Виртуелни инструменти

VIRTUAL

knowledge is power
Член од
4 мај 2006
Мислења
327
Поени од реакции
2
Замислата му е доста интересна, мене многу ми се допадна а се надевам... Овде треба да дојдете само доколку сакате да лупате на тапани, а таква вистинска прилика во животот се уште не ви се случила...


Се работи за Macromedia Flash проект кој по вчитувањето веднаш е подготвен да полета. Комплетната музичка опрема е пред вас, а од компјутерската, потребно ви е само глувчето. Звуците се создаваат со поминување на mouse-от врз инструментите, што по малку е непрактично, но сепак ова се само виртуелни тапани. Извесно олеснување претставува можноста за одбележување на иснтрументите со букви кои одговараат на соодветните копчиња од тастатурата. На овој начин, наместо со глувчето можете да творите со тастатурата. Ова е, во секој случај, подобра варијанта.

Доколку сакате уште малку да се позанимавате со сајтов, кликнете на миксетата за да се запознаете со опремата и за да слушнете како звучи еден sample зад кој стои креаторот на сајтов. Вентилаторот ќе ве одведе до неколку корисни линкови, а столчето ја крие историјата на господинот виртуелни тапани. Веројатно ова последново нема да ве интересира, затоа запамтете го само сајтот кој вечерва треба да го посетите за да си направите сопствена свирка по дома.

АЈДЕ НА ЛУПАЊЕ!:zlo:
http://www.kenbrashear.com/
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
многу добра флеш програма морам да признаам.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
за ова ми требаат два мауси :)))))
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Треа Куло да го викнам за вакфа работа....
 

VIRTUAL

knowledge is power
Член од
4 мај 2006
Мислења
327
Поени од реакции
2
Гижо напиша:
за ова ми требаат два мауси :)))))
Можеш да тропаш на тастатура секој сегмент од тапанот може да го маваш на различна буква!:tapp: :vozbud:
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
законннннннннннн

show key hints-на ова да кликнам за да тропам на тастатура?кликам ама не можам пак на тастатура!зш?:toe:

а ок е сега знам како
:pos2:
 

koleee

Убер Македонче
Член од
6 јули 2008
Мислења
643
Поени од реакции
42
законннннннннннн

show key hints-на ова да кликнам за да тропам на тастатура?кликам ама не можам пак на тастатура!зш?:toe:

а ок е сега знам како
:pos2:

Намали малку сите ќе ги разбудиш :pos2:
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.252
Идејата за оваа тема ми произлезе од Кајгана порталот. Ќе го копирам текстот:



Сакате да научите да свирите клавир, но не можете да платите еден куп пари за вистински инструмент? Имаме нешто за вас: добар виртуелен клавир на кој ќе свирите со помош на тастатурата. Ако умеете „слепо“ да пишувате, вие веќе сте Симон Трпчески во случајов :)

Досега сме виделе секакви верзии на виртуелни инструменти направени во флеш, но оваа клавијатура е најдобрата на која сме свиреле.

Секоја буква и бројка на тастатурата одговара на одреден клавиш од клавирот. Можете и да се снимате како свирите :)

Се е океј, ама не знаете што би свиреле? Обидете се со примерите на врвот на апликацијата или погледнете ги композициите од останатите виртуелни маестра на официјалната Фејсбук група.

Виртуелниот клавир ве чека овде.

А ние, бидејќи сме добри, ви подготвивме и нешто за свирење, колку да го скршите мразот. Лесна песничка, ќе ја препознаете веднаш откако ќе ја „речете“ на клавирот :)

tuio, op, as; sf, dsasdspo; pio pio p, oiu, ooiutyu, yt



Извонредно е ова. Многу добро аранжирано, и лесен распоред на нотите за прстите. Изгледа покрај гитарист и пијанист ќе станам.

На темава сакам да поставувате ваши песни т.е. `ноти` од познати песни изкажани со букви!:helou:
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Ова е одлична работа! Поставувајте ноти, баш е интересно. :)
 
Член од
20 јуни 2009
Мислења
126
Поени од реакции
4
Закон ствар!
Кога веќе почнуваме со лесни песни, еве една од мене:

Ода на радоста:
f f g h h g f d s s d f f d d
f f g h h g f d s s d f d s s
d d f s d f g f s d f g f d s d
f f g h h g f d s s d f d s s
 
Член од
31 јануари 2010
Мислења
54
Поени од реакции
4
Ејјј, ова е супер! Фала ти многу Хендрикс :back:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom