Влада на Македонија

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.173
Поени од реакции
15.984
Во Урвич бев минатата година. Ги сакам Торбешите и нивниот бурек.
Да се вратиме на муабетот, не е точно дека селата во западна Македонија се слаби, напротив се посилни од многу градови во источна Македонија, кои во последниве 20 години се руинирани и распаднати, што поради политичарите Македонци, што поради лошата економска состојба и поради слабото демографско растење на населението предизвикано поради големиот број на добиени Бугарски државјанства и миградиите кон западна Европа.
Супер чим сакаш бурек од Торбеши, само не знам кој прае горе бурек.
Не сум шетал у остали села низ државата за да споредам, али знам дека у некои од поголеми села низ Западна више и другиот државотворен народ не иде на гурбет, туку се иселуваат комплет.
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
241
Поени од реакции
132
Супер чим сакаш бурек од Торбеши, само не знам кој прае горе бурек.
Не сум шетал у остали села низ државата за да споредам, али знам дека у некои од поголеми села низ Западна више и другиот државотворен народ не иде на гурбет, туку се иселуваат комплет.
Исселувањето е присутен низ цел Балкан. Србите плачат дека им се исселуваат луѓе, Косоварите и Албанците исто, ние тука од исток до запад исто така.

Урвичани имаат една бурекџилница во Битола чинам, во центарот на градот. Пробај, секогаш јадам кога ќе отидам во Битола. Неповторливо убав бурек. Во 2001 им го запалија дуќанот, па еве пак отвориле и растураат со бурек.
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
241
Поени од реакции
132
Солза ми се стркала низ образ, читајќи го последниот пасус.
Торбеши се тоа лепотане. Ќе се евидентираат како 25.17%, ќе плачеш после. Нацошите како тебе им ги запалија и куќи и продавници.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
659
Поени од реакции
559
Скокни до Камењане, таман по ладот, седни во Пицерија Пелистер касни пица, ќе те почастат 25.17%, како лоши домаќини и прашај ги како тоа на избори бираат градоначалници со по 700 гласови. :)
Автоматски споено мислење:

Пред недела дена го бев посетил Јеловјане. Ако знаеш каде е Јеловјане, знаеш каде е и Камењане. :)
Затоа ти ова го пишуваш, бидејќи сега си навратил во Јеловјане, кога цела Германија, Швајцарија,Данска и Италија е во посета, ти кажаа тие од Јеловјане што проблеми имаат со соседните села?
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
241
Поени од реакции
132
Затоа ти ова го пишуваш, бидејќи сега си навратил во Јеловјане, кога цела Германија, Швајцарија,Данска и Италија е во посета, ти кажаа тие од Јеловјане што проблеми имаат со соседните села?
Напротив, многу блиски се со Камењанци. Едни од најдобрите пријатели ми се со потекло од Јеловјане.
Тоа што има наездана аусландери во западна, а во источна човек за иљач нема, укажува и на тоа дека оние кои си отишле од источна не сакаат очи да и видат. :)
Еве, за петровден бев во Кочани, ќор петел немаше.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.173
Поени од реакции
15.984
Напротив, многу блиски се со Камењанци. Едни од најдобрите пријатели ми се со потекло од Јеловјане.
Тоа што има наездана аусландери во западна, а во источна човек за иљач нема, укажува и на тоа дека оние кои си отишле од источна не сакаат очи да и видат. :)
Еве, за петровден бев во Кочани, ќор петел немаше.
А се мрзат со боговинчани?
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
241
Поени од реакции
132
Како не знаеш, ете знаеш дека ќе се пишеле 27 кома 17.
Треба и ова да го знаеш.
Види, не си интересен за таква комуникација. Илјада триста и седум е манијакално-компулзивен и национално-фрустриран карактер кој доста знае да натрза со омраза и со пизма, и секако сакам да го стрвам тоа, да го нервирам, да го стимулирам тој психо-елемент кај него.
Со тебе, не е тоа интересно. Чим знаеш каде е Урвич, не си толку отруен од наци-фашистичките наезди на глупавост на форумските испрдоци. Е сеа, ти глеј изненади ме. ;)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.173
Поени од реакции
15.984
Види, не си интересен за таква комуникација. Илјада триста и седум е манијакално-компулзивен и национално-фрустриран карактер кој доста знае да натрза со омраза и со пизма, и секако сакам да го стрвам тоа, да го нервирам, да го стимулирам тој психо-елемент кај него.
Со тебе, не е тоа интересно. Чим знаеш каде е Урвич, не си толку отруен од наци-фашистичките наезди на глупавост на форумските испрдоци. Е сеа, ти глеј изненади ме. ;)
Види, ми е гајле дали ќе се изненадиш или не.
А тоа торбешите од горе ќе се пишеле нешо шо не се, мало сутра.
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
241
Поени од реакции
132
Види, ми е гајле дали ќе се изненадиш или не.
А тоа торбешите од горе ќе се пишеле нешо шо не се, мало сутра.
Има силна пропаганда од Турска амбасада. Во март, пред откажаниот попис, имаше делегација која го посети селото и им донираше насади ореви, над 200 стебла. Има доста авторитетни меѓу селаните кои живеат во селото и по други градови (а ги има насекаде) да се евидентираат како Турци.
Автоматски споено мислење:

Ене и Елиф Елмас, кој е Торбеш од јеловјане, се изјаснува како Турчин насекаде. :)
 
J

joli1

Гостин
Xaxaxaxa ти изгледа си почнал премногу од робата да им користиш.

Шиптaрите користат недвижнини кај нас чисто за да ги исперат парите од наркотиците и за ништо друго. Градењето на тие нивни куќи им е најпромашената инвестиција на сите тешки пари што ги имаат, си го претвораат кешот само во мртов капитал. Они се 10-20 години од комплетен социјален колапс. Селата им се комплетно опустошени, жив човек нема во нив. Образованието им е срозано на скала од 1 до 10 на -3. Најголем дел од новите генерации немаат ниту 2% од работните навики на нивните татковци и дедовци. Да не ни почнам колкав дел од нив се навлечени на робата што ја продаваат.
Делумно си у право, поготово у врска за градење згради за перење на прљави пари.

Но тоа не го прават само албанците, го прават и македонците. Милиони украдени, проневерени пари преку злоупотреба на државни функции се испраа преку градење на згради. Нема закон за потекло на имот, затоа и се дешаваат вакви работи.

Градењето на куќите од страна на албанската дијаспора у главниот град како и у полошкиот регион и западна Македонија у глобала не е за да прават обрт на пари, туку да имаат место каде што можат да се вратат преку лето. Има ситуации каде што братот у Швајцарија гради куќа на братот у западна Македонија бидејќи додека он работал таму братот му ја гледал мајката и слично, да не навлегувам многу, но албанците се дупло повеќе за фамилијата заинтересирани него што се македонците, како и дупло повеќе се конзервативни.

Албанците ја напуштаат државава у поголем број него македонците поради тоа што сите имаат роднини во странство каде што се добредојдени да работаат и краткотрајно да се сместат, што не е и случајот кај македонците, кои и покрај свои роднини у странство принудени се од прв месец да се снаоѓаат како што знаат.

За селата делумно би се сложил, има албански села кои што уживаат подобар живот него што македонците уживаат у градови во источна Македонија, но факт е дека се празнат селата. Тоа не е само кај албанските села, туку и кај македонските.

За последново нема да се сложам, јас у животов уште немам видено македонско дете од 7 години да учи занает за бербер, на 14 да учи да лепи плочки и слично. Еве, четири бербери албанци, на моја возраст кои учеа како да шишаат заминаа во Австрија, Германија и други европски држави кај свои роднини, а потоа се враќаат со пари кои ги трошат на средување на куќите, помагање на фамилијата како и градење на сопствени куќи.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.173
Поени од реакции
15.984
Има силна пропаганда од Турска амбасада. Во март, пред откажаниот попис, имаше делегација која го посети селото и им донираше насади ореви, над 200 стебла. Има доста авторитетни меѓу селаните кои живеат во селото и по други градови (а ги има насекаде) да се евидентираат како Турци.
Автоматски споено мислење:

Ене и Елиф Елмас, кој е Торбеш од јеловјане, се изјаснува како Турчин насекаде. :)
И ја пее химната погласно од сите у репрезентација ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom