Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

naste2

Prettys Girls from your town for night
Член од
17 ноември 2010
Мислења
5
Поени од реакции
1
Zdravo dali moze da se podnesat dokumenti za bugarsko drzavjanstvo. Vo. Veliko tarnovo poshto tamu rabotam
 
Член од
23 март 2020
Мислења
30
Поени од реакции
79
Pred necel mesec majkami od finalna bese stavena na dopolnitelna.Gi sobravme dokumenti od baba-prababa plus potvrda od Lazar i gi odnesov licno vo ministerstvo pred neceli 2 nedeli.Denes mu se smena statusot vratena e na finalna!
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Pred necel mesec majkami od finalna bese stavena na dopolnitelna.Gi sobravme dokumenti od baba-prababa plus potvrda od Lazar i gi odnesov licno vo ministerstvo pred neceli 2 nedeli.Denes mu se smena statusot vratena e na finalna!
Sto znaci da izvodi i potvrda od Lazara prolaze u ministarstvu i dan danas, super :)
 
Член од
3 јуни 2017
Мислења
30
Поени од реакции
55
Сестра ми денес го подигна пасошот. Процедура почната 09.12.2016та
Интервју 01.10.2018
Финална и положително одеа многу брзо кај неа, не ги памтам точните датуми, мислам финална некаде февруари 2020та, положително мај 2020та.
Указ некаде пред крај на 2020та
Прво подигнато државјанатвото во јануари од Битола, минатата недела повторно подигнато од Софија.
Во понеделник беше да се слика, денес пасошот во рака конечно
Заедно поднесовме, само моето интервју беше покасно, а јас сум уште на финална...
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
104
Здраво дечки,

Ќе прашам овде бидејќи темата е доста активна и многу од Вас веќе се минале границата во време на корона.
Вакциниран сум и на документот за вакцинација ми стојат македонските податоци. При влез во Бугарија, знам дека доколку имаш бугарски пасош, мора да се прикаже. Е сега, дали може на бугарска граница да се влезе со документи за вакцинација со македонски податоци и со бугарски пасош?
Доколку неможе и ако мора да се прави тест, пак е истиот проблем.. дали тоа значи дека за тест во Скопје треба да се дадат бугарските документи и тестот да се заведе дека е правен со бугарскиот пасош?

Ако има некој со бугарски документи да поминал граница до сега, ако може да сподели како се минува граница во ваков случај?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Здраво дечки,

Ќе прашам овде бидејќи темата е доста активна и многу од Вас веќе се минале границата во време на корона.
Вакциниран сум и на документот за вакцинација ми стојат македонските податоци. При влез во Бугарија, знам дека доколку имаш бугарски пасош, мора да се прикаже. Е сега, дали може на бугарска граница да се влезе со документи за вакцинација со македонски податоци и со бугарски пасош?
Доколку неможе и ако мора да се прави тест, пак е истиот проблем.. дали тоа значи дека за тест во Скопје треба да се дадат бугарските документи и тестот да се заведе дека е правен со бугарскиот пасош?

Ако има некој со бугарски документи да поминал граница до сега, ако може да сподели како се минува граница во ваков случај?
Не битно се дур податоците од пасошот се софпаѓаат (име, презиме, датум на раѓање).
Јас вчера правев тест и го дадов БГ пасошот (биотек-зебра-скопје) гледај на крајната дестинација со кој пасош ќе влезеш со тој пасош и да го приложиш при правење на тестот.
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
104
Не битно се дур податоците од пасошот се софпаѓаат (име, презиме, датум на раѓање).
Јас вчера правев тест и го дадов БГ пасошот (биотек-зебра-скопје) гледај на крајната дестинација со кој пасош ќе влезеш со тој пасош и да го приложиш при правење на тестот.
Фала! Прашањето ми беше повеќе за тоа дали некој вакциниран (со македонски податоци во сертификатот) поминал границата со Бугарија со тој сертификат и БГ пасош. Тестот ми е последна опција ако небива сертификатот за вакцинација.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Фала! Прашањето ми беше повеќе за тоа дали некој вакциниран (со македонски податоци во сертификатот) поминал границата со Бугарија со тој сертификат и БГ пасош. Тестот ми е последна опција ако небива сертификатот за вакцинација.
од МКД излагаш со мк пасош и после во БГ влагаш со БГ пасош! секад со тебе ги носиш и двата пасоша и ќе го покажеш тој пасош на кој ти е издаден сертификатот! нема потреба од тупење со нелогички прашања кога и двата пасоша се со тебе...
 
Член од
22 јуни 2016
Мислења
119
Поени од реакции
204
Постои ли сеуште можност за да се подигне дравјанството по втор пат(доколку е подигнато во конзулат ) ?
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Фала! Прашањето ми беше повеќе за тоа дали некој вакциниран (со македонски податоци во сертификатот) поминал границата со Бугарија со тој сертификат и БГ пасош. Тестот ми е последна опција ако небива сертификатот за вакцинација.
Pred edna nedela, decko sto se vozese so mene u kola imase i Mk i Bg dokumenti. Vakciniran ovde. Sertifikatot i go pokaza na granicarkata od telefon. Taa go skenira QR kodot i tolku. Sepak za sigurnost toj si imase i isprintan sertifikat vo kola. Taka da ne e bitno kaj si vakciniran, kakvi drzavjanstva imas i kade vleguvas. Jasno im e na bugarite deka vo Mk zivees i imas dvojno drzavjanstvo. Ne ke se vakcinirame u sekoja zemja poedinecno.
 
Член од
17 декември 2020
Мислења
32
Поени од реакции
62
Zdravo do site na 18 juni podignav ukaz po vtor pat prv pat vo bitola na 6 april cekav 3 saata na 21 juni se slikav na 25 juni go zemav pasosot vece zavreseno pozz
Автоматски споено мислење:

Zdravo do site na 18 juni podignav ukaz po vtor pat prv pat vo bitola na 6 april cekav 3 saata na 21 juni se slikav na 25 juni go zemav pasosot vece zavreseno pozz
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Ajde ukazi kade ste???:boksix:
Нјама. Нјама ни да има както е ситуацијата :tapp:
ште го духаме :pusigo:

 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Samo da javim da su se na srpskom forumu javile danas 2 osobe da su stavljene na dopunu, intervju 24.04., 25.04., izgleda da komisija ide po redu i stavlja ljude na dopunu po datumu intervjua.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom