Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
17 март 2014
Мислења
11
Поени од реакции
36
Дечки ајде уште едно прашање:

Јас кога бев на интервју во БТ пишав дека планирам да го подигнам државјанството во Софија.

Но еве денес се смени статусот.

Не ни видов дека се сменил во позитивен т.е. Образувана преписка N:XXXX/XXXX/XX.XX.XXXX. Вашата преписка е вклјучена в Указ XXX от XXXX год. Можете да резервирате час за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.

Ова мене не ми излезе туку директно на закажување на термин.

Закажав термин првиот слободен т.е. 02.03.2022 г. от 16:10 ч.ч во Софија што го добив на маил.

Но откако проверив уште еднаш со пинот ми излезе:

  • Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
Да не е привремен статус? Посредникот вели дека ми стигнал веќе во Битола. Е сега како е можно денес да имам указ и одма да биде стигнат во Битола?

Случајно да не се смени за неколку дена?

Некој да нема слично искуство?
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
42
Поени од реакции
110
Koliko se meni cini, ti radnici u ministarstvu odradjuju trenutno ukaze i verovatno ne mogu da stignu da ukucavaju dva statusa paralelno jer verovatno radi malo ljudi...
Nadam se da je do sada komisija zasedala vise puta i da samo ce odjednom da ukucaju 2 hiljade predmeta..
Ukoliko ne bude tako, onda cemo cekati jos dugoooo dugooo u ovom statusu.
I ja tako mislim ili ce da promene par hiljada odjendom ili cemo da cekamo ko zna koliko,evo ja sam na finalom skoro 5 meseci a pre toga sam bio mislim 18 meseci ....
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
I ja tako mislim ili ce da promene par hiljada odjendom ili cemo da cekamo ko zna koliko,evo ja sam na finalom skoro 5 meseci a pre toga sam bio mislim 18 meseci ....
Stvarno mi nema logike da komisija koja je zatrpana predmetima kao nikad pre, da uopste ne zaseda. To je nemoguce. U pravilniku pise da komisija mora da se sastane bar 2 puta mesecno. U ovom mesecu samo su 10.05.ljudi javili da je bilo promena. Verujem da su bar jos jednom do sada zasedali.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
42
Поени од реакции
110
Stvarno mi nema logike da komisija koja je zatrpana predmetima kao nikad pre, da uopste ne zaseda. To je nemoguce. U pravilniku pise da komisija mora da se sastane bar 2 puta mesecno. U ovom mesecu samo su 10.05.ljudi javili da je bilo promena. Verujem da su bar jos jednom do sada zasedali.
Ma kakva pravila tamo je raspad sistema ko i kod nas ,samo lova vrti vidis silni Ukrajnici uzimaju preko reda ....koji ne znaju ni gde je Bugarska na mapi
 
Член од
14 април 2021
Мислења
43
Поени од реакции
27
Koga imase intervju?
april
Автоматски споено мислење:

Ma kakva pravila tamo je raspad sistema ko i kod nas ,samo lova vrti vidis silni Ukrajnici uzimaju preko reda ....koji ne znaju ni gde je Bugarska na mapi
ukraina i moldavija im vise od 500 iljadi blgari na popis izjasneti, ne se tie kriminalci, kriminalci mozda se onie sto glumat blgari za pasosh
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Дечки ајде уште едно прашање:

Јас кога бев на интервју во БТ пишав дека планирам да го подигнам државјанството во Софија.

Но еве денес се смени статусот.

Не ни видов дека се сменил во позитивен т.е. Образувана преписка N:XXXX/XXXX/XX.XX.XXXX. Вашата преписка е вклјучена в Указ XXX от XXXX год. Можете да резервирате час за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.

Ова мене не ми излезе туку директно на закажување на термин.

Закажав термин првиот слободен т.е. 02.03.2022 г. от 16:10 ч.ч во Софија што го добив на маил.

Но откако проверив уште еднаш со пинот ми излезе:

  • Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
Да не е привремен статус? Посредникот вели дека ми стигнал веќе во Битола. Е сега како е можно денес да имам указ и одма да биде стигнат во Битола?

Случајно да не се смени за неколку дена?

Некој да нема слично искуство?
Колку што мене ми е познато (нека ме надополнат или корегираат ако грешам) не си била евидентиранс дека ќе го подигаш Софија.
По промена на статус, најпрво ти стои можноста за закажување, па по извесно време се менува дека е испратено за подигање тамо каде што си правела интервју! (ова мислам важи само за оние кандидати кои имале интервју по амбасади и конзулати)

ако сакас да го земеш БТ не го потврдувај маилот со термин тој ти е валиден 24часа и после не е резервиран термонот ако не е потврден!
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
42
Поени од реакции
110
april
Автоматски споено мислење:


ukraina i moldavija im vise od 500 iljadi blgari na popis izjasneti, ne se tie kriminalci, kriminalci mozda se onie sto glumat blgari za pasosh
Na te sto glume sam milsio sto ne znaju ni rec Bugarskog niti imaju veze sa Bugarskom
 
Член од
14 октомври 2019
Мислења
35
Поени од реакции
35
april
Автоматски споено мислење:


ukraina i moldavija im vise od 500 iljadi blgari na popis izjasneti, ne se tie kriminalci, kriminalci mozda se onie sto glumat blgari za pasosh
Kaj imase intervju I koj status ti se vodi Sega?
 
Член од
21 мај 2018
Мислења
4
Поени од реакции
1
Zdraveite drugari,
Kude,na koja adresa ili sajt da se zakazuva intervju vo Sofija?
Mersi
 

J'g

Член од
19 декември 2018
Мислења
16
Поени од реакции
10
Da,kude na koja adresa i mene me pituva komsice
 
Член од
14 април 2021
Мислења
43
Поени од реакции
27

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Колку што мене ми е познато (нека ме надополнат или корегираат ако грешам) не си била евидентиранс дека ќе го подигаш Софија.
По промена на статус, најпрво ти стои можноста за закажување, па по извесно време се менува дека е испратено за подигање тамо каде што си правела интервју! (ова мислам важи само за оние кандидати кои имале интервју по амбасади и конзулати)

ако сакас да го земеш БТ не го потврдувај маилот со термин тој ти е валиден 24часа и после не е резервиран термонот ако не е потврден!
Isto i na mojot prijatel, za koj sto prasuvav mu se smeni deka e prateno vo Bitola. Tamu pravese intervju, no bese navel pri intervjuto deka saka ukazot da go podigne od Sofija, bidejki togas bese druga situacijata so terminite. Sepak bez da prakame molba, ukazot mu e praten vo Bitola, najverojatno ne go zavele deka saka da go podigne vo Sofija. Ne ni probavme da zakazeme termin za vo Sofija. Sega ke vidime kako ke bide pa ke napisam kako ke pomineme. Pozdrav.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom