Ваш омилен филозоф

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Гледаш како знаеш.
Волфенштајн е не е Битгенштајн , ееееее Стале Попов и Г*у*о*о дете.
И не заборавај мантра
Ошо,Ошо,Ошо
Ошо,Ошо,Ошо
Ошо,Ошо,Ошо
три пати на ден , додека не почнеш да с***ш после пауза правиш.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.667
Поени од реакции
11.699
На Платон му нема рамен!!!:nesum:
А од Ниче поискрен и по директен нема:nesum:
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Јас мислам дека беше у Египет.
 
S

smart ass

Гостин
витгенштај дете...логичко филозофски трактат.

ОШШШОО аххх..
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ова се луѓето кои што имаат оставено впечаток врз мене, и сето мажи бре ниедна паметна жена да се немало :icon_lol:, се зезам ама вистината е таа :icon_lol:. Ќе ги ставам со англиска транскрипција затоа што некои од нив тешко се преведуваат, или ги немаат преведено официјално како би звучело на македонски. Некои од нив не ги класифицираат во филозофи но според мене сите се, и да контрадикторни се едни со други во некои полиња и тоа е добро затоа што има повеќе страни на едно нешто и различнo размислување. Ајде доста е еве ги:

David Icke, L. Ron Hubbard, Bill Hicks, Eckhart Tolle, Jacque Fresco, Jiddu Krishnamurti.


:toe:.
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
Фридрих Вилхелм Ниче поради критичноста и поради тоа што е единствениот кој дава слика на реалноста од неговото време која сеуште и во денешното општество за жал е иста
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
22
Поени од реакции
8
Рене Декарт -мислам значи сум. Досега ниеден филозоф не ми изгледал доволно убедлив во своите теории (филозофии) Секогаш сум бил со мала доза на сомневање. Но како што Декарт ќе рече: "Што и ако постои таков зол демон? Тој би можел да ме измами во поглед на сите можни содржини на моето мислење, но не би можел да ме измами во поглед на вистината дека мислам! Може да мислам дека седам, дека јадам,дека пијам, дека читам...а сепак да се лажам во секоја од тие мисли ; но никако не можам да мислам дека мислам , а да не мислам!" Тука следува познатото негово "Cegito ergo sum" - мислам значи сум. Сум го сакал Декарт највеќе ради ова. Со овој збор тој создава една цврста подлога во филозофијата што предходно ја немаше. за да се изгради стабилна куќа таа мора да се потпира на цврсти темели , што овде значи , на Декарт :)
 
Член од
17 јуни 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Не толку познат филозоф, колку што e духовен учител
- Eckhart Tolle
Кога веке го спомнуваш Eckhart Tolle, тоа значи дека ја имаш прочитано книгата moc sadasnjeg trenutka. :)
--- надополнето: Jun 18, 2011 12:11 PM ---
Никогаш нема да има подобар филозоф од Исус Христос ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom