Вашите омилени гитаристи

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
LouWeed напиша:
ете дека ние свиреме панк енд ролл...................:pos: :pos: :pos: :baeh:
Според тие траките што ми ги даде да ги чујам, сигурно не свирите Поп-Рок, ниту класичен рок, нор метал оф ани кајнд..

тоа беше баш дефинитивно некој си панк анд самтинг...

али еве ти кажи стручно, што свирите?
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
moTaro напиша:
1. Joe Satriani (Комплетен и Мелодија и Техника иако техниката му е нешто послаба страна но overall No1 За мене Професор)

2. Steve Vai ( Alien, ученик на Joe Satriani и пример како ученикот го надминал професорот во секој поглед. Неверојатен Шоу мен додека свири со инструментот ГОСПОД)

3. John Petrucci (Неверојатен техничар можеби и најдобар од сите како и мелодичар но му фали шоу во неговото презентирање)

4. Yngwie Malmsteen (Неверојатна техника, но задржан само на еден стил, префрлање на класика на свирење гитара арпеџија совладани до лудило)

5. Frank Gambale (Најчудните разложени акорди ќе можете да ги чуете токму од овој фраер)

и уште многу други , али тука се бараа Топ 5
a kaj e kirk be?!
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
OK malce e ''rano'', ama top 5 guitarricista za mene se:

1. the one and only-KIRK HAMMETT :music3: :music3: :music3: ( metallica)
2. Joe Satriani
3. John Petrucci-Dream Theater
4. Angus Young-AC/DC
5. Dimebag Darrell R.I.P.-Pantera/Damageplan
6. Zakk Wylde-Ozzy Osbourne/Black Label Society
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
kiro hametovski напиша:
Кирк друже морам да те разочарам ама далеку е од гитарист.
Типот има проблеми да погоди солажа во кој тоналитет е. Нема речиси никаква техника. Секоја чест на Металика како бенд ги сакам, и кирк е ок бендовски земено, ама никогаш не би гласал за него као најбољи гитарист.
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
затоа што има примери каде што цел бенд рока у D Major, а кирк хамет пичи солажа у C мајор..... Ступид, башка што звучи неакдеватно, тој тоа пробува да го замаскира со брзина, која што исто така не му е баш некоја јака страна.

Јебига, едноставно нема шанси да биде меѓу топ 100 а не у топ 5 според мене:)
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
ni vo top 1000 kamoli pak vo top 5. :)
Samo Malmstein be luge :) :music3:
mislam tipceto e genij. od cela grupa toj komponira, pisa lirici, sviri gitara, sviri bas, i takamu natamu. tipceto pravi solazi vo edna pesna kolku sto ima kaj nekoi grupi solazi vo cel album. :music3:
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
добро ви ги ценам мислењата ама сепак од сите топ листи што сум ги видел кирк е во првите 20
 

Kajgana Shop

На врв Bottom