Велешани не ја сакаат Топилницата во своја близина?

Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
И што кога ќе се признае грешката?!
Од Велес си. Сигурно си запознат со енормната бројка на луѓе кои останаа без работа. Лесно е да се каже да не се отвора, но со закопување на секирата, се закопаа и многу вработени таму. Треба да се донесе разумно решение, потребна е една добра дислокација.
И волкот сит, и овците на број.:)
Тие луѓе,ако се исполни она што се најавува,треба да добиваат пензија.
Значи,иако нецелосно,ќе бидат обештетени,нешто кое дислокацијата нема да им го донесе на луѓето засегнати од неа.
А празни пустелии,гледано од рамка на тоа колку загадува Топилница,нема.Македонија е земјоделска земја.
 

Таа

Утро
Член од
22 јуни 2008
Мислења
118
Поени од реакции
6
Се знае кои се условите за пензија. За жал, не сите ги исполнуваат.
Сепак мислам дека може да се најде место на кое може да се дислоцира. Не смее да се остави тоа туку така.
 

kusi

glory for man utd
Член од
12 мај 2008
Мислења
295
Поени од реакции
3
абе кој сакас до него да го загадува некој у прабо се лугето ставете се вие на нивно место а и тие што работеле таму нека размислад дали за бедна плата од 12000 би го уништиле животот на нивните поколенија
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
абе кој сакас до него да го загадува некој у прабо се лугето ставете се вие на нивно место а и тие што работеле таму нека размислад дали за бедна плата од 12000 би го уништиле животот на нивните поколенија
Вака им го уништуваат и без таа бедна плата од 12 000.:toe:
 
Член од
5 август 2006
Мислења
163
Поени од реакции
8
Не сум баш сигурен дека работниците кои работеа во топилницата зимаа бедна плата од 12 000. Во моментот кога ја затворија топилницата татко ми зимаше околу 17 000, а 5 години порано пред да дојде нов газда односно да почне да се краде зимаше плата околу 25 000 и плус додатоци а беше само обичен работник.Инаку во топилницата работеа околу 1500 работници а тоа не се малку откако се затвори околу 100 души успеаја да земат пензија меѓу кои и татко ми, некои од нив за жал починаа, но сепак тие што работеа во топилницата беа задоволни од парите што ги зимаа, сега и да се отвори нема никогаш да биде истото како што било ако воопшто се отвори затоа што мислам дека ќе има многу превирања, а за тоа дека топилницата загадувала точно е но сепак некои тоа го преувеличуваат и не се согласувам со нив.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Не сум баш сигурен дека работниците кои работеа во топилницата зимаа бедна плата од 12 000. Во моментот кога ја затворија топилницата татко ми зимаше околу 17 000, а 5 години порано пред да дојде нов газда односно да почне да се краде зимаше плата околу 25 000 и плус додатоци а беше само обичен работник.Инаку во топилницата работеа околу 1500 работници а тоа не се малку откако се затвори околу 100 души успеаја да земат пензија меѓу кои и татко ми, некои од нив за жал починаа, но сепак тие што работеа во топилницата беа задоволни од парите што ги зимаа, сега и да се отвори нема никогаш да биде истото како што било ако воопшто се отвори затоа што мислам дека ќе има многу превирања, а за тоа дека топилницата загадувала точно е но сепак некои тоа го преувеличуваат и не се согласувам со нив.
Затоа дислокација му е мајката,ама поблиску накај Грчка граница.:toe:
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
Ne ja sakame, pa se razbira deka ne ja sakame... Neka otidat vo Maca Ovcarova ovie sto sakaat da ja restartiraat da vidat kakvi posledici ima teska metalurska industrija srede naseleno mesto. Konecno po mnogu godini vo Veles polesno se dise i se namalija bolestite i vrodenite deformacii kaj novorodencinjata, i sega pak isto??? Ne bi rekla...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom