Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
да прашам уште еднаш дали некој знае како да инсталирам
php MySQL apache на мојот web сервер

бидејќи нема инсталирано од самиот хост
дали може јас да инсталирам
(имам само FTPинфо од хостот)

:nesum:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Нека биде ова тема наменета за сите проблеми од областа на маркап јазикот HTML и јазикот за форматирање на HTML елементите -CSS.

Да го постирам мојот проблем:

Не можам да најдам на нет пример за стилиризирање на chekbox-овите.
Не може со css да стилизираш чек бокс. Само со јава сцрипт, со замена со слики.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Не може со css да стилизираш чек бокс. Само со јава сцрипт, со замена со слики.
Со напомена дека некои јава скрипти имаат багови... треба да се внимава и добро да се провери стилизиран чек бокс како работи (во сите прелистувачи), пошто можи да се случи на 3-4 кликања да остани кликнат, а да не е чекиран.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Со напомена дека некои јава скрипти имаат багови... треба да се внимава и добро да се провери стилизиран чек бокс како работи (во сите прелистувачи), пошто можи да се случи на 3-4 кликања да остани кликнат, а да не е чекиран.
Па добро јас мислев на кастом скрипта со оглед дека и не е толку сложено.

Треба само да ги следиш кликањата на сликите и да ги пренесуваш како валуес на правите чек боксови кои се скријани со display:hidden;
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Па добро јас мислев на кастом скрипта со оглед дека и не е толку сложено.

Треба само да ги следиш кликањата на сликите и да ги пренесуваш како валуес на правите чек боксови кои се скријани со display:hidden;
и да променуваш слика на секој клик...

Баг: кога ќе кликнеш на текстот до чек боксот (да неречам сликата со јаваскрипта) нема да се чекира боксот. Во стандардниот чек бокс, тоа е возможно.... и уште неколку ситници што можат да се сретнат при користењето на скриптите, мада не е тоа страшно, особено ако се работи на сајтови за сопствена употреба.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Чек боксовите ќе бидат неактивни само треба да го променам бордерот.
Видов дека ова не може да се постигне во CSS значи ќе треба да креирам некоја JavaScript функција koja ќе се повикува на onLoad евентот.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
да прашам уште еднаш дали некој знае како да инсталирам
php MySQL apache на мојот web сервер

бидејќи нема инсталирано од самиот хост
дали може јас да инсталирам
(имам само FTPинфо од хостот)

:nesum:
Прашај дали веќе има инсталирано, а ако нема заборави на тој сервер ... ти сам НЕможеш.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
^
нема инсталирано

многу луѓе ми рекоа дека можам да инсталирам но има голема работа после со подесување на пермисии и ако не го средам добро серверот ќе биде многу ранлив ...


П.С. дали може сега хостот да ми ги инсталира овие работи?

фала многу :smir:
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
^
нема инсталирано

многу луѓе ми рекоа дека можам да инсталирам но има голема работа после со подесување на пермисии и ако не го средам добро серверот ќе биде многу ранлив ...


П.С. дали може сега хостот да ми ги инсталира овие работи?

фала многу :smir:
Сите тие многу луѓе веројатно ќе добијат Нобелова награда ако го споделат своето знаење за инсталација на софтвер, сервиси и сл. преку FTP пристап.
А тоа дали може мораш да ги прашаш нив ... впрочем напиши на кој сервер хостираш можеби некој има искуство со нив. На која платформа е хостингот ... сигурен си дека немаш php поддршка? Дали си проверил?
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
да прашам уште еднаш дали некој знае како да инсталирам
php MySQL apache на мојот web сервер

бидејќи нема инсталирано од самиот хост
дали може јас да инсталирам
(имам само FTPинфо од хостот)

:nesum:
Ej a da si go smenis hostot najdobro ke bide i odberi nekoj asalen host kaj sto imas sve a ne nekoj vakov amaterski da se macis sve sam da instaliras i pak nema da bide toa toa smeni go hostot zakupisi od nekoja dobra firma imas mn i toa ne skapi pozz:toe:
 

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
Mi treba pomosh,Kako da napravam ,so sto da napravam login na site? So koj programi i takvi alatki mi treba za da go napravam ova i kako? Baram celosno objasnuvanje na ova ako moze? Fala mnogu:)
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Mi treba pomosh,Kako da napravam ,so sto da napravam login na site? So koj programi i takvi alatki mi treba za da go napravam ova i kako? Baram celosno objasnuvanje na ova ako moze? Fala mnogu:)
Со PHP и MySQL :)

Значи палиш нотепад, куцаш PHP код за логирање/регистрирање и после правиш конекција со базата.

Е сега, за вакви ствари ти треба и Captcha за анти спам, исто така ти треба добра структура на базата за да иде се како подмачкано.

Ако се разбираш во PHP значи вака идеш... правиш сајт за регистрирање кој ќе запишува во база, после тоа, кај делот за логирање, исто така со PHP... правиш форма за внесување на корисничко име и лозинка, потоа проверуваш во база дали постои таков корисник со таква лозинка и ако постори креираш сесија и пичиш, ако не постои ондак јавуваш ерор дека таков корисник не постои или дека внесената лозинка е грешна.

Внимавај на овие работи, у никој случај не користи GET метод, прави валидација на податоците и користи барем md5 енкриптација.

Тоа е целата процедура, незнам колку ме разбра. :)
 

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
Ukapirav:) ama codot i toa u baza kako so da napraam:S
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ахх друже, ако сам незнзаеш, ондак тешко дека некој ќе ти се нафати за чиста мира да ти го склопи целиот сајт.

Не е којзнае колку тешко, ама тупење мозок е, башка тоа е ранлив дел, мора да се внимава и на детали, мал пропуст може голема беља да ти направи.

Друга ствар е тоа што во останатите фајлови каде што сакаш да имаат пристап само регистираните членови ќе мора да ја поврзеш сесијата. :/
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
Имам проблем со вметнување на ТТФ фонт во хтмл при што фонтот нормално да не се чита од пц-то на корисникот туку од самиот сервер

јас го правам ова:

ЦСС
Код:
@font-face
{
font-family: "VIVALDII"; 
src: local("Lucida Grande"),
url("http://www.xxxxxxxx.com/VIVALDII.ttf")
format("TrueType");
}  

#
p.style1{
#
font: VIVALDII;
#
}
и во хтмл
HTML:
<p class="style1"> ..... </p>
И ова на ми помага.... решение?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom