ВИНОЖИТО

Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
Во грчката религија/митологија Ирис претставува божица и персонификација на виножитото.

Таа е гласник на олимписките богови. Додека за време на титаномахијата нејзината сестра Арке ги предала Олимпијците и станала гласник на Титаните.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Кога сме кај мостови од светлина, не знам дали сте чуле за зороастрискиот концепт и Мостот Чинват: кој го дели светот на живите и светот на мртвите, и сите души мора да поминат преку овој мост откако ќе умрат.
Го сонував еднаш :D
Интересно што „виножитото“ како симбол всушност преставува во многу учења и митологии - мост, помеѓу човекот и „отаде видливото“ :)
Затоа и во многу бои... кои водат и доаѓаат од едно место, но заради луѓето и нивната различност, едноста е поделена за да има можност за повторно соединување, секој според сопственото разбирање, искуство и постигнување :)
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Затоа и во многу бои... кои водат и доаѓаат од едно место
Да, може да значи и дека невидливото (белата светлина) може да стане видливо (виножито) само ако знаеш како да гледаш :)
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Полека Хепта, зошто одма у канта!?
Се знае од која религија е виножитото и се надевам дека @liberij ке ни објасни убаво.
@Violetova така е, виножитото е доказ за сојузот меѓу Бог и човекот.
(1. Мојсиј 9:12-13)
Точно е и според Православното толкување, виножитото, Божилак или ѕуница е знакот за воспоставување наново сојуз или заедница на Бог со човекот преку помирувањето што е всушност преслика на Господ Исус Христос како измирител.
Во овој завет Ное ја искажува својата вера во Избавителот, Христос, кој не е ограничен само на Евреите туку за целото човештво.
Автоматски споено мислење:

Од Зохар, коментари на Тората, еврејскиот закон, мистицизмот на еврејските рабини и што се содржи „стариот завет“...

Pinchas: Verse 35
(A) Rabbi Yosi said: A rainbow comes to protect the world. It is like a queen wearing royal apparel who appears before the king every time he is about to hit his son because he has sinned against him. The king sees her and his anger with his son leaves him and he rejoices with her, as it is written: "and I will look upon it, that I may remember the everlasting covenant" (Beresheet 9:16). And this is why a rainbow appears in the world, only in the royal apparel of Malchut. THESE GARMENTS OF MALCHUT ARE: WHITE, RED AND GREEN, AND THEY SUGGEST THE THREE COLUMNS AS WILL BE EXPLAINED. When there is a righteous person in the world, he upholds the covenant and thus protects the world. But if there is no righteous person, then there is a rainbow to indicate that the world is about to perish but SURVIVES because of it.
(B) Rabbi Elazar said: This rainbow, NAMELY MALCHUT, has never worn anything except the apparel of the patriarchs, NAMELY, CHESED, GVURAH AND TIFERET OF ZEIR ANPIN, NAMELY green, red and white. The raiment of Abraham is green, and it was so colored when Ishmael issued from him. 'Red' is Isaac, who acquired this color when Esau issued from him. This red stretches down to the planet Mars - Ma'adim (from red - Heb. adom), which Esau is holding onto. White is the fine garment of Jacob, whose good countenance never changed, FOR HIS BED WAS PERFECT AND THERE WAS NO BLEMISH IN HIM.

(C) Rabbi Aba said: That is good, but the Holy Luminary, NAMELY RABBI SHIMON, said, 'White' is Abraham, who was purified ('whitened') in the white-hot heat of the fire BY NIMROD, WHO CAST HIM INTO UR (FIRE) OF THE CHALDEES. 'Red' is obviously Isaac, and 'green' is Jacob, who is between the other two colors, FOR GREEN INCLUDES WHITE AND RED. THIS GREEN STANDS FOR THE GREEN COLOR OF THE SUN. And about Jacob it is written, "Jacob shall not now be ashamed, neither shall his face now wax pale" (Yeshayah 29:22) because his whole bed was perfect. AND THE INTERPRETATION OF this is: "Jacob shall not now be ashamed" because he shall not be seen in red like Isaac, who fathered Esau. "neither shall his face now grow pale." This means that he shall not be seen in white like Abraham, who fathered Ishmael. Instead he took the colors WHITE AND RED and enveloped them to adorn himself in his ancestors. HE INCORPORATED WITHIN HIMSELF THE TWO PATRIARCHS ABRAHAM AND ISAAC, WHO ARE WHITE AND RED, AND THIS IS WHY HIS COLOR IS GREEN, WHICH INCLUDES WHITE AND RED. And the rainbow, NAMELY, MALCHUT, puts on these garments OF WHITE, RED, AND GREEN when it appears before the King, ZEIR ANPIN.
Автоматски споено мислење:


Најубаво може да ти објаснат евреите, не православни христијани.... :) Но ти си знаеш :)
И не реков одма. Ете кажавме го има во еврејскиот закон, христијаните го нарекуваат стар завет... и сега?

Виножитото и религиите - и ајдеее :)


П.С. The Queen е Малкут, Шекина...
Каша попара ти е и нација и вера..., типични карактеристики за Телемит.
Има и Евреи Христијани, а за Исус прашај Евреи ќе ти кажат "наш човек"..., Стариот Завет не е ексклузивно право на Евреите, Самиот Исус како Евреин, кој воедно е Господ те демантира. Кабалата преку која сакаш да се замешаш у прикаската веќе ти имам напоменато и објаснато дека нема Библиска основа, тоа се телемитски фрустрации само. :)
 
Последно уредено:
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Не сум многу религиозен и не знам дали виножитото го има како симбол во некои религии. Но, 21 век е, се знае дека виножитото е природен феномен кој нема врска со некакви натприродни сили. Да го сфаќаш виножитото како нешто религиско и свето е како да ги сфаќаш дождот или грмотевиците како нешто такво. Не е ова античко време кога луѓето не можеле да си објаснат секојдневни работи па за се' што им било нејасно тврделе дека е божја работа.

А зошто ЛГБТ го користат ич не знам, до сега не сум се заинтересирал. Мислев дека тоа што има повеќе бои ги симболизира различните подгрупи.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.541
А зошто ЛГБТ го користат ич не знам, до сега не сум се заинтересирал. Мислев дека тоа што има повеќе бои ги симболизира различните подгрупи.
Пробај ете, облечи мајца со боите која има распоред како боите на виножитото или пак носи чадор, а можеш и едно знаменце во рака да држиш, па потоа прошетај по улиците и се ке ти стане јасно за брзо време.;)
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
А зошто ЛГБТ го користат ич не знам, до сега не сум се заинтересирал. Мислев дека тоа што има повеќе бои ги симболизира различните подгрупи.
Секоја боја им има некое значење

Црвена- Life
Портокалова- healing
Жолта- sunlight
Зелена- nature
Плава- serenity
Виолетова- spirit
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Не сум многу религиозен и не знам дали виножитото го има како симбол во некои религии. Но, 21 век е, се знае дека виножитото е природен феномен кој нема врска со некакви натприродни сили. Да го сфаќаш виножитото како нешто религиско и свето е како да ги сфаќаш дождот или грмотевиците како нешто такво. Не е ова античко време кога луѓето не можеле да си објаснат секојдневни работи па за се' што им било нејасно тврделе дека е божја работа.

А зошто ЛГБТ го користат ич не знам, до сега не сум се заинтересирал. Мислев дека тоа што има повеќе бои ги симболизира различните подгрупи.
Библијата не го користи во научен контекст на физиката и сл., туку во теологијата и тоа има сериозно значење по прашањето на верата и разбирањето на верските вистини.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Каша попара ти е и нација и вера..., типични карактеристики за Телемит.
Има и Евреи Христијани, а за Исус прашај Евреи ќе ти кажат "наш човек"..., Стариот Завет не е ексклузивно право на Евреите, Самиот Исус како Евреин, кој воедно е Господ те демантира. Кабалата преку која сакаш да се замешаш у прикаската веќе ти имам напоменато и објаснато дека нема Библиска основа, тоа се телемитски фрустрации само. :)
Типично за христијански апологег сите да се во заблуда освен тие ,заедно со Христос и црквата.
Добро е што сега не сум сатанист, туку Телемит и целиот каша попара бидејќи христијанинот не ме разбира или не сака да ме разбере :) Имаме напредок... ќе не научите :)

Морам да стојам на ставот со исламот: Иса е само пророк - еден од многуте пред и после него! Евреин, учен рабин кој што се обидува да ги исполни пророштвата... секогаш проблемот се наследниците!
Секој вреди да се иницира во тајните учења (како што беа учениците на рабинот) - но, учењето не смее да се профанизира и создава религија од него, за мноштвото, за државата!
Тоа го направија сите до сега...

Божественото да беше на Земјата, сега немаше јас и ти да расправаме за боговите, ти да се лутиш на мене и да проектираш слики како сум каша попара за да ти е фино на душата што ете : ми кажа, мене, на Телемитот :)
Немаше да го имаме ова уредување, овие религии кои се спротивни едни со други, самите религии кои раѓаат секти и се распаѓаат од внатре...

Виножитото, како и во многу други учења е мост помеѓу човештвото и божественото! Тој пат е за сите, не за христијани, не за муслимани, не за Телемити... за секој!
Затоа толку убави бои...

Тоа е виножито кое не сакаме да го гледаме! Води кон поделба! Јас сум твојот бог... направи лошо кога се работи за моќта, власта, државата и народот!

Да ги знаеш еврејските учења, од каде потекнува твоето христијанство што е мешавина од еврејски учења и стари профанизирани школи - ќе знаеше дека кабала има многу во библијата... многу доцна се појавуваат христијански мистици кои се обидуваат да поврзат 2 и 2 - но, не одат многу далеку бидејќи...
бравата не е таа за да може кучот да се употреби правилно и со доверба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom