Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Најверојатно тогаш застанале со работа и продолжиле повторно во април. Ќе видиме од новите објавени укази, ако е така (ништо чудно да е) го ебавме ежот.
Премалку објавени укази има за да знаеме.


Види, не дека секое правило нема исклучок - еве погоре во списокот од Алтаир се гледа дека има една „црна овца“ која добила указ преку трупа - но исклулок е тоа. Е сега дали лажи посредникот или не, тоа е друго 20 и во тој дел постот спаѓа во шпекулации.
Балкан е ова, некаде ваљда некој можеби се монтал преку ред но таквите се ретки исклучоци. Кој да им знае...

п.с. Како да се дознае број на преписка и година АКО се знае само број на молба и пин?
Nemozes Da doznaes, toa e samo dodeka si na zadolzitelna Da ja zapametiis prepiskata ili Da si ja zapisal
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
aj ne zamaraj so postovive,ako nemas sto da pravis ne zamaraj so prepiskive po konzulatski pat dosta ni se eksperti na forumov so malo poznavanje!
Bobance srce, zema li si ukazceto? Aj pozdravi go deckoto, zemejte si vazelin i ne ne zamaraj:pusigo:.... ostaj ne nas prostite da si terame...i staj use nekoj izvicnik koga pises, nesto slabo se isplasih:pos::kuracc:
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Nemozes Da doznaes, toa e samo dodeka si na zadolzitelna Da ja zapametiis prepiskata ili Da si ja zapisal
Moze da ja doznae u slucaj ako podnesuva dopolnitelno dokumenti, ama u pravosudie, na samiot salter, ne preku posta...ke mu ja kaze sluzbenikot. Mozebi mozat i vo ambasada/konzulat, po broj na molba i pin....ako sakaat sluzbenicite. Inaku, ako ne ja zapomnal dodeka bil na zadolzitelno, togas moze da ja vidi od koga ke mu bide potpisan ukazot, pri zakazuvanje na termin za podiganje.
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Ispod 2 meseci tesko ke zavrsi nekoj rabota,prvo dodeka se prati od ambasada/konzulat so diplomatska ke pomine poveke od mesec,dodeka se otvori postata vo min za pravda,a stigaat kupista od cel svet ambasadi racunajte 2 do 2,5meseci,tuka moze dobar posrednik da reagira odma negov covek da ja odobri i da ja pusti vo opstina sredec,ama cuv deka 500e baraat posrednicite za taja usluga...site nasi posrednici za 250e kolku sto zimaat od podignuvanje Ukaz do pasos u raka za tie pari ne vrsat rabota! Za 250e ke si cekate 5 meseci,kako i jas podigna Ukaz na 18 Mart ke si cekam do Avgust za tie pari :)
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Moze da ja doznae u slucaj ako podnesuva dopolnitelno dokumenti, ama u pravosudie, na samiot salter, ne preku posta...ke mu ja kaze sluzbenikot. Mozebi mozat i vo ambasada/konzulat, po broj na molba i pin....ako sakaat sluzbenicite. Inaku, ako ne ja zapomnal dodeka bil na zadolzitelno, togas moze da ja vidi od koga ke mu bide potpisan ukazot, pri zakazuvanje na termin za podiganje.
Tocno, taka I jas ja vidov :) A nekoj vo pravosudie Da Ti ja kaze tesko :) Ne Se zamaraat....
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Ispod 2 meseci tesko ke zavrsi nekoj rabota,prvo dodeka se prati od ambasada/konzulat so diplomatska ke pomine poveke od mesec,dodeka se otvori postata vo min za pravda,a stigaat kupista od cel svet ambasadi racunajte 2 do 2,5meseci,tuka moze dobar posrednik da reagira odma negov covek da ja odobri i da ja pusti vo opstina sredec,ama cuv deka 500e baraat posrednicite za taja usluga...site nasi posrednici za 250e kolku sto zimaat od podignuvanje Ukaz do pasos u raka za tie pari ne vrsat rabota! Za 250e ke si cekate 5 meseci!
Za 1 i pol mesec se zimase lani juli/avgust, samo so baranje po e-mail da ti go pratat vo ambasada...uste na pocetokot. Moj drugar taka go zede ukazot, se slika i go podigna pasosot od BG ambasada u Skopje bez da otide vo Sofija. Posle napravija so molbi, oti nogu rabota im se soberalo, tesko i bilo da kliknat 2-3 pati i po mail da pustat ukazo. I od togas e se pobavno i pobavno...
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Ispod 2 meseci tesko ke zavrsi nekoj rabota,prvo dodeka se prati od ambasada/konzulat so diplomatska ke pomine poveke od mesec,dodeka se otvori postata vo min za pravda,a stigaat kupista od cel svet ambasadi racunajte 2 do 2,5meseci,tuka moze dobar posrednik da reagira odma negov covek da ja odobri i da ja pusti vo opstina sredec,ama cuv deka 500e baraat posrednicite za taja usluga...site nasi posrednici za 250e kolku sto zimaat od podignuvanje Ukaz do pasos u raka za tie pari ne vrsat rabota! Za 250e ke si cekate 5 meseci,kako i jas podigna Ukaz na 18 Mart ke si cekam do Avgust za tie pari :)
Za 250 evra PLATENI, podignav ukaz vo BT oktomvri, pasos vo raka 25 januari, Da mozebi si vo pravo imal negov covek tamu, a I Sega guzva golema taka Da, Ne gubete nadez kje Se oprave....
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Tocno, taka I jas ja vidov :) A nekoj vo pravosudie Da Ti ja kaze tesko :) Ne Se zamaraat....
Vcera mi pisese eden decko od Srbija vo poraka, go interesirase koga da ocekuva da mu se smeni od finalna vo polozitelno, ne si ja znaese prepiskata, no mu odgovoriv kolku mozam i mi prati slika od molbata, i koga podnesuval dopolnitelni dokumenti vo Sofija vo pravosudie, na onaa malo livce sto go davat kako potvrda, mu go napisale i brojot na prepiskata. Eve go...
Screenshot_20210412-000557_Viber.jpg
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Vcera mi pisese eden decko od Srbija vo poraka, go interesirase koga da ocekuva da mu se smeni od finalna vo polozitelno, ne si ja znaese prepiskata, no mu odgovoriv kolku mozam i mi prati slika od molbata, i koga podnesuval dopolnitelni dokumenti vo Sofija vo pravosudie, na onaa malo livce sto go davat kako potvrda, mu go napisale i brojot na prepiskata. Eve go...
Прегледај го приврзокот 294446
Da ova drzi voda.... Nasive posrednici Ne ni go davaa toa malo liste taka Da.... :)
 
Член од
10 февруари 2018
Мислења
10
Поени од реакции
8
Здраво
Да ве прашам да не знаете до каде се? И кога би добила промена на статус (ја видов листата го немаше мојот број) и искрено не се разбирам како одат со ред или преку ред. На интервју бев јули 2019
Имајте убав ден
 

Attachments

Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Здраво
Да ве прашам да не знаете до каде се? И кога би добила промена на статус (ја видов листата го немаше мојот број) и искрено не се разбирам како одат со ред или преку ред. На интервју бев јули 2019
Имајте убав ден
Ja sam isto imao pocetkom jula 2019. intervju i ocekujem promenu statusa kroz dva meseca, a drzavljanstvo za 10 meseci( ukoliko me ne odbiju pre toga) i to je jako optimisticna prognoza s obzorom da sve duze i duze traje ovo ludilo.
 
Член од
14 април 2021
Мислења
43
Поени од реакции
27
Здраво
Да ве прашам да не знаете до каде се? И кога би добила промена на статус (ја видов листата го немаше мојот број) и искрено не се разбирам како одат со ред или преку ред. На интервју бев јули 2019
Имајте убав ден
Pile od koga si na finalna? inache treba da ti trae okolu 6 meseci
 

Kajgana Shop

На врв Bottom