Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
19 април 2019
Мислења
20
Поени од реакции
48
dali ima nekoj sho prosol polozitelno so dokumenti od vujko posledno vreme
jas sum dokumenti od vukjo uste od samiot pocetok,no dostaviv dopolbitelni dokumenti za poteklo od stranata na tatko mi .Dokumentite dopolbitelni gi dostaviv vo januari,finalno bev vo februari,a polozitelno sum od maj 2020.
 
Член од
26 ноември 2020
Мислења
13
Поени од реакции
14
Dobro utro, bi sakal da ve prasam za sovet

Go dobiv ova

С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи,
че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин,
с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г.
за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство.

Znaci site sto bevme grupa gi imavme istite dokumenti, se isto, eden duri imase i neispraven dokument, arno ama samo jas go dobiv ova obrazlozenie a drugite site imat promena vo ukaz.

Dali nekoj moze da mi dade objasnuvanje zosto e ova vaka i dali vredi odnovo da se zakaze intervju.

Vi Blagodaram
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Dobro utro, bi sakal da ve prasam za sovet

Go dobiv ova

С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи,
че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин,
с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г.
за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство.

Znaci site sto bevme grupa gi imavme istite dokumenti, se isto, eden duri imase i neispraven dokument, arno ama samo jas go dobiv ova obrazlozenie a drugite site imat promena vo ukaz.

Dali nekoj moze da mi dade objasnuvanje zosto e ova vaka i dali vredi odnovo da se zakaze intervju.

Vi Blagodaram
za zal si odbien od sovetot po grazdanstvo, so kakvi dokumenti aplicirase?dali povtorno gi odnese site izvodi prevedeni i legalizirani i potvrda od BKKS vo MP?dali si imas nekoj problem vo EU so rabota na crno ili pak nekoja zabrana?Kje moras od novo da apliciras za da dobirs blgarsko grazdanstvo
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Dobro utro, bi sakal da ve prasam za sovet

Go dobiv ova

С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи,
че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин,
с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г.
за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство.

Znaci site sto bevme grupa gi imavme istite dokumenti, se isto, eden duri imase i neispraven dokument, arno ama samo jas go dobiv ova obrazlozenie a drugite site imat promena vo ukaz.

Dali nekoj moze da mi dade objasnuvanje zosto e ova vaka i dali vredi odnovo da se zakaze intervju.

Vi Blagodaram
И јас бев одбиена во 2016, поднесов пак и еве земав државјанство. Се зависи колку ти треба пасошот, колку ти се мрцвари пак по истиот пат. Совет од мене: аплицирај пак незнаеш кога и зошто ќе ти затреба. Поздрав
 
Член од
26 ноември 2020
Мислења
1
Поени од реакции
3
Здраво, дечки
Нов член сум на форумот, кој ги средува табелите може слободно да ги искористи моите информации. Имам поднесено документи за процедура 08ми август 2017 во Софија. Бев со документи по татко и ми закажаа термин за интервју наредната година на 09ти септември 2018. Задолжителната процедура траеше најдолго и без дополнителна проверка добив положително негде одприлика во јуни или јули-2020. Одтогаш чекам за потпис веќе 5-6 месеци. Дали има некој на форумот кој што го споделува сличното искуство со промената на статусите, времето и приложените документи. Би сакал да добијам некаква насока уште колку ми преостанува да чекам за потпис. Кога би добил указ набрзо, гледам дека термини за сакажување има дури во половината од 2021ва. Се размислувам дали да пратам молба до Правосудството таму, за да имаат во предвид кога би имал потпис за указ да следи автоматско праќање во Скопје. Што имате да ми дадете како совет за оваа ситуација? Ви благодарам.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Здраво, дечки
Нов член сум на форумот, кој ги средува табелите може слободно да ги искористи моите информации. Имам поднесено документи за процедура 08ми август 2017 во Софија. Бев со документи по татко и ми закажаа термин за интервју наредната година на 09ти септември 2018. Задолжителната процедура траеше најдолго и без дополнителна проверка добив положително негде одприлика во јуни или јули-2020. Одтогаш чекам за потпис веќе 5-6 месеци. Дали има некој на форумот кој што го споделува сличното искуство со промената на статусите, времето и приложените документи. Би сакал да добијам некаква насока уште колку ми преостанува да чекам за потпис. Кога би добил указ набрзо, гледам дека термини за сакажување има дури во половината од 2021ва. Се размислувам дали да пратам молба до Правосудството таму, за да имаат во предвид кога би имал потпис за указ да следи автоматско праќање во Скопје. Што имате да ми дадете како совет за оваа ситуација? Ви благодарам.
Od 8 do 10 meseci do ukaz
 
Член од
26 ноември 2020
Мислења
13
Поени од реакции
14
za zal si odbien od sovetot po grazdanstvo, so kakvi dokumenti aplicirase?dali povtorno gi odnese site izvodi prevedeni i legalizirani i potvrda od BKKS vo MP?dali si imas nekoj problem vo EU so rabota na crno ili pak nekoja zabrana?Kje moras od novo da apliciras za da dobirs blgarsko grazdanstvo
Bev preku zdruzenieto vo strumica isto kako i ostanatite koi bevme zaedno, posle intervjuto za sekoj slucaj dostavivme povtorno izvodi. Zabrana sum nemal, niti kazni, niti pak precekoruvanje od tri meseci, precekoruvanje imase eden od tie sto mu se smeni vo ukaz.

Nemam srekja ocigledno.
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Bev preku zdruzenieto vo strumica isto kako i ostanatite koi bevme zaedno, posle intervjuto za sekoj slucaj dostavivme povtorno izvodi. Zabrana sum nemal, niti kazni, niti pak precekoruvanje od tri meseci, precekoruvanje imase eden od tie sto mu se smeni vo ukaz.

Nemam srekja ocigledno.
A licno ti li gi nosese dokumentiti po 2 pat vo pravosudie , oti te odbile deka ne si gi predal dok , da ne te zafrknal posredniko da ne gi odnel
 
Член од
26 ноември 2020
Мислења
13
Поени од реакции
14
И јас бев одбиена во 2016, поднесов пак и еве земав државјанство. Се зависи колку ти треба пасошот, колку ти се мрцвари пак по истиот пат. Совет од мене: аплицирај пак незнаеш кога и зошто ќе ти затреба. Поздрав
Od site sto bevme grupate mene kako najvekje da mi trebase ama ete mene me odbija samo. Sega da znam deka kje vlezeme vo EU skoro sto ne veruvam da ne podnesuvam, ama nie vleguvame vo eu i nato vekje 15godini.
Ti zarem uste 4 godini cekase?
Автоматски споено мислење:

A licno ti li gi nosese dokumentiti po 2 pat vo pravosudie , oti te odbile deka ne si gi predal dok , da ne te zafrknal posredniko da ne gi odnel
Ne mi ni pobara pravosudstvoto, posrednikot gi odnese na site, kaza izvadete si da gi pratam za sekoj slucaj.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Здраво, дечки
Нов член сум на форумот, кој ги средува табелите може слободно да ги искористи моите информации. Имам поднесено документи за процедура 08ми август 2017 во Софија. Бев со документи по татко и ми закажаа термин за интервју наредната година на 09ти септември 2018. Задолжителната процедура траеше најдолго и без дополнителна проверка добив положително негде одприлика во јуни или јули-2020. Одтогаш чекам за потпис веќе 5-6 месеци. Дали има некој на форумот кој што го споделува сличното искуство со промената на статусите, времето и приложените документи. Би сакал да добијам некаква насока уште колку ми преостанува да чекам за потпис. Кога би добил указ набрзо, гледам дека термини за сакажување има дури во половината од 2021ва. Се размислувам дали да пратам молба до Правосудството таму, за да имаат во предвид кога би имал потпис за указ да следи автоматско праќање во Скопје. Што имате да ми дадете како совет за оваа ситуација? Ви благодарам.
Drugar jas imam podneseno 7 meseci pred tebe a sme isto so polozitelno kraj na juni 2020 a mn clenovi ima so slicna procedura.Inaku vo momentov min 9 meseci na polozitelno se ceka do potpis.
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Od site sto bevme grupate mene kako najvekje da mi trebase ama ete mene me odbija samo. Sega da znam deka kje vlezeme vo EU skoro sto ne veruvam da ne podnesuvam, ama nie vleguvame vo eu i nato vekje 15godini.
Ti zarem uste 4 godini cekase?
Автоматски споено мислење:


Ne mi ni pobara pravosudstvoto, posrednikot gi odnese na site, kaza izvadete si da gi pratam za sekoj slucaj.
Vaka koga pisuva znaci deka ne se odneseni vo pravosudie dok , 90% tuka mineme so potvrdi , najdi si dibar posrednik ako ti treba ke ti dadat forumdziite tuka broj od saglam posrednik , ne se otkazuvaj , vremeto si mine a tuka stanuva se poloso i poloso , zal mi e koga gledam deka nekoj strada od posrednici so ne se zamarat od koa ke i zemat parite , podnesi nanovo so saglam posrednik i potvrda od strumica , prati tyka na forumot i ke dobies , prwdnost imas sega so ke izvades duplikat proishot i avtomatski ke namales 1 godina cekanje , ne se otkazuvaj i so sreka
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Od site sto bevme grupate mene kako najvekje da mi trebase ama ete mene me odbija samo. Sega da znam deka kje vlezeme vo EU skoro sto ne veruvam da ne podnesuvam, ama nie vleguvame vo eu i nato vekje 15godini.
Ti zarem uste 4 godini cekase?
Автоматски споено мислење:


Ne mi ni pobara pravosudstvoto, posrednikot gi odnese na site, kaza izvadete si da gi pratam za sekoj slucaj.
I kaj mene ne pisuvase da se odnesat ama jas preku posrednikot gi odnesov...Dodeka si na zadolzitelna ne ti gi baraat,i za da vlezes vo finalna ne ti gi baraat nego koga ke pravi promena od finalna vo polozitelno togas zasedava sovet komisija od poveke clenovi...i togas ako nemas dopolnitelni,a si preku pradedo odma otkaz! Koga se nosat dop dokumenti tie se nosat so molba,izvodi umrenici i potvrda od lazar pak...jas 100e si plativ da mi gi odnese posrednikot dodeka bev na zadolzitelna..I mi dade brojce so pecat!
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
45
Поени од реакции
98
Zdravo decki,

u cetvrtokot 19.11 dobiv ukaz, u petokot prativ molba preku DHL koja sto bese primena u ponedelnikot i denes mi go pratile ukazot u ambasada a posrednikot me ubeduvase deka ne mozelo taka samo sum gubela vreme, da sum si zakazala u Sofija :D fala mnogu na @Alexija i @Meh
Cestitki
Bi sakal i jas da go napravam istoto
Ke mozes li da mi objasnis kako preku dhl go isprati adresa i sve?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom