Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
4 јануари 2019
Мислења
108
Поени од реакции
531
Што мислиш кога ќе има укази? Овој месец ќе има ли?
Мислам дека ќе има во јули месец нова тура - ама ова е само моја хипотетичка претпоставка. Ако има нова тура како што мислам за нареден месец, влегуваме половината на февруари и половината на март во пакет :)

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Да се пријавам и јас.Денес конечно ми се смени статусот од дополнителна, во финална
Bibi gledam na ruski forum site od dopolnitelna na finalna gi stavile neso.odnese li star dokument ? Gledam od januari te stavile na dop ? Rokot ti istekol li ? Na intervju si bila januar 2020 ?
 
Член од
30 јули 2020
Мислења
26
Поени од реакции
29
Bibi gledam na ruski forum site od dopolnitelna na finalna gi stavile neso.odnese li star dokument ? Gledam od januari te stavile na dop ? Rokot ti istekol li ? Na intervju si bila januar 2020 ?
Однесов крштеница,првите документи беа по страна од мајка,крштеницата е по страна од татко
 
Член од
9 ноември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
13
Ако може некој да ми го даде тел.број од ЕСГРАНОТ,ул.Леге бр.6 каде што треба да се јавам за да прашам дали ми е стигнато писмото.
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
61
Поени од реакции
288
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите!

Треба да однесам дополнителен документ до јули. Јас не аплицирав со бугарско крштениче или било каков бугарски документ туку посредникот ми кажа дека ќе одиме со тоа кога била родена баба (да е таму околу 1940).

Е сега, за дополнителниот документ имам јас од баба бугарско крштениче ама податоците на него не се поклопуваат со тие на посмртницата. Пример датум на раѓање не е ист, моминско презиме не е исто, име на татко не е исто (бугарско Коле македонско Никола). Ова беше и причината оти не одевме преку тој документ за апликација.

за да ми ги средат ( фалсификуваат) документите, ми бараат 350евра а јас имам два документи. 700 евра ми се премногу, дали има друг начин да докажам декае истиот човек на бугарското крштениче и на македонската посмртница?

Edit: немам никој близок со бугарски пасош
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom