Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
jas za decata so majkata bevme zaedno na intervju dekemvri 2018 godina i za istoto intervju cekavme ebani edna ipol godina e sega cekam vece 7 meseci za eban potpis konecno.A za podiganje na ukaz termin od sega ima za 2022 godina fevruari.ete kolku se ceka.Duri od inat i da izleze ukazot nemam vise merak nitu da go podignam bidejci ova e dupenje u mozok
Деца е широк поим. Битно е дали е под 14 или од 14 до 18. Битно е дали е побарано државјанство пред или откако таткото/мајката станал/ле државјани...Очигледно вие сте оделе по потешкиот пат т.е регуларна процедура за дете над 14 години чиј што родител е бг државјанин по раѓањето на детето.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Деца е широк поим. Битно е дали е под 14 или од 14 до 18. Битно е дали е побарано државјанство пред или откако таткото/мајката станал/ле државјани...Очигледно вие сте оделе по потешкиот пат т.е регуларна процедура за дете над 14 години чиј што родител е бг државјанин по раѓањето на детето.
Kako e procedurata za dete 8 godini, tatko dobien pasos po raganje na deteto?
 
Член од
14 август 2019
Мислења
56
Поени од реакции
127
Zdravo. Na 9 fevruari zena mi dobi potpisan ukaz i na istiot den preku posrednik podnese da i go pratat vo Skopje, no seuste ne e stignato. Dali i nekoj drug go ima slicniot problem? Fala odnapred.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Деца е широк поим. Битно е дали е под 14 или од 14 до 18. Битно е дали е побарано државјанство пред или откако таткото/мајката станал/ле државјани...Очигледно вие сте оделе по потешкиот пат т.е регуларна процедура за дете над 14 години чиј што родител е бг државјанин по раѓањето на детето.
Znaci deteto e na 4 godisna vozrast.I toa e toa kaj mene e ovakva rabotava.
Автоматски споено мислење:

Kako e procedurata za dete 8 godini, tatko dobien pasos po raganje na deteto?
додека да одбие пасош детето полнолетно ќе стане а ти во пензија ќе бидеш.Веќе е луда работа уопште да поднесуваш.Замисли за ебан термин че чекаш една ипол година па после 3 години до потпис па после една година за да си го подигнеш ливчето што е вече потпишано.Е тоа е ебење во мозок више.Ако имаш живци повели.И нека не те лажат посредувачи таа е вистината.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Znaci deteto e na 4 godisna vozrast.I toa e toa kaj mene e ovakva rabotava.
Автоматски споено мислење:


додека да одбие пасош детето полнолетно ќе стане а ти во пензија ќе бидеш.Веќе е луда работа уопште да поднесуваш.Замисли за ебан термин че чекаш една ипол година па после 3 години до потпис па после една година за да си го подигнеш ливчето што е вече потпишано.Е тоа е ебење во мозок више.Ако имаш живци повели.И нека не те лажат посредувачи таа е вистината.
Koga si stanal BG drzavjanin, pred da se rodi deteto ili otkako deteto e rodeno?
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Редовна, пред Министерство за правосудие.
So se macis uopste da pisis, ako neznaes ne pisi molimte. Tuku samo tropatarate.
Kako mozi 8 godisno dete da odi na intervju.
Автоматски споено мислење:

Znaci deteto e na 4 godisna vozrast.I toa e toa kaj mene e ovakva rabotava.
Автоматски споено мислење:


додека да одбие пасош детето полнолетно ќе стане а ти во пензија ќе бидеш.Веќе е луда работа уопште да поднесуваш.Замисли за ебан термин че чекаш една ипол година па после 3 години до потпис па после една година за да си го подигнеш ливчето што е вече потпишано.Е тоа е ебење во мозок више.Ако имаш живци повели.И нека не те лажат посредувачи таа е вистината.
Znaci site sme ludi sto cekame po 5 god do pasos nekoj i duplo poveke?
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
So se macis uopste da pisis, ako neznaes ne pisi molimte. Tuku samo tropatarate.
Kako mozi 8 godisno dete da odi na intervju.
Автоматски споено мислење:


Znaci site sme ludi sto cekame po 5 god do pasos nekoj i duplo poveke?
1. Неписмен, “молим те“ се пишува одвоено;
2. Бев на шалтер у Средец и прашав за моето дете, ме прашаа следното: кога е родено? дали и двајцата родители се со бг државјанство? Пошто, само јас имам, детето ми е родено откако јас веќе стекнав државјнаство, можам, кога сакам, да отидам во Средец и да го регистрирам, со тоа добивам државјанство за него и егн број и адреса, а пасош е мој избор кога ќе му направам.
3. За другата варијатна ти е правосудие надлежно, таму ќе одиш ти со него како родител т.н законски застапник. Прочитај во закон за државјанство и ќе видиш што ти пишува за деца до 14 години и за деца од 14 до 18. Ваквиот случај ти е пред правосудие со некоја си скратена постапка (не знам, не сум водел, само знам дека е таму, а не во општина ОК?!!!)
4. СЕТО ОВА Е ПОТВРДЕНО И ОД АМБАСАДА, КОГА БЕВ И ТАМУ ИСТОТО МИ ГО КАЖАА.
п.с Врати се во прво одделение да научиш да пишуваш, информирај се пред да трескаш глупости ок? Шетај сеа.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Stvarno nema vise smisla podnositi za bg drzavljanstvo. Mnogo se ceka i neizvesno je do samog kraja.
Svima nam se smucilo ovo sve.
Bukvalno svaka drzava clanica EU daje brze i lakse drzavljanstvo. Ne znam u cemu je njihov problem? Zasto muce ljude i je* u zdrav mozak godinama??
Katastrofa
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
Koj datumi davaat za intervju nekoj sto zakazal sega brzo?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom