Велигденски јајца

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Сакам да пробам со темпери да исшарам вакви јајца




и со цветчиња и хулахопки вакви :icon_lol:


Што ќе испадне од моиве замисли ќе видиме сабајле во 4 :vozbud:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Ќе може ли некој што е искусен во шарањето на јајцата со салфетка детално да ми објасни како тоа се прави? Може ли да се извапцаат прво јајцата па да се стави шарата од салфетката? Би сакала да знам чекор по чекор како се прави тоа.
http://kindergartenideas-sofia.blogspot.com/2011/04/decoupage.html
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Еве го моето првенче, денес го направив :) Не е баш најубавото јајце на светот, ама со оглед на тоа дека сум јас антиталент кога треба нешто со раце да се направи, мислам дека е добро.
Утре ќе направам уште :) 130412-2109.jpg
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146

Еве ги моите овогодинешни Велигденски јајца :pipi:
Cool@ дај слика од твоите со вратоврска, да видиме како излегле.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Македонка, ептен ти се убави!!! :) Уф, пак се фаќам за работа... :)
 
Член од
2 април 2012
Мислења
144
Поени од реакции
133
И дадов идеа на мајка ми за јајцата со салветка, но ми кажа дека имаат премногу работа. Таа ги вапца пред изгрејсонце во Четврток, па нема да стаса сите да ги ишара. Ај кога ќе си одам во сабота ќе и помогнам, и ќе постирам сликички. Инаку кај нас стандард веќе 3 години е бојата што се прелева, незнам како да ви објаснам како изгледа, но ќе ви постирам. :)
мислиш со желатинска боја?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.180
Поени од реакции
16.039
Абе дечки, се тоа убаво шарени јајца, ама се знае какви јајца треба да се вапцаат за Велигден.
Ако сакате да ја искажете вашата уметничка страна тоа може секој ден од годината да го правите :pipi:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Абе дечки, се тоа убаво шарени јајца, ама се знае какви јајца треба да се вапцаат за Велигден.
Ако сакате да ја искажете вашата уметничка страна тоа може секој ден од годината да го правите :pipi:
Aбе ако реално гледаме, самиот чин на вапцање јајца е пагански :)
Не е важно, битно е да се дружиме, и тоа, за празник да се дружиме :)
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Aбе ако реално гледаме, самиот чин на вапцање јајца е пагански :)
Не е важно, битно е да се дружиме, и тоа, за празник да се дружиме :)
Вапцање јајца пагански чин? Дај не лупетај жити се. Порано се фарбале само јајца во црвена боја која има симболика на победа. Нејзиното значење на овој голем Христијански празник е дека Господ Исус Христос со своето воскресение ја победил смртта. Црвената боја ја претставува божјата сила и моќ, а воедно ја симболизира и христовата крв, која Исус ја пролеал на крстот за спасение на сите луѓе на земјата. Така, бојата на јајцето потсетува на крвта Христова и спасението.
Инаку сега се фарбаат јајца во сите бои од помодарство.
 
H

HITCH

Гостин
Ние вапцаме само црвени. Некои со шари, некои без, ама важно да се црвени.
--- надополнето: 14 април 2012 во 23:46 ---
Моите за малку ќе испаднеа вакви, бојата ме зезна малку. Среќа имав оставено на страна без шари. Џабе ги доуништив хулахопките. :pos: Лом ми се рацете од бојата, никако не можам да ја исчистам... :)
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Кој ќе вапца јајца годинава? Може и за тоа да отвориме тема за гласање па да видиме чии јајца се најубави? :pipi:
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.548
Поени од реакции
34.866
Како и секоја година така и оваа година ќе се вапцуваат јајца.
Вапцувањето јајца ми претставува задоволство, експериментирање со бои и техники, секоја година нешто ново, нешто поразлично од предходните. Веќе се наоружав со бои, салфети, кристали, светки и 300 чуда
Тема за гласање на најубави велигденски јајца е (y), ќе имаме можност да ‘‘украдеме‘‘ некој предлог:pipi:
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Кој ќе вапца јајца годинава? Може и за тоа да отвориме тема за гласање па да видиме чии јајца се најубави? :pipi:
Може да се отвори тема за гласање. Таман ќе собирам идеи уште од сега, за еден ден кога ќе станам супер домаќинка и кога ќе почнам да фарбам јајца за празников. И ќе гласам нормално за најубаво велигденско јајце!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom