Ветеринарно катче

Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
А да пуштеше 5-6 добермани у двор?
 
Член од
24 април 2007
Мислења
251
Поени од реакции
2
добро ти текнало со Шарпланинецот но подобро земи некој 2

Ротфајлери подобри кучиња од нив нема
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Луѓе не ли гледате дека трн е обожавател на Шарпланинци и не му е понетата да кучето предимствено да му ја зува куќата така да џабе се трудите да му кажете да си купи друга раса на куче.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Сакам и ротфајлери многу, нема тука сомнеж, но како што ви кажа Гаго, мене ми е за да го чувам од мерак а не за да убивам непознати фаци кои би ми улетале во ранчот :)) ма да и Шарпланинецот е чувар...Па ако има некој, нека каже...
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
TpH_Bo_OkO напиша:
Сакам и ротфајлери многу, нема тука сомнеж, но како што ви кажа Гаго, мене ми е за да го чувам од мерак а не за да убивам непознати фаци кои би ми улетале во ранчот :)) ма да и Шарпланинецот е чувар...Па ако има некој, нека каже...
Мислам дека еден мој другар имаше Шарпланинец ке го прашам....ако има малечки:)...
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
TpH_Bo_OkO напиша:
Сакам и ротфајлери многу, нема тука сомнеж, но како што ви кажа Гаго, мене ми е за да го чувам од мерак а не за да убивам непознати фаци кои би ми улетале во ранчот :)) ма да и Шарпланинецот е чувар...Па ако има некој, нека каже...
Јас чував ротвајлер 2 години и не би ти го препорачал, тоа куче познава 2-3 души, се друго чорба :nesum:А и шарпланинците не се нешто поарни, ќе ти скапе во кафез (лом прават по двор како што се огромни, цвеќа ова она заборави ако немаш кафез). Сите пузавци пораснати по 12-13 метра ги изгриза од корен во викендицата:nesum:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
deXterche напиша:
Јас чував ротвајлер 2 години и не би ти го препорачал, тоа куче познава 2-3 души, се друго чорба :nesum:А и шарпланинците не се нешто поарни, ќе ти скапе во кафез (лом прават по двор како што се огромни, цвеќа ова она заборави ако немаш кафез). Сите пузавци пораснати по 12-13 метра ги изгриза од корен во викендицата:nesum:
Идеално за чист тревник, без цвеќе.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Доколку не може да се најде Шар Планинец би можело да побараш и Ротфајлер,јас би го препорачал тој бидејќи имав женски чисторкрвен и иако беше многу нечист(не знам каков е шарпланинецот) сепак се галеше на сите од нашето семејство,сега не знам дали бараш чувар ама освен тие што живеевме во куќата се друго лаеше :toe:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Трн види распрашај се по кинолошките друштва кај нас или по ветеринарите, ама мислам дека некаде читав дека има тип кој живее на туиквешко кој одгледува расни кучиња, обично волчјаци чинам ама мислам дека има и шарпланинци.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Prasaj kaj Melita vo Bruno Dog Shop ona ke ti najde e sega malku poskapo e
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
deXterche напиша:
Јас чував ротвајлер 2 години и не би ти го препорачал, тоа куче познава 2-3 души, се друго чорба :nesum:А и шарпланинците не се нешто поарни, ќе ти скапе во кафез (лом прават по двор како што се огромни, цвеќа ова она заборави ако немаш кафез). Сите пузавци пораснати по 12-13 метра ги изгриза од корен во викендицата:nesum:
Не мислам да го затворам во бокс(кафез...~) туку да го пуштам слободно или да го пуштам долж ранчот на сајла...И нема гајле за цвеќиња :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
pearl напиша:
За каков кафез станува збор? Да не мислиш на куќарка?
Таков ѕвер во куќарка хехе...ма кафез(бокс де) како оние во зоолошка, да има простор оро да игра :toe:
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Poznavam edni sto imaa 2 ili 3 para sarkovci a mislam i deka eden int kinoloski sudija vecer ke pomine od rabota pa ke gi prasam i ke ti pisam private mail so info bidejki sarkovci so pedigre se teski za naogjnje generalno. (standardite se strasni vo najmala raka)

Kako i da e koga si se resil za sarko bidi na cisto deka sakaat mnoogu vnimanie i poprilicno se skapi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom