Вашите искуства со пракса во компанија

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Јас бев во една од нашите банки, меѓутоа, имав можност да појдам во експозитура што ми помогна одблиску да ги научам работите кои ги работат банките во секојдневните трансакции со клиентите. Не се жалам, имав почит од страна на сите вработени, ме третираа како да сум дел од нив. За еден месец имав шанса да се запознаам со програмот со кој работеа во банката, да куцам налози, да внесувам апликации за регистрирање на клиент, да отварам и затварам трансакциски сметки, да издавам платежни и кредитни картички, да правам проверка на состојба на трс на клиент, да ги научам програмите и условите за штедење, при крајот имав шанса да научам нешто и за кредитите, на пример лимит во зависност од вработувањето, кредитно рационирани граѓани, типови на кредити и слично. Иако мислам дека тоа не е којзнае какво достигнување, како за прва година ми беше таман, имав потполна слобода и доверба од страна на сите вработени, бидејќи работев одговорни работи и трансакции позади кои стои одговорност од страна на вработениот. Да не испадне совршено исто научив како се пие кафе во средина на работно време, како се префрла работата на инфериорниот од страна на тебе, што и не е чудно кај нас, ама се на се убаво поминат месец на пракса :)
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
Оти сум хотелско-туристичка , праксата е неиздвојлив дел од учењето. Сум бил во неколку хотели овде во Гевгелија и тоа на повеќе работни места , од келнерски офис , кујна , рецепција и т.н. Шо да кажам , во глобала не ни даваат тешка работа и не претставува проблем. Многу поважно во праксата е тоа што ќе ја осетите работната клима на лице место , хиерархиска подреденост , начин на управување со вработените , работни навики , справување со проблемски ситуации на лице место и т.н. Значи тие некои елементи се многу поважни од самата работа и можат да ве научат да бидете пофлексибилни во иднина.
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
120
Поени од реакции
20
Јас бев во една од нашите банки, меѓутоа, имав можност да појдам во експозитура што ми помогна одблиску да ги научам работите кои ги работат банките во секојдневните трансакции со клиентите. Не се жалам, имав почит од страна на сите вработени, ме третираа како да сум дел од нив. За еден месец имав шанса да се запознаам со програмот со кој работеа во банката, да куцам налози, да внесувам апликации за регистрирање на клиент, да отварам и затварам трансакциски сметки, да издавам платежни и кредитни картички, да правам проверка на состојба на трс на клиент, да ги научам програмите и условите за штедење, при крајот имав шанса да научам нешто и за кредитите, на пример лимит во зависност од вработувањето, кредитно рационирани граѓани, типови на кредити и слично. Иако мислам дека тоа не е којзнае какво достигнување, како за прва година ми беше таман, имав потполна слобода и доверба од страна на сите вработени, бидејќи работев одговорни работи и трансакции позади кои стои одговорност од страна на вработениот. Да не испадне совршено исто научив како се пие кафе во средина на работно време, како се префрла работата на инфериорниот од страна на тебе, што и не е чудно кај нас, ама се на се убаво поминат месец на пракса :)
Во која банка е таквата добра пракса :)
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
84
Поени од реакции
12
Дали некој бил на пракса во НБРМ... Има отворено на економски за аплицирање, планирам да аплицирам, па ме интересира ако некој бил, да ми каже што и како е :)
 

JocikA

The red one
Член од
24 јуни 2008
Мислења
109
Поени од реакции
28
Jugohrom Ferroalloys лани од Април до Мај. Пред се научив доста од вработениот инженер кој беше задолжен да ме шета низ фирмата и да ми го објасни целиот процес. Научив и дека менаџерскиот тим кој е заинтересиран за профит, не е заинтересиран за професионална дообука на вработените кои работат по технологија од 70-тите и знаење од искуство. Научлив дека после ручек важно е да се помине во секоја канцеларија на кафе и ракија, научив дека луѓето се себични и завидни а навидум љубезни. Жално е фабрика која е единствена од овој тип за цела југоисточна европа полека згаснува затоа што има алчен менаџерски тим, и наместо да го зголеми производството, ги зголеми вработувањата на пријателска и партиска база за административците додека работниците кои се на печките и одржувањето се со просечна старост од 50 години.
 
К

командо

Гостин
Jugohrom Ferroalloys лани од Април до Мај. Пред се научив доста од вработениот инженер кој беше задолжен да ме шета низ фирмата и да ми го објасни целиот процес. Научив и дека менаџерскиот тим кој е заинтересиран за профит, не е заинтересиран за професионална дообука на вработените кои работат по технологија од 70-тите и знаење од искуство. Научлив дека после ручек важно е да се помине во секоја канцеларија на кафе и ракија, научив дека луѓето се себични и завидни а навидум љубезни. Жално е фабрика која е единствена од овој тип за цела југоисточна европа полека згаснува затоа што има алчен менаџерски тим, и наместо да го зголеми производството, ги зголеми вработувањата на пријателска и партиска база за административците додека работниците кои се на печките и одржувањето се со просечна старост од 50 години.
А пази, Југохром - железара, е "единствениот" извозник во Македонија... :tapp: а ете си видел како се работи...
 
Член од
20 ноември 2011
Мислења
49
Поени од реакции
2
Ako mozete da mi kazete kako odi procedurata,prvo se popolnuva upatnicata pa posle se aplicira na konkurs za praksa,ili prvo treba da ti odobrat da odis vo nekoja kompanija pa posle ja zaveruvas uatnicata??Ve molam nekoj ako znae neka pise.Fala odnapred :)
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Некој бил на пракса во нашиве ТК оператори, па да сподели искуство? :)
 

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
Бев во Фх3х на пракса, конечно влегов таму каде што сакав да работам за 3Д. Првите 3-4 дена беше супер, влегов со малце знаења во Maya, и искрено очекував да има професионален тренер за обука или нешто. После се покажаа сите со вистинско лице, пошто многу работи незнаев, и ако не прашаш нема да знаеш, Ги прашував тие дечките што работат таму и што се погоре, ќе дојдат, ќе видат и после ќе ми кажат, абе има туториали тука може да видиш што како, немам време, а таму ништо не прават, се смеат, урлаат, а нема време? И си отиде, после така два три пати.

Мене најискрено ми пукна филмот, кур ги боли за тебе, потпишав договор за обука, а ништо од тоа не добив. Пак викнав, и друго ги прашав, истото ми го рекое, и на крај им реков во Фаца, добро бе дете, дојдов тука да научам нешто, на обука, ако сакав да гледам туторијали, можев дома да седам, а не тука да гувам 8 саати и ништо од кога сум тука 2 месеци. не научив.
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.604
Поени од реакции
2.655
Лани од 10ти Август до 10 септември во скопски пазар, искуство одлично, работа на големо професионално ниво, бев во финансии и сметководство. Научив многу работи за тоа како функцонира една успешна компанија , како се поставени хиерархиските односи меѓу сите вработени,како еден директор треба да постапи во одредена ситуација што е многу битно за мене како студент на смер менаџмент. Други битни работи што се учат се читање на фин. извештаи нивно анализирање и донењување права одлука во право време, начнот на размислување на еден менаџер, и се околу сметководството.
Бев и 3 дена во маркетинг тоа е малце време но колку толку увидов како е и може да кажам дека е мн поинтересно таму него во финансии, далеку по креативно по динамично не е монотоно што е мн битно за мене.
Вработените беа на едно многу високо професионално ниво и коа грешев знаеја како да постапат ме мотивираа ми укаживаа како треба,на еден начин како треба да се постапи со еден практикант кој допрва треба да влезе во светот на бизнисот.

Едно ризиме во кратки црти, се на се едно многу големо и значајно искуство кое ми помогна да осознаам многу работи како функционира една голема компанија да се научат неко работи кои на факултет не се учат.
Без добра теорија не бива добра пракса!
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Бев во ХЕЦ Тиквеш на пракса. Нема многу технички персонал,ама тие малку што се таму се љубезни и максимално коректни. Хидроцентралата работи просечно по 2-3 часа дневно,ама може да се научи многу работи за конструкцијата,подсистемите,инсталацијата,управувањето и др.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Momentalno sum vo NLB na praksa, odlicno mi e, nauciv mnogu raboti, setiranje na serveri, instaliranje na bankarski programi i sistemi za zastita, kontrola i monitoring na expozituri itn itn mi objasnija mnogu nejasni raboti... Site se uctivi, kulturni, sto i da gi prasam mi objasnuvaat, ne mozam da se pozalam ednostavno :) Ako si zainteresiran da naucis, ke naucis mnogu, ako si dojden samo da tepas vreme, samo ke ti pominuvaat saatite.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Momentalno sum vo NLB na praksa, odlicno mi e, nauciv mnogu raboti, setiranje na serveri, instaliranje na bankarski programi i sistemi za zastita, kontrola i monitoring na expozituri itn itn mi objasnija mnogu nejasni raboti... Site se uctivi, kulturni, sto i da gi prasam mi objasnuvaat, ne mozam da se pozalam ednostavno :) Ako si zainteresiran da naucis, ke naucis mnogu, ako si dojden samo da tepas vreme, samo ke ti pominuvaat saatite.
И јас сум задоволен од Тутунска што се однесува до тој дел, учтивоста и споделувањето на знаењето.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Бев во Seavus цел јули месец. повеќе беше како курс отколку пракса. Имавме усовршување на програмски јазик С, оптимизација на код и имплементација во embedded системи, поврзување на 7 сегментни дисплеи, тастатури и LCD дисплеи. Имавме и да изработиме мало проектче - вградлив систем. Хардверот ни беше понуден од компанијата, а ние требаше да смислиме како истиот да го поврземе со софтверот кој требаше да го напишеме. Уште да имав завршено 3 година и се ќе беше супер. Половина месец се обидував да им објаснам на предавачите и „инструктори“ дека сум втора година и апсолутно ништо не знам од таа тема. Предавањата, откако почна embedded делот, ми беа научна фантастика и не можев никако да се поврзам. Во тој период се посветив на македнските портали и бев запознаен со црната хроника од Македонија и регионот. Секојдневно го надоградував моето познвање за педофилијата, чедоморството, апсурдните убиства итн итн. Битно беше климатизирано, имав PC, имаат убаво бифе, а на крај успеав и поектот да си го завршам. :)
+ Научив да оголувам тенки жици со клешти, да лемам... :pos:
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
одеф на пракса во БТВ 1 месец со полно работно време (за тие шо незнат>Битолска кабелска телевизија), значи поминаф фкрај јако и дури бев вбаза и дур беф на терен, за учење се учи многу, се качуваф по бандери и уште шо не друго... поддршка за корисници имаше од 09:00ч до 17:00ч (дежурните останваја до 20:00ч), ко ќе пријавеа корисниците проблем одма одевме, најчести проблеми по дома беа конекторите(истргани, откорнати) и чатпат по некој сплитер пред расипвање... btw предходно имаф малце искуство со кабли, конектори, такви работи и убо ми дојде праксата. едноставно се подусовршиф
 

Kajgana Shop

На врв Bottom