Верувај во наука или слушај ме што ти зборувам, не гледај што правам

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.261
Поени од реакции
18.079
  • Ми се допаѓа
Reactions: 831
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.261
Поени од реакции
18.079
Науката е полна со фејк и корумпирани научници, дури и во најелитните институции.

Ова треба да биде голем скандал, но тешко дека ќе го видите во мејнстрим медиумите кои 'веруваат' во наука.

 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.261
Поени од реакции
18.079
Само 58% од научниците веруваат дека постојат два полови :pos:

Ова е моменталната состојба со науката.

The difference between sex and gender has become an increasingly incendiary topic as activists, scientists and politicians all debate the terms and the implications they have for policy.

But a survey of almost 200 scientists at British universities, conducted by The Telegraph and Censuswide, found 58 per cent of respondents think sex is binary, except in rare cases such as intersex individuals.

However, almost two thirds of scientists (64 per cent) said gender was fluid, while 22 per cent said gender is binary, and 14 per cent gave no answer.

 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.261
Поени од реакции
18.079
Огромниот број на лажирани научни студии ја примора една од најголемите издавачки куќи Wiley да затвори уште 19 журнали, покрај претходно затворените 4.

И не се единствени и други издавачки куќи го прават истото, затоа што се работи за огромен број на научници кои прават некаков вид на измама.

Flood of Fake Science Forces Multiple Journal Closures

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.131
Поени од реакции
39.821
Све што е наука од 2010та навака дефинитивно треба да се прегледа добро.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.261
Поени од реакции
18.079
Добар предлог за да се исчисти науката од измами, фалсификати и корупција. Како што му се плаќаат награди на етички хакери за да пронајдат проблеми во софтверот, така да се плаќаат награди за откриени измами во науката. Текст од Nature.

Pay researchers to spot errors in published papers
Borrowing the idea of ‘bug bounties’ from the technology industry could provide a systematic way to detect and correct the errors that litter the scientific literature.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom