Вашето омилено јадење

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
1. Морска храна
2. Тестенини
3. Фаст Фуд
4. Бурек, сарма, грав, кроасани
5. Сладолед, чоколадна торта
6. Овошје
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
прво и основно:Скара
потоа:бурек,топено сирење...
 

LaVista

Traumatic Playground
Член од
31 јануари 2007
Мислења
4.183
Поени од реакции
958
Може да ја издвоиме штипската пастрамајлија пред се друго, па после неа иде скара, па бурек.
 

lozar_kavadarci

ФЕНИ ШАМПИОНИ 2007/08
Член од
10 јануари 2008
Мислења
817
Поени од реакции
2
Пешиите на бабами
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
73
Поени од реакции
4
1.Морска храна -не можам да и одолеам
2.Тестенини-најразлични,на секаков можен начин
3.Скара-јадам мн често али најслатка е онаа у друштво за 1 мај
4.Салати-СЕКАКВИ,со се и сешто...
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Пилешки пуканки, пилешки плескавици, пилешки медалјони, пилешки стек, пиле/кокошка/петел :)
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Уууф, сега како би смачкала една пица капричиоза...сакам и тост, компирчињата од 7мица, домашно оривче со печурки, грашок и пилешко,гравче тавче со пикантни колбаси, мусака со одозгора јајце и павлака, турлитава со 400 бамји:),макарони со кашкавал и печурки во рерна, пита со праз, лазањи, хамбургерчињата од МекДоналдс(го мрзам местово, ама вкусни се), медаљон со сос од печурки,француска салата, гиро со ѕазики и кромид,компири замотани у сланина и лук и печени врз кромид,похован кашкавал, маслини, печурки и кромид, мммм,крцкав ѓеврек, лиснато со шунка, пица бурек,чешелот од вегера,салата од туна и пченка, качамак со чварки и јогурт, клуб сендвич од твиги,аххх....овошна торта, тулумбите на тетка ми,сникерс,поп кејк,милиброд со суво грозје+марамалад и млеко,плазма и млеко,чоколаден ролат, банана фрапе, јагоди во шербет....
Дебела сум:)
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Пица Индијана
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
2.782
Поени од реакции
33
Пржени Компирчиња ( Помфирт ), со ќофте (плескавица) и салата нешто домати или краставици ... и еден сок до мене и ке се напукам ФУЛЛ !!!
 

Janev

____________
Член од
27 март 2007
Мислења
2.856
Поени од реакции
58
полнети пиперки со ориз и мелено месо
 
E

`EsCaPe`

Гостин
Омилено јадење некое конкретно неам.. Али обожавам секакво јадење што има месо..Обожавам месо..
Скара, пица, бурек со месо, тост, хамбургер...мммммммм..

Гладна сум :(
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Лазањи
Пица
Помфрит
и се останато од италијанската кујна :jadenje:
 

BlaCk FiRe

`Going NoWhere`
Член од
21 март 2008
Мислења
637
Поени од реакции
18
1.Стек
2.Девојачка
3.Пица од форум :)
4.Германски


Тоа ... !!! :)
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
За сите љубители на добра храна, од се срце препорачувам “Дубровничка паштицада“, еве и рецепт:

1/2 шолја (за кафе) масло за јадење
1 телешко каре, поголемо
сланина
зачини
сечкан коренест зеленчук (моркови, целер...)
ловоров лист
2 лажички сув босилок
сечкани феферонки
суво овошје (најдобро суви смокви и суви сливи)
1/4 шолја сенаменско брашно
сок од 1 лимон
бело вино
неколку сечкани маслинки
лук

Телешкото месо се засекува (се прават џепчиња) и се шпикува со сланината, лукот, зеленчукот и сувото овошје. Се зачинува и се става да се потпржи на врело масло. Кога ќе зарумени се трга настрана и во истото масло се потпржуваат останатиот зеленчук и сувото овошје. Кога ќе почнат да ја менуваат бојата се додаваат босилокот, феферонките и ловоровиот лист. Потоа во истиот сад повторно се става телешкото месо, се остава да се вари на тивок оган, по потреба се додава вода. Кога месото ќе биде сварено, повторно се трга настрана и во сосот во кој се вареше се додава брашното, белото вино, и ако сосот многу се згусти се додава вода по потреба. Може и да се испасира, по желба. При крајот на готвењето, во сосот се додава лимоновиот сок и сечканите маслинки.
Месото се сече на парчиња, и се прелева со сосот. По желба може да се јаде со леб, тестенини или палента.


мене ми е превкусно, ако некој го проба нека каже вшечаток :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom