Владата ја убива економијата

Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Да не ви набројувам примери од лично искуство да се чудите како владата во РМ ги уназадува извозно ориентиранаите претпријатија кои вложиле во производствени капацитети.
Ами и тоа е дел од назадувањето, не се само обврзниците и спомениците. И проблеми со поврат на данок што спомнав претходно е исто дел од уназадување. После не плаќаат данок, празна каса. Епа нема да плаќаат. Се додека се вакви со нефер однос, заслужуваат се*ење по форуми, весници и блогови. Барем тоа ни остана:toe:.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Има една многу селска логика: се додека се „гледа“ што се прави и колку ги бива (чаталџиски и за полуписмен народ показатели) НЕ НЕ БИВА!

Нејќам да ги „гледам“ инвестициите - нека ги осетат луѓето преку давачки, повластици, бенефити, олеснувања....
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Има една многу селска логика: се додека се „гледа“ што се прави и колку ги бива (чаталџиски и за полуписмен народ показатели) НЕ НЕ БИВА!

Нејќам да ги „гледам“ инвестициите - нека ги осетат луѓето преку давачки, повластици, бенефити, олеснувања....
Токму така. Но до сега незнам кој се пофали е да јас добив олеснување. Бидејќи нашата мала земја повеќе увезува одколку што извезува треба да го стимулира извозот. Нашата фирма започна со производство на храна за странски пазар. Првиот извоз беше за Швајцарија и сега треба да дојде ветеринарна управа да даде зелено светло дека пратката е во ред но се јавија и од Министерство за здравство и они требале да проверат дали пратката е во ред да зеле мостри и да ги испитаат иако непосредно истите предходно се испитаа. Сакаат пари една биохемиска анализа за испитување на прехранбен продукт е од 1500 па нагоре сега замислете дека ние имаме 12 продукти и на ветринарен и на мин за здравство. требаше да се дадат пари. Згора на се пратката стои не те пуштаат да ја товариш па триста глупости. За да на крај се утврди дека мин за здравство не е надлежно да врши надзор туку само ветеринарен институт (бидејќи се работи за млечни и меснати производи). Па да ти пукне п*чна жила од бирократија. И сакаш да одиме напред па прво тие незнаат што кој да работи па после ние.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Токму така. Но до сега незнам кој се пофали е да јас добив олеснување. Бидејќи нашата мала земја повеќе увезува одколку што извезува треба да го стимулира извозот. Нашата фирма започна со производство на храна за странски пазар. Првиот извоз беше за Швајцарија и сега треба да дојде ветеринарна управа да даде зелено светло дека пратката е во ред но се јавија и од Министерство за здравство и они требале да проверат дали пратката е во ред да зеле мостри и да ги испитаат иако непосредно истите предходно се испитаа. Сакаат пари една биохемиска анализа за испитување на прехранбен продукт е од 1500 па нагоре сега замислете дека ние имаме 12 продукти и на ветринарен и на мин за здравство. требаше да се дадат пари. Згора на се пратката стои не те пуштаат да ја товариш па триста глупости. За да на крај се утврди дека мин за здравство не е надлежно да врши надзор туку само ветеринарен институт (бидејќи се работи за млечни и меснати производи). Па да ти пукне п*чна жила од бирократија. И сакаш да одиме напред па прво тие незнаат што кој да работи па после ние.
Ова ти е типичен пример; наместо да почуствуваш поткрепа од државата за секој обид да извезеш нешто, кај нас е обратно.

Јас секогаш зборам: ослободи ги (намали ги) од давачките фирмите кои вработуваат стечајци. Ако некој сака да почне да извезува, дозволи промотивни 3-6 месеци со намалени давачки додека не почне да се враќа инвестираното, олесни со нешто за да добиеш многу повеќе.

Не! Кај нас се се размислува со ширина на еден балкон и ние очекуваме економски помак. Можеме само за астрономски помаци да си теоретизираме.

Ме заболе за рекламите и за Грујо и за сите други, ни треба салам економист! Славевски и компанија да беа малку подалекосежни ќе имавме друга ситуација.
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
19
Поени од реакции
2
Еве ја не сум у собир комуњара нит сум бил некогаш дел од тие "комуњари" ама не значи и дека сум за овие сега. Или треба да велам добро е? Па кога Бране ќе дојде на власт, тој ќе биде на удар на критики. Ама кога ќе дојде (кој век сме денес, 21-ви? 22-ри можда ќе дојде), ќе се изначекаме :)
А сега овој човек е на власт и во собрание и во влада, па тој е на удар.

За порано точно е, лапачка до зоре. Ама минатото (и од тој Бране, но и од тој Лјубче, чии партии дрмаат и ден денес) колку и да има влијание (а секако има) врз невработеноста и лошата економска состојба, не е виновна за ненаменско трошење средства, задолжување и вработување по одредена линија. Не е друг виновен за потезите во моментов на владата. Колку и да ми се одбивни и непријатни сдсм челниците и нивните министри и влади, сепак не можеме да кажеме дека сега тие ги прават овие потези-наведени во целата тема.
Ете вчера се избламира и за тестирањата по школите.
види брат и ти си до негде у право, тој што е на власт треба да јаде критики да, ако сме сите реалисти, ама и ова комуњарчињава нека пофалат кога треба, па ке бидеме сите ок. а не ние критички, они пљукаат , сеирџии од страна се ситат, и испадна работава удри сите по владава, не иде тоа така.

брате ти си утнал подфорум
Политика и вести е едно погоре
таму се плука врз комуњари и се етикетира ајде мавни се пред да почнам да кликам на копчето пријави па дан да јадеш
а ти сестро не ги глеаш овие погоре што ги испровоцираа моиве постови а, или те имаат подмитено со нешто, кажи која ти е тарифа може јас повеке ке дадам, а што викаш.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Aj без меѓусебни навреди, знаете што следи.
 
M

marsovka

Гостин
Леандра што се случи со девалвацијата?Ќе има или ќе нема?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Леандра што се случи со девалвацијата?Ќе има или ќе нема?
Не прифаќа опклада значи ќе нема :). Ајде и за тебе важи опклада ако сакаш мислам, по 1000 денари во денешен девизен курс во евра дека до крајот на годината девалвација ќе нема. Си за?


П.С. Смени си го аватарот девојче ти во живо да видиш толку многу крв има трауми да имаш невидени, ако се правиш факман што би рекле битолчани :) :smir:.
 
M

marsovka

Гостин
Не прифаќа опклада значи ќе нема :). Ајде и за тебе важи опклада ако сакаш мислам, по 1000 денари во денешен девизен курс во евра дека до крајот на годината девалвација ќе нема. Си за?


П.С. Смени си го аватарот девојче ти во живо да видиш толку многу крв има трауми да имаш невидени, ако се правиш факман што би рекле битолчани :) :smir:.
не се кладам бидејќи можно е да се извлечат ради ммф оваа година

П.С.:pos2:
Јас факман :vozbud:
нема кур бре
 
M

marsovka

Гостин
А за наредната?
не сум економист бре реков леандра нека дојде пошто голем дел од иселениците се вратија што значи прилив на пари од странство намалено
а НБРМ со сета сила се труди да го одбрани денарот со оглед дека пред некое време а со оглед дека оваа влада наследи здрава и солидна сосстојба на монетарната економија ,искрено не знам
Порано немаше девалвација на денарот поради тие пари од странство кои сеа пресушуваат а од друга страна трговскиот девицит со странство се зголемува не се знае до кога може да се тера.....
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не прифаќа опклада значи ќе нема :)
Мислам дека си возрасен и зрел за да ме разбереш онака како што кажувам,и те молам без вакви крижи мижи финти:smir:Ме праша,ти кажав,не гледам што не е јасно.Не е ова фудбалски натпревар па еден да победи,овде има многу елементи кои се поврзани,ти ги објаснив,да не се повторувам.

Денеска фич ни го намали кредитот,колку што слушнав по тв.Изјавата од надлежниот нема да ја коментирам.Битно е што со оваа оценка кредити од странство ќе земеме со повисока камата.Обврзницава што ја планира (и незнам што чека) наместо со 11%,сега ќе му ја дадат со 13%-15% камата.Дознаките од странство се намалени,инвестициите на нула.Каматите за граѓаните се очекува да рипнат после летово,некаде септември месец.Девизните резерви се топат секој ден.Само во овие месеци изгубивме пола милијарда.Ако влеземе под милијарда во овој квартал,не чека тешка зима.Сега се околу милијарда и двеста (според последниот што сум го читала од нбрм,може се уште помалку).Дефицитот е огромен.
Денешната оценка од стабилна кон негативна,значи очекување за промена на фиксен девизен курс (или во превод овој курс ќе донесе девалвација со ваква политика).
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Паааа...се повеќе ситуацијава ми личи на онаа Хитлерова опседнатост со барање на каменот на мудроста , кој ќе му ги реши сите проблеми...и Гwујо очигледно има слична опсесија па затоа Паско копа ко луд наоколу барајќи го Светиот грал за кој ...............има некој румор дека е изгубен во Македонија... :)
..како тргнало со ова замастениов министер.......само тоа ќе не спаси од она што не чека кон крајот на годината...веројатно последна на оваа Македонија...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
П.С. Смени си го аватарот девојче ти во живо да видиш толку многу крв има трауми да имаш невидени, ако се правиш факман што би рекле битолчани :) :smir:.
П.С.:pos2:
Јас факман :vozbud:
нема кур бре
Процедурално за вашите постскриптуми: Зборот не е факман туку е фахман, и е германски збор (Fachman) кој на македонски значи стручњак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom