињата ко пизди и целосно измрзнати се криеја во дупчешки дупки? Дедо ми мој е учесник на тој фронт. Со подсмев зборуваше за “храброста“ и “воинственоста“ и на гркоцигојнерите, а богами и на Италијанчичи. Па никогаш и никаде дедо ми не се изјаснил за усран грк а уште помалку да бил борец за грчката кауза. Напротив. А татко му негов погинал пред Истанбул, повторно борејки се и тој во грчката војска. Тоа што дедо му на Гвујо и моите дедо и прадедо и едно чудо други Македонци се бореле и гинеле за грција зборува само за тоа какви пизди се гркоцигојнерите и ништо друго. Секогаш други ги воделе нивните битки, од Александар наваму. Се извинувам кон другите форумџии ако бев малку оштар, ама прашањево на екстремниов лично ме погоди, па затоа и таква нагла реакција!
znam be kretence, Makedoncite bile mnogu jaki vo istorijata site drugi bile picki...
Makedoncite sekogas se mnogu jaki samo koga se borat ZA DRUGI, ama koga e vo prasanje Makedonija...gledas i samiot! :vozbud:
Od ova pogore napisanovo, ispagja deka Makedoncite ja branele Grcija od Italijancite, a ne znaele samite da se organiziraat i da si gi zastitat svoite interesi i da ja oslobodat i branat Makedonija,kako svoja maticna drzava, od volcite okolu nea...Jas tuka ne gledam logika....

I uste nesto, site Makedonci koi ostanaa vo sostavot na JNA 1991 gi narekuvate Srbomani ,bidejki sluzele vo srpska vojska na Celo so Milosevic...Ami ne bile i dedo ti i drugite Makedonci Grkomani stom svoevolno ucestvuvale i prifatile da ginat za Grcija,na celo so Grcki generali????

Edno privatno prasanje...Kolkav stepen na IQ imas? Posto gledam kulturata na izrazuvanje ti e na nezavidno nivo..
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Sto dokazi be, koga vo Dnevnik pred dva meseci so statija i slika i imeto na Grcki mu go procitavme na spomenikot za padnatite zrtvi Nikolaos Grujos?
Ako sakas dokazi odi sam baraj gi, a ne kako nekoe tele, veruvas vo ona sto kabinetot na Gruevski ke ti go kaze.
Gi sobra site Bugarofili okolu sebe(od Protugjer do Milososki) i demek glumi patriota za Makedonija...a nema madinja edna odluka za priznavanje na Kosovo sam da ja donese.A ne pak da pokrene inicijativa vo ON, za ustavnoto ime na ovaa zemja i narod.Se PICKA do PICKA!!!

Грците изградија и споменик на Александар на грчки и за што за тоа што Александар искасапил 20 000 Грци на Хајронеа и за тоа што уште толку искасапил во Теба и што сега има споменик на грчки и готово тој е Грк.Исто прават и бугарите ,затоа мисли малку или очигледно дека реченицата Власите се паметни е само обична пропаганда

Второ партиски никогаш не сум бил определен,а докази ти барам тебе затоа што никаде не најдов докази за тоа што ти го тврдиш

И трето
Според тебе Македонците не смеат да имаат одбранбен став кон својата татковина бидејќи во спротивно сите ке бидат Бугарофили зошто затоа што ја бранат Македонија, а според твоето мислење македонија е бугарска земја и затоа се бугарофили.така:tapp:Бистар момак нема што
Ke ti odgovoram na Tretoto koe go smetam za najbitno vo tvojot odgovor:Sekoj ima pravo na odbranben stav ako se custvuva zagrozen.

Megjutoa...kakov odbranben stav spomnuvas? Ke mi ja kazes strategijata za odbrana na imeto na drzavata i identitetot,od ovaa vlada???

Koj narod ,koja NEZAVISNA drzava sednala na masa vo istorijata na zemjinata topka da pregovara za SVOE IME i SVOJ IDENTITET,so druga NEZAVISNA drzava ?????

Dali ti toa go smetas za odbrana????

Ili odbranben stav e toa sto ke kaze Uncle Sam & NATO co ????????
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Туку каде е овде Влашкото лоби,или пред фактите и боговите молчат па гледаат да ги “забошотат“ на секој можен начин,дури и со забегување од темата?:toe:
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Туку каде е овде Влашкото лоби,или пред фактите и боговите молчат па гледаат да ги “забошотат“ на секој можен начин,дури и со забегување од темата?:toe:
Za tango se potrebni dvajca, zatoa temite ponekogas zabeguvaat...od replika na replika, se gubi sustinata, i ne, ne e toa namerno kako sto iniciras...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom