Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
3 декември 2023
Мислења
8
Поени од реакции
6
Povrzi go tvojot broj na prepiska so brojot na brat ti kazi deka tamu e originalniot dokument. Trebalo vo ambasada da vi gi povrzat prepiskite ko ste aplicirale zosto ste dvajca so eden ist dokument
Како да го направам тоа и кои документи поточно ми требаат? Дали треба да доставам некои документи во Софија до советот за граѓанство, или да пратам мејл до некоја институција? Фала многу, Поздрав.
 
Член од
10 јули 2023
Мислења
33
Поени од реакции
52
Како да го направам тоа и кои документи поточно ми требаат? Дали треба да доставам некои документи во Софија до советот за граѓанство, или да пратам мејл до некоја институција? Фала многу, Поздрав.
Најдиси посредник да не ја зафркниш работата најпосле поз.
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
50
Поени од реакции
27
Како да го направам тоа и кои документи поточно ми требаат? Дали треба да доставам некои документи во Софија до советот за граѓанство, или да пратам мејл до некоја институција? Фала многу, Поздрав.
Како да го направам тоа и кои документи поточно ми требаат? Дали треба да доставам некои документи во Софија до советот за граѓанство, или да пратам мејл до некоја институција? Фала многу, Поздрав.
Mislam deka najdobro da prasas vo ambasada. Mene i na sestra mi ni gi povrzaja dokumentite koga apliciravme. Ni rekoja deka dosta e eden dokument koj ke e kaj mene, a kaj nea ke e kopija koja tie togas ja napravija i pretpostavuvam tie ja zaverija..ne znam iskreno. Imam poddneseno dopolnitelni no vo konzulat i podnesov molba so kopija od pasos. Vo sofija nemam odeno
Автоматски споено мислење:

Mislam deka najdobro da prasas vo ambasada. Mene i na sestra mi ni gi povrzaja dokumentite koga apliciravme. Ni rekoja deka dosta e eden dokument koj ke e kaj mene, a kaj nea ke e kopija koja tie togas ja napravija i pretpostavuvam tie ja zaverija..ne znam iskreno. Imam poddneseno dopolnitelni no vo konzulat i podnesov molba so kopija od pasos. Vo sofija nemam odeno
Zaboraviv mojot broj na prepiska mi kazaja deka ke go povrzat so nejzinot i taka ke gi pratat sofija
 
Член од
26 октомври 2020
Мислења
21
Поени од реакции
76
Член од
2 мај 2023
Мислења
7
Поени од реакции
5
 
Член од
29 јуни 2020
Мислења
28
Поени од реакции
44
Да ви напишам некои работи да не лутате како мене во врска со сликање за пасош во софија
1.коа го зимате егн од општината прашувајте дали сте внесени во систем пошо забораваат тетките и ако ве стават покасно ќе излезете во систем дури другиот ден после 11 ипол
2.сликањето не е на марија луиза 48 во миграционо како што имаше некој објаснето него марија луиза 91
3.не може во секоја полициска станица затоа што не сите имаат таква дирекција за сликање плус само таму може експресна ако сакате за 8ч така да тоа ви е најсигурна опција
4.марија луиза 91 не работи во сабота, не може да се сликате тогаш иако некој имаше пишано така на форумот
5.ова за 30 дена што е за издавање не излегува за 30 него 14 дена(18 лева лк,40 пасош)
6.Извод преведен и легализиран воопшто не ви бараат за сликање само егн,удостоверението,копија од пасош и пасошот,сите ми го вратија изводот и за џабе е залудно давање пари
7.кога доставувате за егн може и со интернационален извод на родени изваден од нашиве матични служби
Со лесно на сите
 
Член од
9 јануари 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ke se povrzes so izvodi od taa licnos I ke podnesesh, za cekanje minimum 3 godini
Значи да поднесам дирекно за пасош, или прво да чекам и мене произход од ДАБЧ да ми издадат? А во однос на тоа каде да се подаде за пасош, дали од конзулат ако подадам ќе трае уште подолго?
 
Член од
11 февруари 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo, me interesira kakov e toj star dokument i kade moze da se izvadi da se proveri dali nekoj ima bugarski koreni?
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Zdravo, pominav intervju vo oktomvri 2021. Pred nekolku meseci dobiv staus-baranje da podnesam dopolnitelni dokumenti. TIe sto gi imam se tie, nemav drugi dokumenti i ne odnesov. Od pred nekoj den, vo proverka na status pisuva deka sum na finalna.
Prasanje: kolku vreme od sega se dobiva status polozzitelno, i potoa potpis od prezident?
Blagodaram odnapred za odgovor.
 
Член од
10 мај 2022
Мислења
374
Поени од реакции
1.196
Zdravo, imam predci od selo Budinarci, Berovo. Nemam bugarski dokument, no imam makedonski izvod na predok koj e roden od 1927 godina, a spored Vasil Knchov seloto e bilo 100% bugarsko naselenie. Dali na ovaa osnova moze da baram drzavjanstvo.
Земи утепај се најубаво
 

Kajgana Shop

На врв Bottom