Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
14 декември 2023
Мислења
6
Поени од реакции
2
Сите што сте го добиле овој статус сте биле на интервју во Битола или има и од Софија/Скопје со истиот проблем? На интервјуто имавте некои тешкотии или лапсуси со одговорите или сé одговаравте без проблем? Неразбирливо е и преку родител да одбиваат :/
На интервју го прашаа само кога е роден татко ти друго ништо, да прашале нешто и да не одговорил да речам ајде не го поминал ама вака се гледа дека врска нема одбивањето со интервјуто
 
Член од
14 декември 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo brat mi ima bugarski pasos,izvaden so godini,izvod na rodeni izvaden vo bugarija I vencanica,me interesira dali jas kako negova sestra I moite deca mozeme da izvademe pasosi na osmova na negovite dokumenti.
Автоматски споено мислење:

 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
На интервју го прашаа само кога е роден татко ти друго ништо, да прашале нешто и да не одговорил да речам ајде не го поминал ама вака се гледа дека врска нема одбивањето со интервјуто
Jas koga bev vo sofija na intervju prasuvaa dosta povekje od toa, imeno i najvaznoto prashanje treba da go postavat t.e. "koja nacionalnost si". Isto taka vidov na biroto na covekot pred da izlezam deka imase nekoi anketni listovi sto(Valjda) toj gi popolnuva
 
Член од
11 март 2023
Мислења
1.448
Поени од реакции
1.849
Според мене, не. Со оглед на стегнатите рестрикции, знам луѓе што родителите им се побугарени, па тие имаат проблем за вадење. Немојте да им вадите бугарски документи на децата до 18 години, сами нека си одлучат дали ќе бидат бугари или македонци. Инаку, знам неколку души што последните 3-4 години аплицирале, и сеуште немаат добиено.
 
Член од
10 јули 2023
Мислења
33
Поени од реакции
52
Луге не се чудете гледате дека критериумите се построги и дека интервјуто не е заебанција и лесно, сега се уверивте, ако човекот кој ви го прави интервјуто напише негативно , советот ве одбива, затоа повторно ке речам ви треба ДОБАР посредник, а не ние се си знаеме на форумов тие бараат и се само за пари и т.н. и ете за неколку прашања т.е финти, отидоа парите и 3 години чекање. поздрав
 
Член од
18 август 2015
Мислења
159
Поени од реакции
85
Zdravo brat mi ima bugarski pasos,izvaden so godini,izvod na rodeni izvaden vo bugarija I vencanica,me interesira dali jas kako negova sestra I moite deca mozeme da izvademe pasosi na osmova na negovite dokumenti.
Автоматски споено мислење:
Мислам дека НЕ (90%), сепак за ова прашање има посебна тема, можеш да си прашаш таму.
Иначе, доколку имаш некој силен документ за бг потекло (пред 1944), големи се шансите да добиеш и ти, нормално парарелно со тој документ, ќе си доставиш и документ од брат ти дека поседува бг државјанство (бг пасош и бг лична карта).
 
Член од
2 мај 2023
Мислења
7
Поени од реакции
5
Член од
4 октомври 2020
Мислења
107
Поени од реакции
251
На интервју го прашаа само кога е роден татко ти друго ништо, да прашале нешто и да не одговорил да речам ајде не го поминал ама вака се гледа дека врска нема одбивањето со интервјуто
Ве молам за информација и на другите, кој статус го имал сопругот, пред да го добие отказот? Изгледа како после финална да ги ставаат на отказ (тоа е следен чекор). Ако има некој со ваков статус од Скопје и Софија, би било добро да пише, за да знаеме дали има уште.
 
Член од
14 декември 2023
Мислења
6
Поени од реакции
2
Ве молам за информација и на другите, кој статус го имал сопругот, пред да го добие отказот? Изгледа како после финална да ги ставаат на отказ (тоа е следен чекор). Ако има некој со ваков статус од Скопје и Софија, би било добро да пише, за да знаеме дали има уште.
Статус финално имаше
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
107
Поени од реакции
251
Еден апдејт за керка ми. На 23.11.2023 ѝ беше побаран док за семејни врски. Доставен до Мин на 8.12.2023. Статус сменет од нередовна во финална на 15.12.2023 (тогаш проверив). Постапката ја тера по татко и мајка бг државјани. Интервју мај 2021 во Скопје, бројчето излезе во јули истата год. После ова, ќе известам дали е ок или не. На интервјуто, се можно била испрашана, дури и каде работат нејзините родители. Одговарала брзо, дури била и прекинувана во одговарање, за да се префрлат на следно прашање.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Здраво, не сум во тек што се дешава, нели едно време можеа да се проверат преписки по консулски пат со рандом впишување бројче и излегуваше статус? Дали може сеуште така?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom