Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
130
Site mozni zastoi me fatija, 4 godini pomina od podneseni dokumentni, 3 godini od intervju(8.6.2016) dvapati dopolnitelna, dvapati finalna, i sega Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија I pak zastoj. Dokumenti od sestra i kak so mi stoo rabotata nema da se potpisuva veke.
 
Член од
20 јануари 2019
Мислења
6
Поени од реакции
1
по каква причина финален експертен може да изисква доп'лнителни документи когато ја подадох б'лгарски произход в ДАбЧ?Eдинственијат документ които изпратих e копие на Б'лгарскија паспорт на п'рвија ми братовчет което е б'лгарски гражданин,други членове на семејството aз нјамам,в'зможно е да се изискват доп'лнителни документи поради тази причина
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
170
Поени од реакции
81
Јас студирав во бг, указ ми потпишаа околу година и половина после интевјуто.
Па најголем проблем ти е Советот за државјанство, ако поминеш таму со положително кај Јотова не би требало да имаш проблем затоа што како прво го исполнуваш нејзиниот главен услов - владеене на б'лгарски език плус си се здобил со високо образование во бг, а тоа го има потенцирано повеќе пати.
До сега знам дека само оние кои завршиле во бг и се преку прв братучед ги враќаат на дополнителна од Совет, а за откази не сум слушнал дека имало за тие кои поминале на Совет со потврди..
Blagodarammm mnoguu , sakam da se zapisam tamu i se e mnogu po napredno od mk , plus sto imas evropski dok . Blagodaram mnogu za odgovorot
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
по каква причина финален експертен може да изисква доп'лнителни документи когато ја подадох б'лгарски произход в ДАбЧ?Eдинственијат документ които изпратих e копие на Б'лгарскија паспорт на п'рвија ми братовчет което е б'лгарски гражданин,други членове на семејството aз нјамам,в'зможно е да се изискват доп'лнителни документи поради тази причина
po pricina da pokraj dok za braced + trebit da odnesis i potvrda od bg zruzenie kako dopol. dok.
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
12
Поени од реакции
3
Дали некој има информација како оди процедурата моментално во агенцијата ДАБЧ. Имам поднесено документи на 15.01.2019 година, па за колку време издаваат сега происход. Дали оди побргу сега или исто како порано се чека со месеци.
Јас имам подадено документи за происход преку посредник во јули минатата година и досега ми нема излезено происходот (според посредникот би требало да излезе за отприлика 12 месеци). Пред неколку денови се слушнав со посредникот тој вели дека имало проблеми во ДАБЧ поради скандалот, но откако ќе излезел происходот сега одма се закажувало интервју.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
ајде браќа нека ми израдува денес некој со потпишан указ денес е вторник заседаваат како и петок АМАН нека почнат веке,и дали прати некој од овде и други форуми што велат???[DOUBLEPOST=1548146991][/DOUBLEPOST]
Јас имам подадено документи за происход преку посредник во јули минатата година и досега ми нема излезено происходот (според посредникот би требало да излезе за отприлика 12 месеци). Пред неколку денови се слушнав со посредникот тој вели дека имало проблеми во ДАБЧ поради скандалот, но откако ќе излезел происходот сега одма се закажувало интервју.
убо известувај пиши овде ме интересира и ова за мои роднини кој сакаат да подаваат!!
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
ајде браќа нека ми израдува денес некој со потпишан указ денес е вторник заседаваат како и петок АМАН нека почнат веке,и дали прати некој од овде и други форуми што велат???[DOUBLEPOST=1548146991][/DOUBLEPOST]
убо известувај пиши овде ме интересира и ова за мои роднини кој сакаат да подаваат!!
Nema nisto yste bratce
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
81
Поени од реакции
80
ајде браќа нека ми израдува денес некој со потпишан указ денес е вторник заседаваат како и петок АМАН нека почнат веке,и дали прати некој од овде и други форуми што велат???[DOUBLEPOST=1548146991][/DOUBLEPOST]
убо известувај пиши овде ме интересира и ова за мои роднини кој сакаат да подаваат!!
Doznav deka se stignati februar 2018 so izdavanje na proishod
 
Член од
28 август 2018
Мислења
134
Поени од реакции
107
Долго очекуваните промени ке бидат претставени 30 јануари за промена во законот за БГ гражданство.

https://www.24chasa.bg/novini/article/7256823
Ako go usvojat ovoj zakon vaka kako sto e pretstaveno, bas i ne e dobro. Spored ova sto e predlozeno se skratuvat rokovite, megutoa ke se bara kandidatite da bidat vraboteni i da imaat prihodi vo Bugarija. Poznavanjeto na jazikot sto ke go baraat i ne e nekoj problem, no ova so vrabotuvanjeto e golema zaebancija. No, sepak smetam deka ova ke vazi samo za novite aplikacii.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom