Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Pooo top mnogu interesen si, to znaci danok platil na bugarija pisi kolku zela danok drzavata, a za kleckanjeto ke pokutam ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
И јас имам германска диплома од факултет, со германски печат, може ќе ми дадат државјанство да пробам. А?
 
Член од
19 март 2015
Мислења
107
Поени од реакции
52
138/2016konzulat bt seuste na dopolnitelna[DOUBLEPOST=1540830237][/DOUBLEPOST]
Pozdrav do site.
Dali znaete do kade se stignati so dopolnitelnite intervju 2016?intervju bev vo maj 2016 a prepiskata se obrazuva posle tri meseci.postapkata ja vodev vo sofija,samo na intervju bev vo kozulat Bitola.
Ako ima nekoj info go zamoluvam da spodeli
Jas bev na 09 maj nema promena kaj mene
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Од прилика кој месец е тоа Март или сеуште Фебруар?
ja sum so prepiska broj 15xx/2016 22.02.2016-intervju sofija...statusot mi uste dopolnitelna proverka so zapirka od april 2017god.
Јас сум со преписка 14XX/2016 регистрирана во Минстерството на 19/02/2016.На дополнителна со запирка,сеуште без промена(се ближи денот за финална).Како што проверив стигнати се до 1427/2016.
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Јас сум со преписка 14XX/2016 регистрирана во Минстерството на 19/02/2016.На дополнителна со запирка,сеуште без промена(се ближи денот за финална).Како што проверив стигнати се до 1427/2016.
Дата на интервју?
 
Член од
30 октомври 2017
Мислења
69
Поени од реакции
72
Јас сум со преписка 14XX/2016 регистрирана во Минстерството на 19/02/2016.На дополнителна со запирка,сеуште без промена(се ближи денот за финална).Како што проверив стигнати се до 1427/2016.
Da tocno e. samo deneska nekako slabo za razlika od prehodnite nedeli, denes 1419, 1420 a drugite do 1427 vekje imaat prateni ukazi do ambasadi
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Вие кои се уплашивте од новата ситуација во ДАБЧ, да ве успокојам: Ние кандидатите од Македонија не би требало да сме засегнати, бидејќи во огромно мнозинство постапката за државјанство си ја тераме легално. Чат-пат по некој фаќа врски или подмитува за побрзо "приоритетно" аплицирање или разгледување на документите, ама на крајот сѐ што ни одобруваат е во рамките на законот. Во секој случај не сме такви случаи што мораме да платиме 5000 евра за да добиеме државјанство. Уште помалку кога тие пари се само за некакви документи од ДАБЧ, кои во денешно време не се ни гаранција дека ќе добиеш државјанство, а плус е ризик од кривично гонење.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
Вие кои се уплашивте од новата ситуација во ДАБЧ, да ве успокојам: Ние кандидатите од Македонија не би требало да сме засегнати, бидејќи во огромно мнозинство постапката за државјанство си ја тераме легално. Чат-пат по некој фаќа врски или подмитува за побрзо "приоритетно" аплицирање или разгледување на документите, ама на крајот сѐ што ни одобруваат е во рамките на законот. Во секој случај не сме такви случаи што мораме да платиме 5000 евра за да добиеме државјанство. Уште помалку кога тие пари се само за некакви документи од ДАБЧ, кои во денешно време не се ни гаранција дека ќе добиеш државјанство, а плус е ризик од кривично гонење.
Точно.Има луге што се брзаат многу,некои од нив се и членови на форумов што вадеа произход преку ред за одредена надокнада.Ако е издаден произходот на реална основа нема простор за паника.Може да "изгорат" само оние кои со фалц документи се здобиле со произход.А ке има сигурно последици ако решат да ги чешлаат сите произходи издадени од мај 2017 тата па наваму.Ете уште една причина зашто направивме паметно тие што ги предадовме по втор пат истите документи на која снова ни издадоа произход од ДАБЧ.Коза лаже рог не лаже.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom