Важно: Закон за здравствена заштита

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.520
Поени од реакции
1.536
Слушнав дека владата го променила Законот за здравствена заштита.
Според информациите, сега во Македонија има универзално здравствено осигурување, односно СЕКОЈ Мекдонски државјанин е покриен.

Ме интересира:

1. Дали горенапишаното е вистина?

2. Кој и кои услуги се покриени со законот? Има ли парична граница, бројчана граница, или друг вид на ограничување во здравствената заштита во Македонија?

3. Дали негде може да се најде законот?

4. Какви се ефектите од еден ваков закоон - дали е ова добро или лошо?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.328
Поени од реакции
1.332
Слушнав дека владата го променила Законот за здравствена заштита.
Според информациите, сега во Македонија има универзално здравствено осигурување, односно СЕКОЈ Мекдонски државјанин е покриен.

Ме интересира:

1. Дали горенапишаното е вистина?

2. Кој и кои услуги се покриени со законот? Има ли парична граница, бројчана граница, или друг вид на ограничување во здравствената заштита во Македонија?

3. Дали негде може да се најде законот?

4. Какви се ефектите од еден ваков закоон - дали е ова добро или лошо?
Имаше пред некој месец тема за ова.....до кај е стигната работата од тогаш се нема информации.

Инаку со ова треба да е покриена само примарната здраствена заштита.....матичен лекар само...другото останува исто.

Добриот ефект е само тоа што невработените ќе нема потреба во бирото (агенцијата) за вработување да дремат за сини картони а и воопшто да се пријавуваат таму.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
277
Мислам дека треба да стапи во сила од јуни или јули.
 
На врв Bottom