Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Za tie shto sakat da zapocnat postapka za bugarski eve vi moeto kako tecese:
-Podenseni dokumenti vo Sofija 08.05.2018
-Intervju na 30.08.2018
-Brojceto za proveruvajne izleze 01.15.2019
-Od zadolzitelna vo finalana 05.04.2020
-od finalana vo polozitelna 10.07.2020
-od polozitelna do ukaz 12.02.2021
Ako mu bide na na nekoj od korist da si napravi gruba presmetka ova e moeto patisetvie do ukaz vi posakuvam da si docekate site i sekako site sme dolzni na adminite sto samoincijativno gi vodat spisocite za nas.
I ova go racunas za patesestvie.
Kako 08.05.2018 podneseni dokumenti i 30.08 .2018 intervju?
 

G90

Член од
21 март 2018
Мислења
10
Поени од реакции
41
Za tie shto sakat da zapocnat postapka za bugarski eve vi moeto kako tecese:
-Podenseni dokumenti vo Sofija 08.05.2018
-Intervju na 30.08.2018
-Brojceto za proveruvajne izleze 01.15.2019
-Od zadolzitelna vo finalana 05.04.2020
-od finalana vo polozitelna 10.07.2020
-od polozitelna do ukaz 12.02.2021
Ako mu bide na na nekoj od korist da si napravi gruba presmetka ova e moeto patisetvie do ukaz vi posakuvam da si docekate site i sekako site sme dolzni na adminite sto samoincijativno gi vodat spisocite za nas.
Честитки за указот. Ставено во перспектива, процедурата ти траела 2 години и 9 месеци според датумите кои се наведени, што е многу брзо во однос на повеќето тука кои чекаат и по 4+ години. Затоа и луѓето се зачудени.

Напиша дека си извадил произход во рок од еден месец, што е и легално пропишаниот рок за издавање на тој документ во ДАБЧ, но за кој типично апликантите чекаат во просек по 10-12 месеци последниве години во Софија, преку амбасада и повеќе од година. Секако, поупатените знаат дека да се стигнеше до произход во тој пропишан рок тоа припаѓа во пакетот премиум произход ;), ама на кој се крати скоро цела година во чекање.
Исто така се чекаше и повеќе месеци од денот кога се поднесуваа документите во Министерството за правда до денот на интервјуто, откако конечно во 2019 тие два чекори ги комбинираа за тоа да се прави во ист ден.

Дека процедурата така значајно се забрзала е нешто што нема да го видиме уште долго време, освен доколку навистина не почне да се работи според роковите кои се веќе разумно пропишани, но кои не се почитуваат (доколку не сте спремни да додадете екстра мотив каде што е можно или сте личност со повисок општествен статус). Напротив, се одолговлекува се повеќе и повеќе благодарение на се поголем број апликанти, додека бројот на вработени кој ги обработува предметите е ист. Законски и Министерството за правда е должно предметите да ги решава во рок од 12 месеци, ама тоа како што гледаме, не е баш така.
 
Член од
28 декември 2020
Мислења
31
Поени од реакции
104
Честитки за указот. Ставено во перспектива, процедурата ти траела 2 години и 9 месеци според датумите кои се наведени, што е многу брзо во однос на повеќето тука кои чекаат и по 4+ години. Затоа и луѓето се зачудени.

Напиша дека си извадил произход во рок од еден месец, што е и легално пропишаниот рок за издавање на тој документ во ДАБЧ, но за кој типично апликантите чекаат во просек по 10-12 месеци последниве години во Софија, преку амбасада и повеќе од година. Секако, поупатените знаат дека да се стигнеше до произход во тој пропишан рок тоа припаѓа во пакетот премиум произход ;), ама на кој се крати скоро цела година во чекање.
Исто така се чекаше и повеќе месеци од денот кога се поднесуваа документите во Министерството за правда до денот на интервјуто, откако конечно во 2019 тие два чекори ги комбинираа за тоа да се прави во ист ден.

Дека процедурата така значајно се забрзала е нешто што нема да го видиме уште долго време, освен доколку навистина не почне да се работи според роковите кои се веќе разумно пропишани, но кои не се почитуваат (доколку не сте спремни да додадете екстра мотив каде што е можно или сте личност со повисок општествен статус). Напротив, се одолговлекува се повеќе и повеќе благодарение на се поголем број апликанти, додека бројот на вработени кој ги обработува предметите е ист. Законски и Министерството за правда е должно предметите да ги решава во рок од 12 месеци, ама тоа како што гледаме, не е баш така.
Neznam kolku cekat drugite no znam za mene i go pisav toa sto jas go pominav nesum covek so privilegii tuku obicen smrtnik kako i ostanatite inaku ne sum samo jas sto cekase tolku tuku i so eden drugar pocnavme zaedno i zaedno ni se menuva statusite i vcera zaedno ukaz dobivme nie odevme vo bitola na intervju do intervju rabotite se menuva premnogu brzo sega neznam dali e do posrednikot sto izleze deka e stvarno spremen i si ja znae rabotata po sto nikakvi dopulnitelni dokumenti ne podnesuvavme kako sto citam po forumov i dokolku saka nekoj bi mu go preporacal
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Da vi soopstam deka mojot posrednik ke odnese nova Molba za da se pusti mojot Ukaz vo ambasada vo Sk,molbata sto ja objaviv na forumov nee validna bez da stavite kopija od pasos,jas koga ja pustiv po posta ne staviv vo plikoto kopija od pasos..
1.Molba pisana na kirilicno bugarski
2.Zaverska na polnomosno na notar vo mk,posle treba i posrednikot da go zaveri vo bg (polnomosnoto od pocetokot na procedura ne vazi posle 3g barale novo od min za pravda)
3.Kopija od pasos
Sekoj posrednik zema okolu 50e za da vi ja odnese vo min za pravda,a pri toa da go zaveri polnomosnoto kaj bugarski notar!
Dali treba polnomosno na posrednik za vadenje na EGN?
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
zdravo decki jas odamnA zavrsiv rabota so ova ne sum vo tek mnogu znam kolku e tesko cekanjeto kosata mo pobele ne forumov vi posakuvam da si dobijate ubavi vesti sto poskoro.moeto prasanje e za bratmi denovive mu se smeni statusot na potpis od vizeprezidentot so brojce 614_/2019 so dokument od pradedo licna karta 1912 i sekako moj dokument kako brat.znam deka potpisot od viceprezidentot porano koga jas cekav bese sreka znaci ako nekoj znae ili e izmeneto sega ima red nekoj kolku bi cekal da licitira.?
so sreka na site.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom