Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Чекајки за указ од Вицепрезидента ми се смени во Проверка од Вицепрезидента.

Има ли некој информација што со ова, дали треба да носаѓ дополнителни документи или молба поново?

Јас сум од 2013, број 16xxx.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Чекајки за указ од Вицепрезидента ми се смени во Проверка од Вицепрезидента.

Има ли некој информација што со ова, дали треба да носаѓ дополнителни документи или молба поново?

Јас сум од 2013, број 16xxx.
Зошто да носиш документ? За да не те проверува вицепрезидентот? :rolleyes:
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Чекајки за указ од Вицепрезидента ми се смени во Проверка од Вицепрезидента.

Има ли некој информација што со ова, дали треба да носаѓ дополнителни документи или молба поново?

Јас сум од 2013, број 16xxx.
kolku vreme cekas ukaz?
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Зошто да носиш документ? За да не те проверува вицепрезидентот? :rolleyes:
Па немам појма, гледам дека и никој не е информиран шо е ова..

kolku vreme cekas ukaz?
Чекав два месеци за указ, на мене со чичко документи ми се смени во проверка од Вицепрезидента, а на другари со лична карта од дедо бугарин им излезе указот.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Може некој да ми каже што од прилика се пишува во молбата при поднесување документи, конкретно во делот "посочват се подробно обстојателствата, поради които се иска придобиване на б'лгарско гражданство"? (Види на сликата)
 

Attachments

  • 52,2 KB Прегледи: 55
Член од
5 јули 2009
Мислења
8
Поени од реакции
6
Јас добив указ, и сега чекам да пристигне указот во општина Пловдив.
Знам дека требаше да имам и да преведам Акт од ражане(Извод од матична книга на родени) ама ниту во општина ниту во полиција ми го бараат. Знае ли некој за каде е Изводот?
Дали е можно доколку сум ја згрешил адресата да ја сменам?
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Може некој да ми каже што од прилика се пишува во молбата при поднесување документи, конкретно во делот "посочват се подробно обстојателствата, поради които се иска придобиване на б'лгарско гражданство"? (Види на сликата)
ova ???
-ЗАштОТО ИМАМ Б'ЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО САМОС'ЗНАНИЕ И СЕ ЧУВСТВАМ Б'ЛГАРИН
-МОИТЕ БАБА И ДЕДО А И МОЈОТ ТАТКО СА Б'ЛГАРИ ПО НАРОДНОСТ, ИМАМ Б'ЛГАРСКА НАРОДНОСТ, НАЦИОНАЛНОСТ И ПРОИСХОД И ИСКАМ И ГРАЖДАНСТВОТО ДА МИ Б'ДЕ Б'ЛГАРСКО.
штЕ СЕ ПОТВ'РДИ МОЕТО Б'ЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО САМОС'ЗНАНИЕ,
- штЕ Б'ДА ПРИЗНАТ ЗА Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН ОТ МОјаТА РОДИНА Р. Б'ЛГАРИја ЗАштОТО ИМАМ Б'ЛГАРСКИ ПРОИСХОД, НАЦИОНАЛНОСТ И НАРОДНОСТ И ТАКА ГРАЖДАНСТВОТО штЕ МИ СТАНЕ Б'ЛГАРСКО.
- Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ СА БИЛИ МОИТЕ ПРЕДЦИ –Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН штЕ СТАНА И САМИ'Т АЗ.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Denes mi se smeni vo "pregledana,izvadena za dopolnitelna proverka"
Na finalna sum/bev od kraj na septemvri.
Kaj sestra mi seuste e finalna
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
За тие што одевте преку конзулат, од ко ќе излези указот, в конзулат носите слики,давате адреса за регистрација, и после која е процедурата за да се добие физички пасошот?
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
18
Поени од реакции
3
За тие што одевте преку конзулат, од ко ќе излези указот, в конзулат носите слики,давате адреса за регистрација, и после која е процедурата за да се добие физички пасошот?
Eve jas sum takov, zedov ukaz vo Januari, mi rekoa 2-3 meseci da cekam i da zvonam vo Opstina Sredec (Lege 6) , ama eve do denes uste nisto nema...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom