Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
И мене ова ми е мистерија. Пред два месеца уште беа до крајот на мај, а сега скоро ја исчистија цела 2019та од задолжителна, што е убаво но не знам како советот ќе постигне волку преписки натрупани од еднаш на финална :confused: Мислам дека сево ова оди во правец драстично кратење на задолжителна а развлекување на финална.
Kao skracuju zadolzitelno a produzuju finalno i opet isto cak i gore.
Sada se ceka minimum 5 meseci ali videcete da ce ovaj status da stigne do 8, 9 meseci.
Sta nama znaci to sto oni kasne sa objavama statusa po dva meseca kad mi ne mozemo da uradimo nista dok se status ne pojavi pri proveri.
Dzabe sto je mozda resen i septembar sa ukazima kad vi drzavljanstvo ne mozete da podignete dok oni ne objave i zvanicno.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Zemajki go faktot deka sekoj objaven Ukaz e potpisan 1 do 2 meseci pred da bide objaven isto e i so statusite finalna i polozitelno taka daa koga sakat objavuvaat iako odnapred 1,2 meseci e veke resena sudbinata na aplikantite
Jas mislam deka ne kasnat statusite od finalna vo polozitelno ili otkaz. Ednas nedelno se sostanuva komisijata, i togas ima i promeni na statusi.
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
135
Поени од реакции
252
Od intervju do sega skoro celi 26 meseci. Uste na finalna. Prvo zaglavivme na zadolzitelna, sega ja glavime na finalna. Epten srekja ni se pogodi.
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
81
Поени од реакции
80
И мене ова ми е мистерија. Пред два месеца уште беа до крајот на мај, а сега скоро ја исчистија цела 2019та од задолжителна, што е убаво но не знам како советот ќе постигне волку преписки натрупани од еднаш на финална :confused: Мислам дека сево ова оди во правец драстично кратење на задолжителна а развлекување на финална.
Neznam kako no moj rodnina na 8.10.2019intervju e seuste na zadolzitelna a gledam ima promeni sto bile noemvri
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Neznam kako no moj rodnina na 8.10.2019intervju e seuste na zadolzitelna a gledam ima promeni sto bile noemvri
Последниве месеци од 2019 практично паралелно ги работат.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
9 октомври 2020
Мислења
100
Поени од реакции
231
В'в вр'зка с приемането на Закон за изменение и доп'лнение на закона за б'лгарското гражданство, обнародван в ДВ, бр. 21 от 12.03.2021 г., уведомјаваме всички заинтересовани лица, че с приетите законодателни промени е премахнато изискването в производството по придобиване на б'лгарско гражданство по натурализација с молбата за придобиване на б'лгарско гражданство да се представја удостоверение за б'лгарски произход, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина.

С'гласно новата законова уредба документите, с които лицето удостоверјава, че има родствена вр'зка с негов в'зходјашт до трета степен вклјучително, којто е от б'лгарски произход се представјат директно с молбата за придобиване на б'лгарско гражданство в Министерство на правос'дието.



Предвид горното и до приемането на предвидените в закона подзаконови нормативни актове и привеждането на дејстваштите подзаконови нормативни актове в с'ответствие с новата законова уредба, считано от 16.03.2021 г. Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина преустановјава приемането на зајавленија за издаване на удостоверенија за б'лгарски произход.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
В'в вр'зка с приемането на Закон за изменение и доп'лнение на закона за б'лгарското гражданство, обнародван в ДВ, бр. 21 от 12.03.2021 г., уведомјаваме всички заинтересовани лица, че с приетите законодателни промени е премахнато изискването в производството по придобиване на б'лгарско гражданство по натурализација с молбата за придобиване на б'лгарско гражданство да се представја удостоверение за б'лгарски произход, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина.

С'гласно новата законова уредба документите, с които лицето удостоверјава, че има родствена вр'зка с негов в'зходјашт до трета степен вклјучително, којто е от б'лгарски произход се представјат директно с молбата за придобиване на б'лгарско гражданство в Министерство на правос'дието.



Предвид горното и до приемането на предвидените в закона подзаконови нормативни актове и привеждането на дејстваштите подзаконови нормативни актове в с'ответствие с новата законова уредба, считано от 16.03.2021 г. Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина преустановјава приемането на зајавленија за издаване на удостоверенија за б'лгарски произход.
Znaci se ostanuva isto vo vrska so dokumenti samo namesto vo DABC se ke se vrsi vo Ministerstvoto na Pravosudie
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Znaci se ostanuva isto vo vrska so dokumenti samo namesto vo DABC se ke se vrsi vo Ministerstvoto na Pravosudie
Го кратат цел ДАБЧ, и место него (и документите од него), сите документи што сме ги давале во Правда се тие од каде што ќе почне процедурата.

Значи, минус документот од ДАБЧ (и подавањето документи за таму и чекањето удостоверение од таму), сето друго останува исто. Потврдата од БККС останува најсилното оружје, пошо е всушност ко удостоверението од ДАБЧ. Мое мислење.

Па добро, скратиле бајаги, едно добри година/година и пол. Па така, место од ноември 2016 до денот на интервју август 2018 како што јас чекав, тие овој период го скратиле. Шуќур.
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
Здраво дечки, се надевам дека некој има информација околу следното:

За промена на презиме по склучен брак на бугарски државјанин во Македонија, бевме информирани дека бракот прво треба да се пријави во надлежната општина во Софија, потоа да се вадат документи со новото презиме.
1. Дали интернационална венчаница извадена во Македонија може да се приложи при пријавување на бракот во Бугарија без да треба бугарски превод и заверка на преводот во конзулат?
2. Дали се потребни други документи освен венчаница и пополнето барање?
3. После пријавувањето на бракот во Бугарија, дали ќе добиеме бугарско удостоверение за склучен брак во странство (венчаница)?

Благодарам однапред
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Здраво дечки, се надевам дека некој има информација околу следното:

За промена на презиме по склучен брак на бугарски државјанин во Македонија, бевме информирани дека бракот прво треба да се пријави во надлежната општина во Софија, потоа да се вадат документи со новото презиме.
1. Дали интернационална венчаница извадена во Македонија може да се приложи при пријавување на бракот во Бугарија без да треба бугарски превод и заверка на преводот во конзулат?
2. Дали се потребни други документи освен венчаница и пополнето барање?
3. После пријавувањето на бракот во Бугарија, дали ќе добиеме бугарско удостоверение за склучен брак во странство (венчаница)?

Благодарам однапред
1. Internacionalen izvod ne se preveduva i zaveruva
2.заверен препис или извлечение от документа, заедно с молба, Гражданите могат да предоставјат и направо в с'ответната б'лгарска обштина (по постојанен адрес) легализиранија акт за раждане, (или изводот на родени исто да е интернационален во тој случај не треба превод и заверка)
3. Ќе добиеш Акт за склјучен брак
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Дали некој знае кој е линкот каде што се проверува избирачкиот список на БГ?
Ова Каракачанов шо пишал пред некој ден.
тука некаде треба да е
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Aj sovet decki, prijatel ima lani podneseno dokumenti za proishod vo DABC preku SK ambasada, i seuste ceka proishod. So novite promeni okolu DABC sto da pravi? Na novo da aplikacira vo MP, so novi dokumenti ili predmetot od DABC ke go transferiraat vo MP?! Ima nekoj vakvo iskustvo?!
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Дали некој знае кој е линкот каде што се проверува избирачкиот список на БГ?
Ова Каракачанов шо пишал пред некој ден.
тука некаде треба да е
Кога ќе влезиш на линкот имаш Гласуване изв'н страната имаш список на сите кои се пријавиле електронски, но можиш да пополниш декларација на самото место каде ќе избериш да гласаш електронската беше да не ствара гужва и побрзо да оди гласањето, секако електронски беше до 9ти пријавувањето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom