Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.304
Поени од реакции
18.132
Имам изработено флеш кој текст може да се уредува преку XML, но се јавува проблем со прикажување на буквите кои се на македонски јазик, т.е нив воопшто не ги ни прикажува, побарав по интернет и најдов дека ова треба да го внесам во кодот:

Код:
System.useCodepage = true;
но ништо не се промени, па прашањето ми е како да овозможам да се прикажуваат и кирилични букви чиј текст се пишува во XML.
Енкодингот има врска само во XML фајлот:
<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>

и би требало сите букви да се гледаат, само со фонт што го има системот, за да користиш фонт кој ти сакаш, тогаш мора Embed на карактерите.
 
Член од
5 август 2006
Мислења
163
Поени од реакции
8
Енкодингот има врска само во XML фајлот:
<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>

и би требало сите букви да се гледаат, само со фонт што го има системот, за да користиш фонт кој ти сакаш, тогаш мора Embed на карактерите.
Го имам поставено енкодингот, ист е како што го напиша и пак не го појавува тоа што го имам напишано на македонски со македонска подршка.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Треба во флешот ко ќе отвориш, на динамичкиот текст кој ти ги прикажува текстовите од ХМЛ-от, кога ќе го селектираш, оди на Properties > Character Embedding... избираш Cyrilic (убаво е да одбереш и од другите, Latin, Latin 1...) кои сметаш дека се можни.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.304
Поени од реакции
18.132
Го имам поставено енкодингот, ист е како што го напиша и пак не го појавува тоа што го имам напишано на македонски со македонска подршка.

Со Dreamweaver го снимаш XML фајлот или има излез од некоја скрипта PHP или ASP ?

Провери дали е снимен како UTF8, ако едитираш со нотепад сигурно е во тоа проблемот оти не снима како UTF фајл.
 
Член од
5 август 2006
Мислења
163
Поени од реакции
8
Треба во флешот ко ќе отвориш, на динамичкиот текст кој ти ги прикажува текстовите од ХМЛ-от, кога ќе го селектираш, оди на Properties > Character Embedding... избираш Cyrilic (убаво е да одбереш и од другите, Latin, Latin 1...) кои сметаш дека се можни.
Откако ги селектирав сега се појавува текстот, но се појавува како хиероглифи пак ништо не се чита.

--- надополнето ---

Со Dreamweaver го снимаш XML фајлот или има излез од некоја скрипта PHP или ASP ?

Провери дали е снимен како UTF8, ако едитираш со нотепад сигурно е во тоа проблемот оти не снима како UTF фајл.
XML-от го отворам преку visual studio и така го едитирам.

--- надополнето ---

Готово го средив, после измените во флешот и откако наново го снимав XML-от бидна работата, фала многу.
 
Член од
5 август 2006
Мислења
163
Поени од реакции
8
Имам проблем во поставувањето на линкови некако не ми успева, па прашањето ми е како да поставам линк во XML документот, документот го поставувам во следниов дел:

<menu>
<menuText>ПОЧЕТНА</menuText>
<menuColorOut>0xFFFFFF</menuColorOut>
<menuColorOver>0xCCCC66</menuColorOver>
<menuPath>pocetna.swf</menuPath>
</menu>
И сега линкот сакам да го поставам на местот на pocetna.swf со следнава наредба <a href .... > но не ми успева, послето се обидов на следниов начин index1.html, ниту тогаш не успеав, а сакав index1.html да е во друг фолдер и директно да се повикува пр. imeFolder/index1.html
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.304
Поени од реакции
18.132
Имам проблем во поставувањето на линкови некако не ми успева, па прашањето ми е како да поставам линк во XML документот, документот го поставувам во следниов дел:

<menu>
<menuText>ПОЧЕТНА</menuText>
<menuColorOut>0xFFFFFF</menuColorOut>
<menuColorOver>0xCCCC66</menuColorOver>
<menuPath>pocetna.swf</menuPath>
</menu>
И сега линкот сакам да го поставам на местот на pocetna.swf со следнава наредба <a href .... > но не ми успева, послето се обидов на следниов начин index1.html, ниту тогаш не успеав, а сакав index1.html да е во друг фолдер и директно да се повикува пр. imeFolder/index1.html
<menuPath>imeFolder/index1.html</menuPath>

а во флашот си го читаш и си го поставуваш како линк.

Не ти треба <a href ....
 
Член од
5 август 2006
Мислења
163
Поени од реакции
8
<menuPath>imeFolder/index1.html</menuPath>

а во флашот си го читаш и си го поставуваш како линк.

Не ти треба <a href ....
Не може пробував повеќе пати на секаков начин, некое друго решение постои ли?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.304
Поени од реакции
18.132
Не може пробував повеќе пати на секаков начин, некое друго решение постои ли?

Нема друго решение, ова супер функционира. Како го средуваш линкот во AS ?

Во AS 2 го читаш XML фајлот и му доделуваш на array sUrlLink и потоа му ги доделуваш на бутоните со


mcButton.onRelease = function(){
getURL( sUrlLink, "_self");
}
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
За претходното, хиероглифи ако ти покажува, пробај со некој друг фонт кој има кирилица. Многу фонтови (од тие дизајнерските) немаат. А системските (ариал, требушет, вердана, тајмс њу роман итн) имаат.

За линкот, сакаш да биде во динамички текст, или како дугме настрана?
 
Член од
5 август 2006
Мислења
163
Поени од реакции
8
За претходното, хиероглифи ако ти покажува, пробај со некој друг фонт кој има кирилица. Многу фонтови (од тие дизајнерските) немаат. А системските (ариал, требушет, вердана, тајмс њу роман итн) имаат.

За линкот, сакаш да биде во динамички текст, или како дугме настрана?
Динамички текст подобро ќе биде да е.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Пробај вака:
Код:
dinamicenText.htmlText = "<a href=\""+linkotOdXMLot+"\">Tekst za linkot</a><br>";
или може и вака:
Код:
var linkot:String = "<a href=\""+linkotOdXMLot+"\">Tekst za linkot</a>";

dinamicenText.htmlText = celTextOdXMLot+"<br><br>"+linkot;
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Може некој да ми ќаже за што служи алатката каде што се внесуваат keyword во dreamviewer? Дали тоа има врска со гугл и сл..

--- надополнето ---

и уште нешто, ова ми е поважно што да правам кажете, на гугл хром бојата ми е една, на мозила дречлива е целата скрос друга :S. Како да ги изедначам?
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Има врска и тоа не само со Google туку со сите Search Engines. :)
Значи грубо кажано клучните зборови се само тагови кои го „опишуваат“ твојот сајт односно содржината и значењето на твојот сајт, али покрај тоа клучните зборови се дел од Search Engine Optimization.
Значи од нив (и од други фактори) зависи рангот на твојот сајт кај пребаруавчите, а еве и еден графички прикаказ (со приближна точност) за структурата на рангирање на Search Engine-ините.


  • 24% Trust/Authority of the Host Domain
  • 22% Link Popularity of the Specific Page
  • 20% Anchor Text of External Links to the Page
  • 15% On-Page Keyword Usage
  • 7% Visitor/Traffic & Click-Through Data
  • 6% Social Graph Metrics
  • 5% Registration & Hosting Data

Еве ти една тема за SEO оптимизација, а исто така можеш и на Google да си разгледаш повеќе детали доколку те интересираат. :)
_____________________________________

Едит: Дур сум го пишувал постот си прашал уште нешто...
Значи за второто прашање, не сум многу по дизајнот затоа и неможам многу да ти помогнам, но мислам дека ти треба Cross-Browser Compatibility Solution. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom