Вистинска интимност

Член од
21 февруари 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
Winston , teorijava ti e za respekt! :helou: Ali jas seuste veruvam deka posle godini kvantificiranje ke se najde eden den nekoj so koj bi bila na ista branova dolzina i bi ja dobila posakuvanata lskrenost...samo vreme...i iskustvo
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
А како да знаеш кога да бидеш искрен?
Значи ќе ја тестираш? И ако положи значи тогаш веќе преминуваш на искреност? :)))

Имав еден другар којшто фати женска и ја стави одма на тестови баш поради истава работа, значи да провери дали таа ја заслужува неговата искреност. И пустата таа, не знаеше дека е на тестови, се препотуваше, се збунуваше, остануваше без зборови (добро барем не и било досадно :pos2:) ама ги поминуваше сите тестови. Го положи и и усниот и писмениот дел. Братов среќен што положила му дојде душа на место и таман да заврши со тестовите пустата таква истрауматизирана го превари со друг и го остави на крај.

Значи тоа тестови-НЕ!!! Џабе ти е... :back:

Toas , ako i se pustis na latinski garant uspevas ja toa se si mislam ke ima taa tolku ocekuvana intimnost i razbiranje kon koi se stremis

More zeni nejkat filozofija , akcija sakaat , sila potencijal ne ova ligavenje . Da i kazam ja na zenami ova nihil mihil ima se poebe so komsijata u prva prilika ...

Sto e ova neznosti gluposti ?
Зависи кои жени нејќат филозофија. Ако ти се погаѓале такви...
Има и такви кои сакаат поезија и кои душа даваат за филозофија така што паѓаат и на тоа...

Се зависи од пристапот... Како што има тактизирање во акцијата така има тактизирање и во поезијата и во филозофијата...
Искрено најмногу паѓам на тактичен филозофски пристап... Ништо нема повозбудливо од тоа... :)))


Abe ne sum izmislil ja ovie raboti pisuele psiholozi istoricari Vi dadov kniga citajte si
Остај ти психолози што пишувале... Сами нека си учат од тоа...
Психологијата е наука која не се учи од книга. Ако сакаш и сите психолошки книги проучи ги и пак нема да ја знаеш психологијата...
Зашто?-Затоа што секоја индивидуа реагира на свој посебен, единствен начин... Секој еден е посебен така што...

Ali jas seuste veruvam deka posle godini kvantificiranje ke se najde eden den nekoj so koj bi bila na ista branova dolzina i bi ja dobila posakuvanata lskrenost...samo vreme...i iskustvo
Браво за ова. Се согласувам целосно...:back:
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Ovaa the goddes e mrcalo :kesa:

Sto ne kazes iskreno deka toj drugar ti bil bivshi decko a taa sto go na kraj prevarila si bila ti ... previshe detalji dade a psihologija veli deka toa si ti samo se sramish .

- Остај ти психолози што пишувале... Сами нека си учат од тоа...
Психологијата е наука која не се учи од книга. Ако сакаш и сите психолошки книги проучи ги и пак нема да ја знаеш психологијата...
Зашто?-Затоа што секоја индивидуа реагира на свој посебен, единствен начин... Секој еден е посебен така што... -

Zivti sve a od kaj se uci psihologija od stripovi ?

Lugeto se navika 90 % , vlezeni u shema i programirani i samo cekaat da im se stisnat pravite kopcinja...

Na kraju kraeva bolje na pocetok takticki da probas 10 pristapi kaj edna osoba odkolku samo eden ist ( ISKREN )

PS u knigata za koja zborev pokraj psihologija ima i prakticni primeri od istorijata : M.M, John Kenedi, Kleopatra itn

Covekot koj ja pisal e genijalec Evrein a ti si malo dete mrcatorche :smir: :helou:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ovaa the goddes e mrcalo :kesa:
Добро и... ? Што требаше ова да значи?


Sto ne kazes iskreno deka toj drugar ti bil bivshi decko a taa sto go na kraj prevarila si bila ti ... previshe detalji dade a psihologija veli deka toa si ti samo se sramish .

Прва работа- и да сум јас, зашто би се срамела? Јас не гледам причина за срам тука и ако би можел да ми ги отвориш очите би ти била благодарна, баш би сакала да го видам срамот :)))

Втора работа- тактички скроз погрешно :))).
Можеби за малку и ќе поверував во оваа твоја психолошка теорија меѓутоа погрешен потег превзеде. Се напраи паметен на место каде што не требаше т.е. ја истакна твојата способност ко "психолог" за нешто за што немаше никакви информации (т.е. дека тоа сум била јас а многу добро кажав мој другар) од што можев да увидам дека слабо стоиш со психоанализа или дека тој твој психолог и таа твоја книга не те научиле баш многу добро така што твојата теорија фактички паѓа во вода.


Zivti sve a od kaj se uci psihologija od stripovi ?

Lugeto se navika 90 % , vlezeni u shema i programirani i samo cekaat da im se stisnat pravite kopcinja...

Na kraju kraeva bolje na pocetok takticki da probas 10 pristapi kaj edna osoba odkolku samo eden ist ( ISKREN )

PS u knigata za koja zborev pokraj psihologija ima i prakticni primeri od istorijata : M.M, John Kenedi, Kleopatra itn

Психологијата не може да се научи од ниеден учебник. Таа се учи само со вистинско искуство а ти сега како сакаш.
Ако сакаш дискусија за книгата отвори тема па ќе дискутираме таму. Оваа е за искреност.


Covekot koj ja pisal e genijalec Evrein a ti si malo dete mrcatorche :smir: :helou:
Ако за тебе е генијалец не мора да значи дека и за мене е. Тоа што некој е генијалец не значи дека сите мора да се сложат со неговите теории.


Од кај заклучи дека јас сум мало дете жити се? :smir:
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Malo dete si oti pagas na provokacii :baeh: :baeh: :baeh: :baeh:

Nego da se vratime na temata : Iskrenost koga kako i zasto ...

Se slagam generalno zemeno , generalizacija ne cini no vo poveketo slucai 99% upaluva taktika pred iskrenost !

Site tezneeme kon idealot iskreno spontano sve podmackano arno ama pribidejki ziveeme u surov siv svet kade veke ne pominuvaat poeticni prozaicni prici za mali deca se pomalku Karenjini se frlaat pod voz, se pomalku Tatjani pisuvaat ljubavni pisma tuku pisuvaat cekovi bez pokritie vo ime na ljubovta se za da ostvarat nekoi pozemski celi. I sea kako tuka da se bide iskren ???? Toa e ludilo a denes nikoj ne e tolku lud konj da si pa ke naucis na svoi greski kamoli covek so mozok .

I da tacno e iskustvoto si go prai svoeto , ako nemas sreca pa da zapoznaes abs idealnata osoba dur si uste mlad , kako starees se poveke lugeto imaat rani , luzni bolki se e pokompleksno i doaga proracunot na videlo sto e tazno al jebiga toa e.





BTW skroz takticki pogresno e moj zraz ne mi kradi finti znam deka ti se svidjam ( toa u psihologija se vika ogledalo ) ama mala si za mene a jas sum zenet a ako sakas da filozofirame otvori tema ... sea tvoe e ke se nasmees na ova ili ke se zapenis da dokazes kako si ti pametna i golemo devojce :smir:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Епа тоа ми беше и мене зборот. Така ти како што ги гледаш работите вистина е дека никој не паѓа на поезија, на Ана-Каренина... ама ти кажав битен е пристапот. Како што има некој што паѓа на акција така има и некој што паѓа на поезија.Тоа е...

А за искреноста не знам, можеби си во право дека треба искуство ама сепак мислам дека искуството и не е толку битно. Повеќе би рекла дека има влијание она да ти се погоди вистинската личност во вистинско време.

Се додека се прашуваме себеси дали треба со дотичната особа да бидеме искрени значи не треба, тоа е одговорот. Во оној миг кога ќе престанеме да го поставуваме ова прашање верувам дека искреноста и сама по себе ќе си дојде уште истиот тој час. Значи колку и да се замараме со тоа прашање нема да добиеме одговор. Во моментот кога ќе почувствуваме потреба да бидеме искрени и ќе станеме :)))


п.с. :smir: не е твој израз, од Зоне Замфирско е... али јбг ми се свиѓаш па еве ќе се праам дека е твој израз... само ми е криво што сум мала :)))
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
323
Поени од реакции
4
во форумов има доста прашањашто ги допираат нашите интимни работи некои членови воопшто не се ни познаваат мегу себе па можат сешто и да напишат но сепак секој си има свое мислење но за некои работи не се ни пишува ако ги напишеш тогаш не се ни интимни нели еј каква дунда има комшиката ете пчнав да пишувам за некои интимни работи на комшиката но сепак ми е пријатно во нејзино друштво
 
Член од
2 јули 2008
Мислења
109
Поени од реакции
1
Никогаш нема да ја увидиш сопствената грешка. Ако си учевме од грешките досега ќе бевме генијалци. Ќе грешиш, додека некој не дојде да почне да ти простува

Ili da ti prosti ili da ti zavrti grb,pa da vidis so si izgubil,a podocna da vidis kade si zgresil:)
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Дали можеш да бидеш искрен и кога?
Кога ќе ги препознаеш чувствата, кога ќе си свесен за нив.
The King напиша:
Кога премногу искреност станува товар за една врска?
Кога врската ќе се струполи и искреноста е само губење време за задржување на нешто што дошло до дното. Тоа можеби и не е некоја искреност, паника повеќе одговара. Најголем товар е кога едниот нема желба да ги слуша искрените муабети на другиот во врска со чувства.
The King напиша:
Дали можеме онака филмски партнерот да го направиме подобар човек?
Филмски подобар :icon_lol:
Инаку, не би направила никого поинаков човек од она што е. Барем не намерно или со сила. Ама љубовта знае да направи секој човек да биде се` подобар и подобар.
The King напиша:
Дали сме способни да заборавиме на суета и да се предадеме во целост?
Не знам за другите. Јас сум. Нема поубаво чувство од тоа да си ослободен, да не се плашиш, да љубиш и да бидеш љубен.
The King напиша:
Кога можеме да му веруваме некому за да ги споделиме со него нашите стравови?
Кога ќе имаме чувство дека двата светови се претвориле во еден. Зошто да имам страв ако имаме исти желби, потреби, чувства?
 
M

MIL

Гостин
Funkcionalna vrska ke se ima dolkolku dvajcata partneri ke se otvaraat celosno i ke si razgovaraat na sekakvi temi odtvoreno i site problemi ke si gi resavaat na vreme taka ke se predadat celosno i ako ljubovta preovladuva ako nemaat bliskost nemaat nisto
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
секако дека кога влегувам во сериозна врска треба искреност но некои работи подобро е да не се знаат или спомнат никогаш од нашето минато
пример за бившиот каков бил тој или да се прават споредби секако тоа нема на никој да му годи а и кога тогаш у некоја кавга ќе се пребцат тие работи
сум за искреност у врската ама од датумот кога сме стапиле у таа врска а за минатото не
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Сите бараме рецепти за функционална врска, ама по која цена. Дали можеш да бидеш искрен и кога? Кога премногу искреност станува товар за една врска? Дали можеме онака филмски партнерот да го направиме подобар човек? Дали сме способни да заборавиме на суета и да се предадеме во целост? Кога можеме да му веруваме некому за да ги споделиме со него нашите стравови?
За квалитетен однос потребни се отворени карти уште на самиот почеток.Верувам дека најтешко е да ја зачуваш довербата која ти е дадена,животот ти нуди многу искушенија.Подобар неможеш да го направиш партнерот,можеш ти да се промениш за доброто на двајцата и тоа на него да влијае.Секој обид за промена носи одбивност.А дали ќе го прифатиш ризикот и целосно ќе се разголиш пред партнерот зависи од способноста за патење.Ако немаш цврстина,подобро остави си дел за себе,сепак денес од едното око на другото не му се верува.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Ниеден мој партнер не ги знаел сите мои тајни. Ниеден и нема да ги дознае.
Дури и не се работи за класични тајни, едноставно за работи во врска со мене. Никогаш не дозволувам целосно да бидам разоткриена.
Да замислиме дека нашите личности се составени од површина и три слоеви. Најдалеку што би можела да дозволам некој да продре е вториот слој. Дури и тоа е премногу и уште не се случило :) Останатото е моја територија, безбедна област, простор за мистерија.
Интимност, се разбира, ама мене ми е полесно да ја воспоставам физички, отколку поинаку :)
Без искреност ќе биде бесмислено, ама и тука граници. Секогаш со резерва. Тоа е тешко кога сме раководени од емоциите, ама контрола над ситуацијата мора да се има.
Најпосле, никој не е вечен. Ќе доаѓаат и други, моменталниот ќе си оди или ти ќе си одиш од него, и после ќе биде странец кој те познава подобро од било кој :) Треба да се мисли и на тие работи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom