Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Благодарам Пале, но на блогот не пишува за овој статус. Еве од вчера се смени во Образувана преписка и сега е во ред.
Благодараш уште еднаш.
Поздрав и чувајте се!
Со среќа и тебе. :angel:
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Ништо дечки се се закочи со ова коронава. Еве 3-4 недели веќе нема потписи. Се само нешто се закршува :semolam::popce:
 

Angjelche DE

Angjelche
Член од
25 јули 2019
Мислења
4
Поени од реакции
20
Citaj malku poubavo, mene ne me odbile, ja sum vo procedura od 25 Mart 2019, a tie sto zemaa potpis preku vujko bea samo na pocetokot koga samo sto pocnaa da odbivaat, i imale srekja. Zakonot im e smenet i veke NE potpisuvaat so dokumenti od vujko, a veke ni sovetot na grazdanstvo ne gi pusta.
A od kade imas ti informacii deka na sovetot na grazdanstvo ne gi pusta koga moj drugar so intervjuto bevme razlika samo nekolku meseci on e so dokument od vujko bez nikakov problem pomina na sovetot sega mu e na potpis kaj Jotova ukazot.
 
Член од
16 јули 2019
Мислења
31
Поени од реакции
63
До сега има само промени од задолжителна во финална и тоа до преписка бр 21697/2018.
Вчера имаше 1 указ бр 35/2020 но само за една преписка за еден странец,што наговестува дека ќе има други укази еве указ 34 не е објавен,а може и во тој указ ќе објават повеќе преписки.....но за тоа останува да видиме.
"УКАЗИ ЗА ПРОМЕНИ В ГРАЖДАНСТВОТО, ПОДПИСАНИ ОТ
ВИЦЕПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја
През посоченија период вицепрезидент'т на Република Б'лгарија е издал
33 броја укази за промени в б'лгарското гражданство на 3 041 лица, както
следва:
1. Придобиване на б'лгарско гражданство - на основание б'лгарски
произход; родител - б'лгарски гражданин; постојанно или д'лгосрочно
пребиваване в Република Б'лгарија; лице без гражданство; предоставен
статут на бежанец или хуманитарен статут; направени инвестиции;
особени заслуги к'м Република Б'лгарија или интерес от страна на Република
Б'лгарија от натурализацијата му
През отчетнија период вицепрезидент'т на Република Б'лгарија е издал
обшто 27 броја укази за придобиване на б'лгарско гражданство на обшто 2 945
лица.
2. В'зстановјаване на б'лгарско гражданство - при наличие на 3 години
постојанно или д'лгосрочно пребиваване и лицето да не е ос'ждано; при
б'лгарски произход - без изискване за пребиваване
През посоченија период вицепрезидент'т на Република Б'лгарија е издал
обшто 6 броја укази за в'зстановјаване на б'лгарско гражданство на обшто 96
лица."

E sada, ja ne govorim bugarski, verujem Paletu 100%, i imam utisak da nas ovde kolektivno neko .......... u zdrav mozak. Jel ima neko racionalno objašnjenje za ovo? Jedino da imaju tromesečne kvote a da je stranac u ukazu 35 neki veoma bitan lik, pošto ovi zvanično objavljuju da je Jotova potpisala 33 ukaza.
Автоматски споено мислење:

Inače citirao sam ovaj link https://www.president.bg/docs/1586343489.pdf
 
Член од
24 јуни 2019
Мислења
16
Поени од реакции
34
Пред се, се извинувам ако ова прашање веќе го има поставено некој друг член, од оправдани причини некое време не го следев форумов. Вака, поради вонредната состојба, тие што го испуштивме терминот за подигање на државјанство, ваљда тоа е откако ќе ти потпишат, треба да закажеме нов термин, е сега посредникот ми кажа да почекаме 15-тина дена, да не закажуваме термин, можеби опфатените од кризава ќе бидат известени и ќе можат да го подигнат ваљда веднаш откако министерството ќе почне со работа. Колку е веројатно тоа да се случе, и дали некој има информација повеќе во врска со ова?
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
абе читам, преку нет функционират бугариве, абе ми треба документ, а овие што вршат работа за пари неможат поради ситуацијата (короната) , има некоја опција да добијам тоа што ми треба?
 
Член од
12 февруари 2020
Мислења
31
Поени од реакции
18
zdravo dali ima nekoj kako mene intervju 14.02 2019 ...vo status procedurata se namira vo zadolzitelno saglasuvane ...dopolnitelni dokumenti nedostaveni poradi vonrednata sostojba...e sega dopolnitelnite dokumenti mi se kaj posrednikot i mi kaza deka tie znaat tamu deka nemozeme da gi dostavime poradi vonrednata sostojba i deka stom mozat ke otidat da gi dostavat i rekoa deka sega se e vo miruvanje ne rabotat i nemalo sansi da me otkazat kolku e ova za veruvanje?
Автоматски споено мислење:

Mene mi se kaj posrednikot dopolnitelnite dokumenti i upurno im vikam da gi ispratime nekako a tie ne se sekiraj stom moze da otidime ke gi odnesime ne bilo toa strasno vo sofija znaele deka nemozime da odime da podavame dopolnitelni dokumenti ...
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
zdravo dali ima nekoj kako mene intervju 14.02 2019 ...vo status procedurata se namira vo zadolzitelno saglasuvane ...dopolnitelni dokumenti nedostaveni poradi vonrednata sostojba...e sega dopolnitelnite dokumenti mi se kaj posrednikot i mi kaza deka tie znaat tamu deka nemozeme da gi dostavime poradi vonrednata sostojba i deka stom mozat ke otidat da gi dostavat i rekoa deka sega se e vo miruvanje ne rabotat i nemalo sansi da me otkazat kolku e ova za veruvanje?
Автоматски споено мислење:


Mene mi se kaj posrednikot dopolnitelnite dokumenti i upurno im vikam da gi ispratime nekako a tie ne se sekiraj stom moze da otidime ke gi odnesime ne bilo toa strasno vo sofija znaele deka nemozime da odime da podavame dopolnitelni dokumenti ...
Tie si rabotaat,zatoa tie navedoa deka primaat dopolnitelni dokumenti za da nema posle odkoga ke te odbiet zalejne i placejne,ako ti se spremni dokumentite se pisuva molba i po posta ke im gi pratis,zarem posrednikot toa ne go znae?
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
zdravo dali ima nekoj kako mene intervju 14.02 2019 ...vo status procedurata se namira vo zadolzitelno saglasuvane ...dopolnitelni dokumenti nedostaveni poradi vonrednata sostojba...e sega dopolnitelnite dokumenti mi se kaj posrednikot i mi kaza deka tie znaat tamu deka nemozeme da gi dostavime poradi vonrednata sostojba i deka stom mozat ke otidat da gi dostavat i rekoa deka sega se e vo miruvanje ne rabotat i nemalo sansi da me otkazat kolku e ova za veruvanje?
Автоматски споено мислење:


Mene mi se kaj posrednikot dopolnitelnite dokumenti i upurno im vikam da gi ispratime nekako a tie ne se sekiraj stom moze da otidime ke gi odnesime ne bilo toa strasno vo sofija znaele deka nemozime da odime da podavame dopolnitelni dokumenti ...
Tie si rabotaat,zatoa tie navedoa deka primaat dopolnitelni dokumenti za da nema posle odkoga ke te odbiet zalejne i placejne,ako ti se spremni dokumentite se pisuva molba i po posta ke im gi pratis,zarem posrednikot toa ne go znae?
Епа сигурно посредникот има многу луѓе што треба да подадат документи па го мрзи по пошта да ги праќа, туку кога ќе отиде ќе ги даде сите директ на лице место.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Епа сигурно посредникот има многу луѓе што треба да подадат документи па го мрзи по пошта да ги праќа, туку кога ќе отиде ќе ги даде сите директ на лице место.
E ama togas ke e docna,sega nema novi predmeti i zatoa zabrzano se rabotaat starite,a ako gi nema dopolnitelnite vo dosie ili ke ja bapnat so godini da ceka na dopolnitelna ili ke ja odbiet.
 
Член од
12 февруари 2020
Мислења
31
Поени од реакции
18
Tie si rabotaat,zatoa tie navedoa deka primaat dopolnitelni dokumenti za da nema posle odkoga ke te odbiet zalejne i placejne,ako ti se spremni dokumentite se pisuva molba i po posta ke im gi pratis,zarem posrednikot toa ne go znae?
Ne toj mi rece ke pocekame koga ke mozeme ke otideme a jas mu dadov predlog za po posta...imate li adresa ako ste i vie prakale taka da mi dadite? Pa sama da si ja zavrsam rabotata
Автоматски споено мислење:

Епа сигурно посредникот има многу луѓе што треба да подадат документи па го мрзи по пошта да ги праќа, туку кога ќе отиде ќе ги даде сите директ на лице место.
Ako mozes da mi dades adreasa kade da gi pratam..da spremni mi se uste pred mecec ipol dokumentite taka stojat kaj niv
 
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
Ne toj mi rece ke pocekame koga ke mozeme ke otideme a jas mu dadov predlog za po posta...imate li adresa ako ste i vie prakale taka da mi dadite? Pa sama da si ja zavrsam rabotata
Автоматски споено мислење:


Ako mozes da mi dades adreasa kade da gi pratam..da spremni mi se uste pred mecec ipol dokumentite taka stojat kaj niv
Кој ти е посредник ако не е тајна?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom