Веридба, да или не?

Член од
16 декември 2017
Мислења
14
Поени од реакции
13
Дали тоа јас прочитав дека жени деградираат жени во името на традицијата? :zloo:

Фино.

Не правев веридба. Модерна сум што да ви кажам. Амин for that.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.698
Поени од реакции
18.379
Дали тоа јас прочитав дека жени деградираат жени во името на традицијата? :zloo:

Фино.

Не правев веридба. Модерна сум што да ви кажам. Амин for that.
Дуплите корисници ретко прават веридби.
 
Член од
16 декември 2017
Мислења
14
Поени од реакции
13
Дуплите корисници ретко прават веридби.
Фала, добро ве најдов. :vozbud:

Дуплите корисници често прават веридби. Не си ги научиле грешките од минатото. А ти? Како уникатна форма на корисник? :pos:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.698
Поени од реакции
18.379
Фала, добро ве најдов. :vozbud:

Дуплите корисници често прават веридби. Не си ги научиле грешките од минатото. А ти? Како уникатна форма на корисник? :pos:
:unsure:

Колку акаунти имаш до сега, си броела?
 
Член од
16 декември 2017
Мислења
14
Поени од реакции
13
И јас. :sneaky:[DOUBLEPOST=1513520121][/DOUBLEPOST]
:unsure:

Колку акаунти имаш до сега, си броела?
Да. Бројка до 2. Еден од 2010. Не го користам, оти не знам на кој меил сум регистрирана. Пасворд, што е тоа?

Уствари бројка од 3. Ако се важи друг форум.

Благодарам за гостопримството. Поласкана сум. Хахха.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.059
Женско што не се однесува по некои општествени начела и правила за како треба женско да се однесува и што да прави по редослед во живот = ороспија/распуштена/инат/тежок карактер.
Најлошо е што вакви коментари се иам изнаслушано во животов повеќе од женски особи, отколку од машки.
Жално е што сеуште постојат личности што навистина го мислат тоа, а уште пожално е тоа што тие личности се моја генерација или уште помлади.

Еве, личен пример: не правев ниту веридба, ниту свадба и после четири години брак сеуште има некој од другариве што ќе праша "А, сега свадба ќе правите?".

21 век!
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.088
Поени од реакции
15.779
Жално е што сеуште постојат личности што навистина го мислат тоа, а уште пожално е тоа што тие личности се моја генерација или уште помлади.

Еве, личен пример: не правев ниту веридба, ниту свадба и после четири години брак сеуште има некој од другариве што ќе праша "А, сега свадба ќе правите?".

21 век!
Ти не си во бρаκ чим не си пρавела фешта κаκо што дρугиве саκаат.
И ова го иам слушнато.
Да се чудиш и паκ да не ти се веρува.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.857
Поени од реакции
6.494
Еве, личен пример: не правев ниту веридба, ниту свадба и после четири години брак сеуште има некој од другариве што ќе праша "А, сега свадба ќе правите?".

21 век!
И 25 век да сме пак ќе ги има таквите особи со такви традиционални сфаќања без разлика дали се граѓани или селани, Скопјани или провинцијалци, повеќе или помалку образовани, ситуирани или сиромашни, како и без разлика на возраста !
Јас познавам луѓе во моето опкружување кои и кредити имаат подигано па дури и се имаат и по други луѓе позајмувано само за да направат што е можно пограндиозни веридби и свадби т.е. да се покажат пред народ демек имале и биле модерни (според нивните сфаќања на модерност) !
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.460
Поени од реакции
5.236
И јас не би правела ни свадба и веридба, све тоа ми се глупости што само одземаат пари и време. Година, година ипол, две, траат тие дешавки дур да напраиш веридба и свадба, а за тоа време можеш дете да родиш и мебел да си купиш или кола за тие пари.

Лошото е што фамилијата прави притисоци дека треба да правиш некои работи на некој начин. Така последно, ги собравме родителите за да ги известиме дека си дадовме прстен, и според неговите родители тоа беше давање збор (кои сеуште очекуваат веридба), а според моите родители беше веридба (очекуваа давање злато). И тие и тие направија проблем од ништо. Нормално дека и јас не ги знаев традициите за да им кажам што да не очекуваат однапред.

На крај сите се половично задоволни зошто имаат некакви очекувања. Најверојатно ќе треба и свадба да правам, за да не биде разочарана фамилијата.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.538
Поени од реакции
4.863
И јас не би правела ни свадба и веридба, све тоа ми се глупости што само одземаат пари и време. Година, година ипол, две, траат тие дешавки дур да напраиш веридба и свадба, а за тоа време можеш дете да родиш и мебел да си купиш или кола за тие пари.

Лошото е што фамилијата прави притисоци дека треба да правиш некои работи на некој начин. Така последно, ги собравме родителите за да ги известиме дека си дадовме прстен, и според неговите родители тоа беше давање збор (кои сеуште очекуваат веридба), а според моите родители беше веридба (очекуваа давање злато). И тие и тие направија проблем од ништо. Нормално дека и јас не ги знаев традициите за да им кажам што да не очекуваат однапред.

На крај сите се половично задоволни зошто имаат некакви очекувања. Најверојатно ќе треба и свадба да правам, за да не биде разочарана фамилијата.
Свадба знае и ОК работа да е...една голема журка...Ја им реков на моите јас правам журка а вие свадба. И така бидна они правеа свадба со старите и фамилија во јас после 3 дена журка за другари и колеги и млади роднини. Башка Башка стари и млади :) Супер си пројдов...се на се 10 дена по 1-2 сати дневно ми требаше се да организирам. Плус и пари сите ми дадоа и се ми испадна гага. За 2 недели комплетно организација и одржување на 2 „свадни“ со по 50 луѓе со сите марифети...финта ми беше што ја турив свадбата за стари во работен ден за лесно да најдам ресторан а за млади во бар во петок мислам дека беше. Плус и црква и матично се наоѓа лесно термин сред работна недела. Друга финта е ако некој сака нешто...на пример торта или букет сам нека си го купува не ни бирај не ни гледај не ни прашувај...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom