"Вардарска"

Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
Пробајте на Гоогле да побарате "Vardarska" и ке видите една купа добро припремени пропагадни материјали од гејциве пред некое време пуштени во оптек за тоа како Македонците се "Вардарци" бла бла бла...

Мене ми мириса на уште еден данајски подарок...
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
2.931
Поени од реакции
249
Нивна работа.. Можат што сакаат да зборат.
Мене лично не ме засегаат нивните пропаганди ..
А и онака.. Политиката е забранета на Форумов.
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.930
Инаку Вардар тече и низ "нивната" територија :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Инаку Вардар тече и низ "нивната" територија :)
Е па то се ќе ни припадни нам. Вардар и околината на вардар лево и десно по 100 тина километри надолу
по текот Јас се слагам со такво решение!
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.101
Инаку Вардар тече и низ "нивната" територија :)
Ке го промениме течението на реката-- хаххахахахха - може само наш да си е, еден кружен тек и крај - им е‘ам тоа мамицата, да Бог да даде у Вардар да се удават

--- надополнето ---

Нивна работа.. Можат што сакаат да зборат.
Мене лично не ме засегаат нивните пропаганди ..
А и онака.. Политиката е забранета на Форумов.
најголема грешка- -знаеме што се случува у светот-у Арабија, Киргистан,Шпанија,Сомалија до Австралија ....что рекол Чавез -ама за она што треба да бидеме најповеќе засегнати - ШТАМА -баш сме ко учениците учиме географија и историја за се и сешто -битно -небитно колку да има (да не се празни учебниците) , а најмалку за Македонија-
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.086
Поени од реакции
3.891
БСК-Португалија 0-0
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.573
најголема грешка
- -знаеме што се случува у светот-у Арабија, Киргистан,Шпанија,Сомалија до Австралија ....что рекол Чавез -ама за она што треба да бидеме најповеќе засегнати - ШТАМА -баш сме ко учениците учиме географија и историја за се и сешто -битно -небитно колку да има (да не се празни учебниците) , а најмалку за Македонија-
Не е точно, најбитните работи кои се однесуваат на Македонија, како грчкиот проблем со нашето име, се дискутираат на форумов. Слободно постирај.
 
Член од
7 јуни 2010
Мислења
110
Поени од реакции
7
А зошто не се гледа подалеку малку, односно што се добива и што се губи. Овде политичарите секогаш кажуваат за една варијанта а ако не биде таа, друга не спомнуваат бидејќи го начекале таков народот - гладен гладен ама политички настроен.

Она што го прави Грција е катастрофа, но еве на пример не сакаме да го мениме името - но дали некој може да каже која е другата варијанта. Ако го смениме името со географска одредница, ќе се интегрираме во Нато и ЕУ, во најсилните економски и воено - политички сојузи. Проблемите на безбедноста и економијата ќе бидат решени (тоа се виде од оние земји кои влегоа во тие сојузи)

Ако не го смениме името и ако не влезиме! БЈРМ (бидејќи тоа името во ООН и бо меѓ - односи и меѓ - договори ) има едно горко минато.

На надворешен план се граничи со држави кои еднаш ја распарчија а и понатаму се стремат кон тоа. Грција не го признава името и античката историја, Бугарија вели има држава но народот е бугарски и охрид е бугарски ерусалим, македонските револуционери исто така ги слави и бугарија како бугарски револуционери - односно целокупната македноска словенска историја за нив е бугарска. Србија не ја признава црквата. Во македонија живее албански народ кој не се сложува со политиката на Груевски а на нашите граници има две албански држави кои ја уживаат меѓународната подршка и едната е членка на најмоќната воена алијанса.

Гледаме дека членките на ЕУ не отуѓуваат полека и со прст ни покажуваат кон Грција.

Како државата ќе се соочи со овие задачи.

Времето работи против нас!

Ако некој мисли дека ќе се чека да се распадни Нато, Еу и САД.........
 
?

..........

Гостин
Времето работи против нас!

Ако некој мисли дека ќе се чека да се распадни Нато, Еу и САД.........
Абе времето 2000 години работи против нас, се распадна персија, се распадна византија, се распадна рим, се распадна отоманската империја се распадна југославија се распадна ссср, а ние сме пак тука постоиме, па шо да не дочекаме да се распаднат нато и еу :) а ке постоиме додека постојат македонци на светов, додека постоел дедоми постои таткоми постојам јас, ке постои син ми а сите тие сме македонци кои се осудени да гледаат како се околу нив се распага....
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Де бре што инат се овие.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
Абе времето 2000 години работи против нас, се распадна персија, се распадна византија, се распадна рим, се распадна отоманската империја се распадна југославија се распадна ссср, а ние сме пак тука постоиме, па шо да не дочекаме да се распаднат нато и еу :) а ке постоиме додека постојат македонци на светов, додека постоел дедоми постои таткоми постојам јас, ке постои син ми а сите тие сме македонци кои се осудени да гледаат како се околу нив се распага....
така е,историјата го докажа тоа-ние сме сведоци,сакале некој или не....

инаку слични на темава може да се отворат многу,но една е вистината-гејците сакаат народот што ќе живее во таа нова творевина да го прифати и новиот идентитет,на пример по овој предлог треба да се викаме “вардарски македонци“ што посекако искривува многу работи.....гејците никогаш нема да го прифатат македонскиот идентитет како самостоен,тие пробаа да го присвојат и упорно се држат на овој став....различните предлози(како овој од темава) им служат само да го одолговлекуваат непризнавањето на соседот под негово уставно име....
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
258
Според мене и моето искуство лутајки низ етерот... Идејата за „Вардарска“ (значи не Вардарска Македонија) е една од нај употребуваните „тези“ за секој грк. Едно нешто што прави грк кога ќе се зачлени на ЈуТуб и ќе виде дека си Македонец ти кажува „Ти си од Вардарска, Македонија е во Грција“ или „Ти си Вардарсканец, јас сум Македонец“ или „Зошто зборуваш на Вардарско-Славјанско-Бугарски а не на Грчки кога си Македонец“ итн. Истото се случува и во живо. Еднаш со еден грк и србин расправавме за ова и природно србинот беше со гркот, арно ама никој од нив не сакаше да прифати дека Србија исто така била бановина (т.е. неколку бановини). Пробав саат време да им објаснам и на крајот си заминаа како телиња и пак си продолжија со својата „Вардарска теза“.

Со ова сакам да кажам дека „Вардарска“ не е мал проблем. Секое мало гејско дете го учат за Скопје ака Вардарска... уште малку навистина ќе не прават Вардарска (според тоа што пишува еден гејски весник). Вардарска во никој случај не смее да се игнорира... ВАРДАРСКА е голем проблем со кој треба да се соочиме бидејки е дел од „проблемот“ со името.

--- надополнето ---

Абе времето 2000 години работи против нас, се распадна персија, се распадна византија, се распадна рим, се распадна отоманската империја се распадна југославија се распадна ссср, а ние сме пак тука постоиме, па шо да не дочекаме да се распаднат нато и еу :) а ке постоиме додека постојат македонци на светов, додека постоел дедоми постои таткоми постојам јас, ке постои син ми а сите тие сме македонци кои се осудени да гледаат како се околу нив се распага....
Се убаво, ама додека се распаѓаа овие имавме по 7 деца, сега по 0.5 имаме... ако наталитетот не се подобри, они ќе го дочекаат нашиот крај, не ние нивниот.
 
Член од
7 јуни 2010
Мислења
110
Поени од реакции
7
Абе времето 2000 години работи против нас, се распадна персија, се распадна византија, се распадна рим, се распадна отоманската империја се распадна југославија се распадна ссср, а ние сме пак тука постоиме, па шо да не дочекаме да се распаднат нато и еу :) а ке постоиме додека постојат македонци на светов, додека постоел дедоми постои таткоми постојам јас, ке постои син ми а сите тие сме македонци кои се осудени да гледаат како се околу нив се распага....
Не си во право. Овие империи кои ги спомнуваш се распаднаа кај земјите кои ги окупираа, тие денесе сеуште се силни држави. Македнија се распадна не каде што окупира туку изгуби околу 70 % од својата етничка територија седејќи настрана. Што ќе беше ослободителната војна во југославија да ја водеше кралот а не Тито?

Доколку Македонија повторно остане настрана од политичките текови тоа може да биде уште полошо со овие 30 % кои останаа.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.868
Поени од реакции
10.244
И река Црна и река Бабуна и река Пчиња...дали називите на еу државите ги добиваат според реките? Наместо Франција -Сена.
Европски лајна се тоа кои велат...не глеј што правам, глеј што зборам. Голема Британија -Темза (у заграда Лондон)
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.002
Поени од реакции
9.154
.... Еднаш со еден грк и србин расправавме за ова и природно србинот беше со гркот, арно ама никој од нив не сакаше да прифати дека Србија исто така била бановина (т.е. неколку бановини). Пробав саат време да им објаснам и на крајот си заминаа како телиња и пак си продолжија со својата „Вардарска теза“....


Тоа ти е, се прават на удрени.
Ја вадат оваа карта, „доказ за вештачкото ни нашо створение“, и велат: „Зошто овде не пишува Македонија, ами Вардарска?“, но не сакат да дадат одговор зошто нигде не пишува ни Србија, Хрватска, Словенија итн....
Ова им е еден од најглупите аргументи, а сепак го туркаат. И сега треба да паднеме на нивно ниво и да спориме за оваа тема - резултат на нивната глупост (намерна или не).

Можеме ли барем да ја користиме за да им потсмеваме?..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom